У супермаркетах рахують руки й кілограми

Продаж гречки обмежили
Image caption Продаж гречки обмежили

Низка супермаркетів у Києві запровадила обмеження на продаж деяких видів харчів. Серед них на першому місці – гречка, яку продають не більше 1 кілограма одній людині. Макаронів можна купити до 3 кілограмів. До того переліку потрапила й соняшникова олія.

Обмеження запровадили по тому, як упродовж минулих вихідних у магазинах з'явилася гречка, значно дешевша (по 13 -17 гривень), ніж та, що була ще у п'ятницю. Подекуди вона сягала 30 гривень.

Подорожчання гречки почалося ще восени, а у січні той процес набагато прискорився.

Уряд, змушений реагувати на це, запевнив, що зробить все для стабілізації цін на основні соціальні групи товарів.

"Уряд досить пильно відстежує ціни на ринку. Цінова ситуація для нас важлива, оскільки ми, насамперед, думаємо про зростання економіки і зростання соціального благополуччя наших громадян", – сказав прем'єр-міністр Микола Азаров під час політичного телешоу на каналі "Інтер".

За словами прем'єр-міністра, зростання ціни більш ніж у 2 рази на гречку спричинено ажіотажним попитом на ринку, а також скороченням у минулому році посівних площ та погодними умовами.

Микола Азаров повідомив, що ціна на гречку знизиться, оскільки буде закуплено 20 тис. тонн гречки в Китаї. За його словами, оптимальна ціна на гречку має становити приблизно 12-14 грн, з врахуванням всіх норм рентабельності для тих, хто вирощує, переробляє і продає.

Гречана історія

Директор департаменту аграрних ринків Мінагропроду Анатолій Розгон сказав про механізми зниження ціни на гречку:

"Є певні домовленості з переробними підприємствами про те, що найближчим часом з понеділка (7 лютого) відпускна ціна на гречку не перевищить 12,6 гривні за кілограм. Тобто, вона у роздрібі буде у межах 13-14 грн. за кілограм, не більше", - запевнив урядовець. За його словами, про готовність знизити відпускні ціни заявили під час наради у першого віце-прем'єра Клюєва найбільші виробники гречки.

"У виробників були проблеми чисто технологічного плану. Є домовленості, що уряд допоможе їм у їх вирішенні. Вони, у свою чергу, готові забезпечити відпускну ціну на гречку 12,6 грн. за кг у необхідних обсягах", - сказав пан Розгон.

Уряд, за словами його представника, має намір підписати найближчим часом меморандум з найбільшими виробниками гречки. Однак урядовці не уточнюють, яку саме допомогу держава обіцяє приватним компаніям взамін за стабілізацію цін на гречку.

Водночас пан Розгон сказав, що в Україні немає підстав для стрімкого зростання цін на той продукт.

Експерти продовольчого ринку вважають, що саме перевірки з боку контролюючих органів з метою недопущення подорожчання змусили виробників гречаної крупи стримувати її продаж.

"Одна таблетка на всі випадки життя"

Опозиція називає "гречану історію" свідченням неефективної економічної політики команди президента Віктора Януковича. На думку екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко, уряд Миколи Азарова обирає неадекватні заходи для регулювання цінової ситуації на продовольчому та споживчому ринках.

"Для того, щоб не дорожчала гречка і всі інші продовольчі товари і взагалі споживчі товари, треба зробити одну просту річ – зупинити друкарський станок Національного банку, який сьогодні друкує не підтверджену економічним зростанням, нічим не забезпечену гривню. Це те, що дає зростання цін і на гречку, і на все інше. Дуже шкода, що в Азарова одна таблетка на всі випадки життя", - каже Тимошенко.

Шукаючи способи стримати ціни на харчі, урядовці бачать причини їх зростання і в несумлінній роботі місцевих органів влади.

Міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк запропонував рекомендувати губернаторам звільнити чиновників обласних адміністрацій, які не впоралися зі зростанням цін на продукти. Таку пропозицію міністр вніс на засіданні Колегії міністерства, після того, як заслухав доповіді делегатів з областей.

Найближчим часом можуть звільнити двох заступників губернаторів Чернівецької та Київської областей.

"Якщо області не виготовляють окремі види продуктів, що зумовлює високу ціну для споживача на певні види продуктів, їх необхідно імпортувати з інших регіонів", - сказав міністр.

Ще низці чиновників з різних областей він запропонував оголосити догани. Експерти ж причиною стрімкого зростання цін на харчі називають неринкові, на їхню думку, дії уряду Азарова у намаганні вплинути на ситуацію на продовольчому ринку.

Новини на цю ж тему