У Єгипті міністр скритикував заяви США

Учасники протестів у четвер в Каїрі біля парламенту Копирайт изображения AP
Image caption Демонстранти в Каїрі блокують парламент

Міністр закордонних справ Єгипту в теле-інтерв’ю скритикував Вашингтон за, як сказано, спроби нав’язати свою волю уряду в Каїрі.

В інтерв’ю американському телеканалу Ахмед Абул Гейт сказав, що він здивований закликами Вашингтона до негайного скасування надзвичайного стану, який діє у країні 30 років.

Пан Гейт сказав, що на запровадження змін в Єгипті потрібен час. Але речник президента Обами Роберт Ґіббс каже, що протести в Єгипті лише збільшуватимуться у разі, як реформи не пришвидшаться.

У Каїрі демонстранти, які з 25 січня вимагають відставки президента Мубарака, провели ніч біля будівлі парламенту. Тим часом повідомляють, що протести поширилися за межі Каїра.

Адміністрація США посилила критику єгипетського керівництва після 16 днів протестів проти президента Мубарака.

Речник Білого Дому сказав, що єгипетська влада повинна зробити "необхідні кроки", яких від них чекає народ.

Кореспондент Бі-Бі-Сі у Вашингтоні каже, що адміністрація президента Обами посилила тиск на владу у Єгипті. Наш кореспондент твердить, що, як виглядає, адміністрація Обами не вірить, що влада в Єгипті серйозно налаштована на зміни і хоче, аби всі це почули.

Протести ширяться

Копирайт изображения Reuters
Image caption Піраміди, які були закриті для туристів, тепер відкрилися

У середу протести в Каїрі поширилися на парламент. Також повідомляють про страйки й насильство за межами Каїра.

У Каїрі солдати охороняють будівлю парламенту після того, як демонстранти заблокували до неї доступ.

Кореспондент Бі-Бі-Сі в Каїрі каже, що учасники протестів вважають парламент нелегітимним після виборів минулого року, на яких з великою перевагою перемогла партія Мубарака, але які опозиція вважає сфальсифікованими.

За межами Каїра повідомляють про сутички поліції з демонстрантами на південному заході країни. Також учасники протестів палили пальми і заблокували головну дорогу в провінції Асьют. У Порт-Саїді сотні демонстрантів підпалили офіс губернатора. Також страйкують працівники Суецького каналу, але страйк не впливає на його роботу.

Водночас повідомляють, що єгипетські піраміди відкрили для туристів.

Уряд Єгипту оголосив про плани мирної передачі влади, які передбачають, що президент Мубарак залишиться на посаді до виборів у вересні, але опозиція побоюється, що влада затягує час і не запровадить суттєвих змін.

Висока ціна протестів

Однією з головних вимог демонстрантів, які почали протести 25 січня, було скасування суворих законів безпеки, які діють з 1981 року. Проте, за словами правозахисників, багато учасників протестів відтоді були заарештовані без звинувачень і стали жертвами жорстоких дій поліції.

За даними активістів, понад 300 людей загинули, й тисячі були поранені в результаті протестів.

Багато іноземних журналістів також повідомляли про напади й жорстоке поводження з ними.

Уряд обіцяв скасувати надзвичайний стан, що передбачає широкі повноваження сил безпеки, запроваджений 30 років тому. Критики твердять, що закони призводять до систематичних порушень прав людини в ім’я національної безпеки.

Копирайт изображения BBC World Service

Новини на цю ж тему