Італійки вимагають суду над Берлусконі

Італійськими містами ширяться протестні акції з вимогою відставки прем'єр-міністра Сильвіо Берлусконі. Останній секс-скандал з його участю найбільше обурив представниць жіночої статі. З гаслами "Італія - не бордель!" жіноцтво країни мобілізує сили на захист своєї гідності та репутації Італії.

Копирайт изображения AFP
Image caption Марокканська танцівниця на ім'я Рубі була неповнолітньою, коли почалися її стосунки з Берлусконі

Дехто їм радить взяти за приклад українських оголених дівчат із руху Femen. Подібні гасла, подібні вимоги, але резонанс у світі більший і, як видається з-за кордону, ефективніший. Виглядає, що італійкам і без цього є чого повчитися в українок. У світовому індексі гендерної рівності з-поміж 134 країн Італія посідає 74 місце, а Україна, хоч і незавидну, а займає таки вищу, 63 позицію.

Багатотисячний жіночий рух спротиву піднявся на ноги в той час, коли прокуратура Мілана вкотре намагається притягти до відповідальності Сильвіо Берлусконі. Слідчі з'ясовують, чи платив прем'єр молодим жінкам за інтимні стосунки, зокрема 17-річній танцівниці із Марокко на ім'я Рубі. Звідси і назва скандалу "Рубіґейт".

До прем'єра - тільки на вечерю?

Завдяки телефонним прослуховуванням поліція виявила щонайменше півсотні молодих жінок, які ніби через зв'язки із Берлусконі влаштовували кар'єру на телебаченні і в політиці. Усі обвинувачувані, включно з прем'єром, заперечують заяви прокуратури. Ба, більше, вони переконують громадську думку, що Берлусконі - "великий благодійник", це "нормальна практика" і нічого протизаконного у його резиденціях не відбувалося.

Одна із дівчат, залучених до розслідування, модель Еліза Тоті розповіла: "Я йому (Берлусконі) просто дзвонила напряму, коли хотіла. Запитувала, як справи і таке інше. А він мені казав: "Знаєш, сьогодні ввeчері влаштовую вечерю, якщо хочеш, приходь". Я їхала до його вілли на своїй машині, спокійно проходила всередину. Звичайно, на вході контролювали, але досить було назвати своє ім'я".

Італійська авторитетна і бульварна преса цими тижнями нагадує журнали "Плейбой". На шпальтах - численні фото молодих учасниць прем'єрських вечірок.

Спотворений образ італійської жінки

Але "Існує інша Італія!", - волають жінки на багатотисячних акціях непокори. Вони не асоціюють себе зі звабливими телекрасунями, які за останні три десятиліття стали символом приватної медіа-імперії Берлусконі. Саме на нього покладають відповідальність за формування спотвореного образу жінки і зміцнення патріархального стилю в політиці.

Копирайт изображения AFP
Image caption Сильвіо Берлусконі може постати перед судом

Відома актриса Ізабелла Феррарі каже, що феміністський рух 1970-х років дав свої результати: легалізовані аборти і розлучення. Однак, за її словами, ситуація повертається навспак. "Культурна і моральна деградація італійського суспільства відбулася через використання жіночого тіла як товару, - зазначає Феррарі. - Останні десятиліття в країні прижилася ідея, що не потрібно вчитися, не потрібно намагатися бути кращим у своїй сфері діяльності. Досить лише бути хитрим, гарним і готовим піти на все заради успіху та грошей".

В італійському соціумі жінка часто зазнає дискримінації. Як зазначають соціологи, вона може бути або домогосподаркою, або працювати. Законодавство країни мало сприяє тому, щоб сучасна італійка могла поєднувати і роботу, і хатні обов'язки. При цьому в Італії більше жінок, ніж чоловіків, з вищою освітою. Лише 46% італійок працюють, а середній рівень жіночої зайнятості у ЄС - майже 60%.

На Апеннінах також один із найнижчих показників народжуваності серед європейських країн, звітує статистичне агентство Eurostat. На допомогу родині і для догляду за дітьми виділяється трохи більше 1% ВВП.

Політика і шоу-бізнес - два в одному

Авторитетний науковець, астроном Маргарита Хак наступної неділі, 13 лютого, буде серед учасників чергової масової акції у Мілані. "Це протест проти тих, хто багатий на гроші і владу, але бідний на ідеали, хто дає найгірший приклад молоді, ніби проституція - фізична або моральна - найкоротший шлях до успіху", - заявила пані Хак журналістам.

Жіночий рух непокори заявляє, що за 17 років найвпливовіший медіамагнат і політик Італії Сильвіо Берлусконі посприяв взаємопроникненню шоу-бізнесу і політики. Дівчата, які працювали на його телеканалах, з'являлися серед кандидатів до італійського або європейського парламентів. Чинний міністр з рівності прав Мара Карфанья, яка зобов'язана відстоювати права жінок, сексуальних меншин і всіх знедолених, раніше була телеведучою. Пані Карфанья - одна з п'яти міністрів-жінок в уряді, який складається з 23 членів.

Коментуючи скандал, прем'єр Берлусконі з посмішкою сказав, що вся ця історія приносить йому задоволення. Але жіночій частині італійського суспільства, як виглядає, зовсім не до сміху і задоволень.

Новини на цю ж тему