Політолог про Єгипет: революції, бо люди хочуть поваги

Єгипет Копирайт изображения Getty
Image caption Дехто порівнює протести в Єгипті з помаранчевою революцією

Політолог Олександр Палій, коментуючи події в Єгипті, сказав в інтерв'ю програмі "Ранок з Бі-Бі-Сі", що часто українці не знають, що реально відбувається за кордоном. Він також каже, що головна відмінність Помаранчевої революції від подій у Єгипті, зокрема, в тому, що у Києві під час протестів різко зменшилася злочинність, тоді як у Єгипті - навпаки.

Міністерство закордонних справ України повідомило, що понад 150 українців виявили бажання повернутися з Єгипту через нестабільну ситуацію у зв'язку з масовими протестами у тій країні. У п’ятницю та у суботу до різних міст Єгипту вирушать літаки, які мають вивезти громадян України. Речник МЗС сказав, що повертаються не лише українці, які працюють у Єгипті, але й туристи.

МЗС України радить громадянам утриматися від поїздок до тієї країни, проте масової евакуації українських туристів, яких, за оцінками, близько шести тисяч, не оголошували.

Про останні події в Єгипті читати тут

Бі-Бі-Сі: Чому, на вашу думку, українці, попри небезпеку, продовжують їхати до Єгипту?

О. Палій: Я думаю, що тут дві причини. Перша причина – це бідність наших людей, на жаль. Дуже багато людей мріяли про поїздку в теплі краї, збирали гроші, і тут розчаровуватися дуже важко. А друга полягає в тому, що, на жаль, наше суспільство в силу різних обставин не дуже слідкує за міжнародними подіями. Просто люди не знають, що там реально відбувається. Незважаючи на всі численні повідомлення, їм здається, що це все телекартинка, а насправді все не так погано, і вони лінуються просто подивитися повідомлення з тих місць, хоча б до яких вони їдуть. А це необхідно.

Бі-Бі-Сі: Деякі експерти вважають, що революція в Єгипті і також в Тунісі – це продовження подій в Україні і Грузії, тобто, Революції Троянд і Помаранчевої...Що ви думаєте з цього приводу?

О. Палій: Я думаю, що схожість тут, певно, є, але вона полягає виключно в тому, що всі люди – і китайці, і нанайці, і українці, і росіяни – люблять, коли їх поважають, а не коли зневажають. І, на мою думку, саме в цьому причини оцих революцій. І накладаються, звичайно, соціальні проблеми бідних суспільств. Тобто, певна схожість тут є, але є і дуже багато відмінностей, чесно кажучи.

З українською ситуацією перша відмінність – це те, що у нас оцей погромницький чинник абсолютно не був задіяний під час Помаранчевої революції. Ви пам’ятаєте, що жодного носа не було розбито, жодної вітрини не було розбито, всі браталися і обнімалися. У нас просто інша культура. В Єгипті вона частково кочівницька. А для кочівників властиво з містами поступати не дуже добре. Але, я думаю, що якщо в Україні все б перейшло через цей рубікон насильства, то могло би бути ще гірше.

Бі-Бі-Сі: Чи є сенс винести уроки з того, що зараз відбувається на вулицях Каїра?

О. Палій: Я думаю, що, безумовно, сенс винести уроки є. І головний урок полягає в тому, що у суспільстві, де фактично заблоковані соціальні ліфти, де люди не можуть стати кимось, тому що у того, хто перебуває на цій посаді нині, є свої діти, є свої протеже. Це дуже така система вразлива.

Вона, по-перше, не мобілізує всі ресурси, які є в країні. Я маю на увазі людські ресурси. А по-друге, вона надзвичайно є вразливою для критики з боку суспільства. Тим більше, в нашому сучасному світі, де всі розуміють принцип рівності громадян, хоча б рівних можливостей громадян, і де така справедливість видається анахронізмом навіть в арабських країнах, не кажучи вже про Україну, яка має дуже глибокі демократичні традиції.

А якщо говорити про відмінності, то я хотів би сказати, що все-таки мені подобається наша ключова відмінність, яка полягає в тому, що у нас під час Помаранчевої революції, при тому, що до Києва приїхало на 300 тисяч чи навіть на 350 тисяч більше людей, ніж тут живе зазвичай, за даними МВС, на час цієї Помаранчевої революції, цих трьох тижнів зменшилась на третину злочинність. Абсолютно протилежна ситуація до того, що відбувається зараз в Єгипті, де ми ці злочини бачили на цій площі буквально в прямому ефірі.

А у нас все це відбувалося надзвичайно мирно, по-українськи. Тобто, ми хотіли зробити правильні речі через збільшення взаємної поваги і взаємної любові. Я думаю, що це дуже добре, тому що насправді революція – це навіть не стільки якась зміна влади, як те, що люди міняються всередині.

Бі-Бі-Сі: І взагалі схід і захід там буквально браталися у підземних переходах, а деякі оглядачі зазначали, що там, на Майдані, зародилось таке соціологічне поняття як нація. Так це чи ні, директор Центру близькосхідних досліджень, наприклад, Ігор Семиволос у своєму коментарі сказав, що акції в Єгипті демонструють зростання впливу вулиці, впливу навіть не політичних партій, а саме організованих громад. Впливові партії в Україні є, а чи є от та сама організована громада?

О. Палій: Організованої громади, звичайно, немає як такої, як цілісної. Є багато таких точкових місць. Але ви знаєте, мобілізація вулиці, мобілізація цією громадою в межах соціально-національних таких відбувається дуже швидко. Тому, я не думаю, що це питання в революційний час, питання місяців там чи років. Це питання буквально днів, а, можливо, тижнів. І тому, я вважаю, що тим людям, які думають і сподіваються, що в Україні не буде повторено цієї ситуації, не варто дуже втішатися цим фактом.

Бі-Бі-Сі: Багато хто пригнічений тим, що сталося після помаранчевої революції в Україні. Історик Френсіс Фукуяма в інтерв’ю Бі-Бі-Сі порівняв події в Єгипті та Тунісі з Помаранчевою революцією, але він також попередив, що потім може настати розчарування. Що ви думаєте з цього приводу?

О. Палій: Я думаю, що людям нічого в собі розчаровуватись. Люди якраз продемонстрували все найкраще, що в них було. І такі справді дуже моральні цінності. Ви пам’ятаєте ці молитви щоденні щоранкові, ви пам’ятаєте співання гімну. Я думаю, що претензії у нас можуть бути щодо політичної верхівки, так званої еліти, і я думаю, що ці претензії, безумовно, виправдані, але люди тут ні до чого.

З Олександром Палієм розмовляв Роман Лебедь.

Новини на цю ж тему