Парламентська більшість поменшала. Ненадовго

Парламент достроково припинив повноваження 8 депутатів від Партії регіонів та 1 депутата-комуніста. Причиною того рішення стало те, що ці люди мали депутатський мандат і водночас працювали у виконавчій владі. Таке сумісництво заборонено законом.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Депутати-регіонали з легкою душею відпустили колег у виконавчу владу

Питання давнє

Верховна Рада зокрема позбавила статусу депутата Ігоря Калетника (КПУ), який є головою Державної митної служби. Вибір на користь виконавчої влади зробили також 8 членів фракції Партії регіонів: Володимир Демішкан – голова "Укравтодору", Микола Джига – губернатор Вінничини, Григорій Ільяшов – голова Служби зовнішньої розвідки, Микола Злочевський – міністр екології, Леонід Фесенко – голова Вищого спеціалізованого суду, Дмитро Саламатін – гендиректор "Укроборонпрому", Олег Бабаєв – міський голова Кременчука, Олексій Боярчук – міський голова Ялти.

Ще один депутат-регіонал Геннадій Васильєв, який 9 місяців суміщав депутатство з посадою заступника глави Адміністрації президента, повернувся на роботу в парламент. 2 лютого Янукович звільнив Васильєва з посади у своїй канцелярії.

В оточенні Васильєва запевняють, що в його звільненні не слід шукати підстав на кшталт "не впорався з роботою". Причиною називають особистий вибір Васильєва на користь роботи в парламенті.

Крок назустріч опозиції

Правляча коаліція взялася за питання депутатів-сумісників після того, як 31 січня на погоджувальній раді парламенут була підтримана вимога опозиції про дострокове припинення повноважень 9 народних депутатів, які перейшли на іншу роботу.

Тоді лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов сказав: "Мені здається, у нас вже немає підстав для подальшої затримки перебування у депутатському корпусі тих колег, які вже працюють у виконавчих органах влади. Треба зняти це питання".

Однак повністю зняти те питання 4 лютого не вдалося. Не подав заяву про дострокове припинення повноважень депутат від НУ-НС Владислав Каськів, якого президент Янукович призначив головою Державної агенції з інвестицій та управлінню національними проектами.

Голова Верховної Ради Володимр Литвин сказав, що звернеться з тим питанням до суду.

Хто поповнить фракцію

На звільнені місця у парламент прийдуть кандидати у депутати із списку політичних сил, які вони представляють. Зокрема, лави фракції Партії регіонів поповнять один із лідерів тієї організації на Чернігівщині Сергій Андрос, один із урядовців за президентства Кучми Василь Євтухов, один із колишніх керівників Бердянська Анатолій Степаненко. До парламентського представництва політичної сили з донбаським корінням долучаться також двоє шахтарів-Героїв України Павло Солтус та Володимир Литвинов.

Однак питання з депутатами-сумісниками від Партії регіонів не можна вважати остаточно вирішеним, оскільки у їх лавах є ще кілька осіб, які працюють у виконавчій владі.

Сумісник-рекордсмен

Рекордсменом серед сумісників газета Дзеркало тижня називає Вадима Гривковського. Цей представник Блоку Литвина був призначений на посаду заступника директора ГП "Укрзалізничпостач" ще за прем'єрства Юлії Тимошенко 22 січня 2009 року. Торік він написав заяву про складання повноважень, але потім відкликав її. Спікер Володимир Литвин подавав до суду позов про позбавлення Гривковського мандата. За даними газети, Гривковський все ж таки зберіг депутатство: він написав заяву про звільнення з держпідприємства, а коли позов був відкликаний, знову поновився на посаді. Однак зараз на сайті підприємства Гривковський не значиться серед керівництва.