Хосні Мубарак: "Історія розсудить мене"

Копирайт изображения Reuters
Image caption Хосні Мубарак: Історія розсудить мене як і усіх інших.

82-річний Хосні Мубараку правив Єгиптом майже 30 років. Коли маловідомий віце-президент успадкував владу від вбитого Анвара Садата 1981 року, мало хто сподівався, що він затримається при владі так надовго.

Пана Садата застрелили ісламісти під час військового параду у Каїрі, а Мубараку пощастило уникнути куль, хоча він і сидів поруч.

Відтоді пан Мубарак пережив принаймні шість замахів на своє життя. Найнебезпечнішим був напад на його лімузин у 1995 році, коли пан Мубарак прибув у столицю Ефіопії на Африканський самміт.

Окрім таланту уникати ворожих куль, Хосні Мубарак зумів позиціонуватися як вірний союзник Заходу і водночас, придушити потужну опозицію всередині країни.

Проте, останнім часом його вплив у регіоні впав, здоров’я похитнулося, єгиптяни почали нарікати на кризу і постало питання як довго він утримається при владі.

У відповідь на масові демонстрації, Хосні Мубарак заявив 1 лютого, що не буде переобиратися на президентських виборах у вересні. Він знову розчарував тисячі демонстрантів, коли повторно заявив 10 лютого, що залишиться на посаді до виборів у вересні, хоча й погодився передати частину повноважень віце-президента Омару Сулейману.

Демонстрації не припинилися і досягли кульмінації у п'ятницю 11 лютого.

Увечері 11 лютого повідомили, що Хосні Мубарак пішов з посади й виїхав з родиною до свого палацу в Шарм-ель-Шейху. Яка доля його чекає далі зараз невідомо.

Суворе життя

Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Хосні Мубарак успадкував владу від Анвара Садата, якого вбили ісламісти

Хосні Мубарак народився у маленькому селі Менофія поблизу Каїру у 1928 році. Йому вдалося розпочати військову кар’єру пілота, і про його приватне життя мало відомо.

Мубарак одружився з випускницею Американського університету в Каїрі Сюзан Мубарак, яка була наполовину британкою і народила йому двох синів – Гамаля і Алаа.

Президент Єгипту відомий своїм жорстким розкладом дня, який починається о шостій ранку.

Він ніколи не курив і не зловживав алкоголем, а в молоді роки починав день з гімнастичного залу.

Через 8 днів по смерті Садата, Мухамед Хосні Саід Мубарак присягнув на посаді президента 14 жовтня 1981 року.

Маловідомий у той час у світі політик, збудував свою репутацію на міжнародній арені, коли продовжив політику Садата щодо миру з Ізраїлем.

Надзвичайний стан

Фактично Мубарак керував країною як напіввійськовий лідер. Країна жила 30 років за законом надзвичайного часу, який дозволяв державі застосовувати надзвичайні заходи і придушувати громадянські права.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Масові протести проти правління Хосні Мубарака

Уряд твердив, що такі повноваження необхідні для боротьби з ісламським тероризмом, який загострювався хвилеподібно і націлювався проти прибуткового туристичного бізнесу в країні.

Більшість громадян погоджувалися з його монополією на владу, оскільки, у країні була стабільність і позитивний економічний розвиток.

Проте США і внутрішня опозиція дедалі більше тиснули на президента Мубарака з метою запровадження засад демократії. З наростанням демонстрацій Вашингтон закликав Мубарака до "організованого переходу" влади до більш демократичної системи управління.

На трьох президентських виборах з 1981 року, пан Мубарак перемагав без альтернативного кандидата. У 2005 році США наполягали на наявності опозиційних кандидатів, але пан Мубарак знову переміг.

Опоненти закидають панові Мубараку, що він систематично придушував опозицію, зокрема, "Мусульманське братство".

29 січня 2011 року Мубарак призначив своїм віце-президентом шефа розвідки Омара Сулеймана, що розглядали як спробу привернути на свій бік військових.

Історики нагадують, що від часу єгипетської революції 1952 року, усі президенти країни вийшли з числа військових.

Раніше, Хосні Мубарак заявляв, що служитиме Єгипту до останнього подиху. У зверненні 1 лютого він сказав: "Мій дорогий народе… Я тут прожив життя, боровся і воював за цю землю, суверенітет та національні інтереси. Я помру на цій землі. Історія розсудить мене як і усіх інших".

Новини на цю ж тему