Чи врятує Укртелеком бюджет країни?

Логотип компанії Укртелеком Копирайт изображения UKRTELECOM
Image caption Укртелеком "продають вже друге десятиліття

7 лютого має стати відомою сума, в яку оцінюють одне із стратегічних українських підприємств - "надію" бюджету 2011 року – Укртелеком. Тим часом оглядачі кажуть, що привабливість компанії потьм'яніла, а ринок зв'язку України називають ризикованим.

По тому, як наприкінці минулого року з’ясувалося, що бажання взяти участь у конкурсі з його приватизації виявила лише одна компанія, за оцінку українського монополіста стаціонарного зв’язку взялася незалежна консалтингова компанія. Її оцінку Фонд державного майна має довести до потенційного покупця і знову запропонувати йому купити підприємство.

"Найблакитніша" фішка

Перші спроби приватизації Укртелекому розпочалися ще десятиліття тому, і якийсь час це підприємство, що і надалі залишається монополістом із надання послуг стаціонарного телефонного зв’язку в Україні, вважалося чи не "найблакитнішою" фішкою української приватизації, на яку розраховував чи не кожен український уряд, бо продаж цього державного підприємства мав принести мільярди – навіть не гривень, доларів – до бюджету країни.

Від початку про бажання позмагатися за контроль над Укртелекомом говорили потужні компанії зі світовим ім’ям, такі, як Дойчетелеком чи Франстелеком.

Проте з розвитком мобільної телефонії та інтернету з одного боку та хронічною невизначеністю української влади щодо термінів та розміру пакету акцій, що його хоче продати держава, з іншого боку, охочих купити Укртелеком ставало дедалі менше.

Конкурс без конкурентів

Утім, коли минулого року Фонд державного майна оголосив про початок чергового конкурсу, його голова говорив принаймні про 6 компаній, які виявили інтерес, серед яких, за словами Олександр Рябченка, були і західні, і російські, і українські компанії.

Проте врешті наприкінці 2010 року з’ясувалося, що єдиним претендентом на покупку Укртелекому є компанія ESU, дочірня компанія австрійського інвестиційного фонду Epic, яка запропонувала лише на 10 гривень більше за ту суму, у яку Укртелеком оцінили у ФДМУ – тобто, 10 мільярдів 500 мільйонів гривень.

Купівля на продаж?

Оглядачі одразу ж припустили, що єдиний претендент діє в інтересах третьої сторони, яка згодом і стане кінцевим власником Укртелекому.

Експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Ільдар Газізулін каже, що у самій практиці купівлі для перепродажу немає нічого поганого, якби не припущення, що у даному разі сама схема покликана зменшити вартість компанії, яка могла б бути дещо іншою у разі проведення конкурсу із багатьма учасниками:

"Насправді, компанія Epic, наскільки мені відомо, і не приховує планів перепродати Укртелеком після того, як вони проведуть реструктуризацію, покращать фінансові показники компанії. Це дійсно не є стратегічний інвестор, який планує професійно займатися зв’язком. В цьому, в принципі, нічого страшного немає, коли є посередники, якісь інвестиційні компанії.

Але особливості продажу саме цієї компанії, Укртелекому, цього разу були такими, що потенційних стратегічних інвесторів, тобто, телекомунікаційні компанії, було якось відсунуто від конкуренції. Тобто в самому факті перепродажу немає нічого поганого, але погано, якщо від самого початку була можливість того, щоб держава отримала максимальну ціну, але, схоже на те, що цієї максимальної ціни вона так і не отримала".

Водночас експерт нагадує, що за роки невдалої приватизації привабливість Укртелекому дуже потьмяніла, а сам ринок зв’язку в Україні є досить ризикованим.

А тому наявність лише одного претендента на одне із останніх стратегічних українських підприємств, які все ще належать державі, не можна пояснювати лише якоюсь "змовою".

Пан Газізулін також вважає маловірогідним сценарій, коли і цей єдиний покупець відмовиться від покупки, дізнавшись про незалежну оцінку вартості, яка, до того ж, навряд чи набагато відрізнятиметься від оцінки, зробленої ФДМУ та інвестором. Тим більше, коли і урядові не завадять зайві 10 мільярдів у бюджеті.

Новини на цю ж тему