Скандал із ФФУ і доля Євро-2012

Реконструкція Олімпійського стадіону в Києві, січень 2011 року Копирайт изображения AFP
Image caption Реконструкція Олімпійського стадіону триває, але цілковитої впевненості, що оновлений стадіон побачить Євро-2012, немає

Спортивні експерти припускають, що Україна може позбутися права проведення Євро-2012 внаслідок того, що влада втручається у діяльність національної Федерації футболу.

Такі підозри з'явилися після того, як УЄФА надіслала лист на адресу української Федерації футболу. Між тим, як в уряді, так і Федерації, відкидають таку можливість. Але експерти, твердять, що подібна ситуація може виникнути як наслідок скандалу, який триває у національній Федерації футболу.

Лист УЄФА

В офіційному листі УЄФА на адресу Федерації футболу України йдеться про те, що Київ може позбутися права проводити Євро 2012 у разі втручання державних органів влади у діяльність національної Федерації.

Виконком УЄФА під головуванням Мішеля Платіні розглядав питання стосовно листа ФІФА до української федерації.

Спортивний оглядач Олександр Мащенко сказав Бі-Бі-Сі, що можливість позбавлення України Євро 2012 є реальною, адже втручання влади в діяльність національних футбольних асоціацій категорично осуджується УЄФА:

"Це цілком ймовірно, адже було зафіксовано втручання влади, коли губернатори давали вказівки місцевим футбольним організаціям, щоб вони висловлювали свою позицію проти Суркіса. Це було зафіксовано ФІФА і УЄФА. А таке втручання дуже серйозно карається".

Тим часом керівник інформаційної політики Федерації футболу Сергій Васильєв сказав Бі-Бі-Сі, що більше, ніж сказано в листі УЄФА, він не коментуватиме.

Пан Васильєв твердить, що рішення УЄФА потрібно виконувати, а не обговорювати.

"Загрози немає"

Водночас Юрій Громницький - речник віце-прем'єра Бориса Колесникова, який відповідає в уряді за підготовку Євро 2012 - в інтерв'ю Бі-Бі-Сі твердив, що ніякої загрози зриву Євро 2012 немає:

"Якшо порівняти історію в інших країнах, коли була напруженість між ФІФА і Нігерією минулого року, або 2008 року між УЄФА і Польщею, там були конкретні публічні дії влади, спрямовані на обмеження діяльності Федерації футболу. В Україні, здається, таких публічних дій не було".

Олександр Ярославський - президент харківського клубу Металіст (а Харків, це одне з міст, яке прийматиме Євро 2012) переконаний, що українське керівництво зробить все, аби фінал чемпіонату Європи з футболу таки відбувся в Україні:

"Такої загрози немає. Україна все робить, фінасуються всі проекти. Вони повністю під контролем президента України. Не має жодної загрози, аби Євро в Україні не відбулося. Вплинути може лише ураган, або інше стихійне лихо. Мене мало цікавить те, що відбувається всередині Федерації футболу. Я цим не переймаюся. Мене цікавить мій клуб, готелі для Євро 2012. Я не можу вплинути на суперечки, які відбуваються у Федерації".

Разом з тим спортивний оглядач Олександр Мащенко вважає, що зрив Євро може статися саме в результаті зіткнення інтересів між босами на українському футбольному ринку.

Представники ФІФА, ласкаво просимо!

Перший віце-президент Федерації футболу Сергій Стороженко запрошує представників ФІФА в Україну, аби вони на місці перевірили, чи був тиск влади на колективних членів Федерації, що вимагають скликання позачергового Конгресу з питання про недовіру Григорію Суркісу.

На думку віце-президента, мова йде про думку трьох чвертей, яку вони відкрито висловлюють. Пан Стороженко каже, що десять членів виконкому Федерації звернулися до президента ФІФА Блаттера і глави УЄФА Платіні і вимагають від Суркіса припинити ховатися і вийти на діалог до людей.

Україна має кілька днів, аби владнати скандал у Федерації футболу. До 4 лютого Федерація має остаточно підтвердити, що її члени припинили будь-яку діяльність, спрямовану на влаштування нових виборів керівництва організації. Якщо вимоги не будуть виконані, ФІФА може призупинити членство української Федерації і позбавити права приймати Євро 2012.