Україна і ЄС: чи буде згода у разі газового конфлікту з Росією

Україна щойно, після всіх формальних процедур стала повноправним членом Європейського енергетичного співтовариства (ЄЕС).

Копирайт изображения Reuters
Image caption Газппром залишається ключовим гравцем на європейському газовому ринку

Однак експерти в галузі енергетики висловлюють досить суперечливі оцінки вигод для України від цього членства. Представники ж українського уряду переконані, що в разі можливих енергетичних суперечок з Росією, Київ отримає підтримку з боку співтовариства

Рішення про прийняття України до організації було ухвалено наприкінці 2009-го року, але на заваді стали розбіжності між українським законодавством і законодавством Євросоюзу про газовий ринок.

В Енергетичному співтоваристві твердять, що участь України дозволить гарантувати безпеку енергопостачань до Європи. У Міністерства палива і енергетики України теж висловлюються в подібному сенсі, стверджуючи, що в разі чергового газового конфлікту з Росією Київ може розраховувати на підтримку ЄЕС.

Водночас, навіть представники проурядової фракції Партії регіонів сумніваються у такій допомозі. Голова підкомітету з міжнародної економічної політики, регіонал Олексій Плотніков сказав Бі-Бі-Сі, що в статутних документах організації про це не йдеться:

"У статуті такої підтримки немає. Це не військова чи безпекова організація. Але ці країни зацікавлені, щоб одна з держав-членів мала нормальні взаємини, щоб не була в кризовому стані, в тому числі, в енергетичній кризі".

Водночас член парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, представник фракції БЮТ Олександр Гудима каже, що після вступу України до Європейського енергетичного співтовариства Євросоюз, по суті, отримав інструмент впливу на державу. З іншого боку, за його словами пана Гудими, поки Україна не отримала гарантій електропостачання до ЄС:

"Немає таких гарантій. Це чисто моральний момент, аби Україна просувалася на шляху до ЄС. Це не політична організація, яка буде допомагати Україні, якщо у неї щось станеться з Росією. Якщо вона почне знову проти України і Європи закручувати вентель, нічого зусилля не дадуть. Європа живе своїм життя, але вона теж безсила перед загрозою вентеля".

Експерти також цікавляться: що буде з модернізацією енергетичного комплексу України, яку Київ зобов’язався провести протягом семи років, але для чого потрібно 15-20 мільярдів доларів?

Представники провладної Партії регіонів переконують, що саме те, що Україна стала членом ЄЕС, допоможе збільшити інвестиції для модернізації енергосистеми.

Втім, опозиція переконана, що невизначеність зовнішньополітичних орієнтирів і нестабільність інвестиційного ринку, відштовхне інвесторів від вкладання грошей в українську економіку.