УПЦ: технології не замінять священика

Щойно розробники презентували нову програму для мобільних телефонів під назвою "Сповідь: римо-католицький додаток", як Ватикан оголосив, що жодні технології не замінять реальне каяття священику. Українська православна церква, попри розподіл на різні патріархати, в цьому також одностайна: технології - це лише інструмент, який не замінить живе спілкування зі священиком.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Жодні технології не замінять особистого спілкування - позиція церкви

Декого з віруючих дуже обурило навіть припущення, що хтось може сприйняти новий додаток як заміну справжній сповіді.

Втім, розробники програми для iPhone під назвою "Сповідь: римо-католицький додаток" від початку позиціонували свій продукт як суто допоміжний для тих, хто готується до сповіді. Подробиці тут.

Цей додаток можна придбати в інтернет-магазині за 1,99 долари. Щоби ним скористатися, треба зареєструватися, ввівши особисті дані: це потрібно, щоби додаток підлаштовувався під користувача. Підлітку-католику він запропонує зовсім інші питання та опції, ніж, скажімо, дорослій жінці чи священику. І хоча розробник Патрік Лейнен визнає, що католицька церква прямо не схвалила новинку, але й не відкинула.

"Ми взяли весь текст з додатку і передали його єпископу, щоби перевірити, що там немає доктринальних чи моральних помилок. Це означає, що якщо ви католик, то ви можете використовувати його. Це не є по суті схваленням, це скоріше вони сказали: ми не відкидаємо цього", - розповів розробник.

Отець Федеріко Ломбарді, речник Папи Римського, одразу після виходу додатку попередив, що він ніколи не замінить особисту розмову зі священиком. Але, як розповідає наш кореспондент в Римі, Ватикан визнав і корисність новинки: "Отець Ломбарді сказав мені, що оскільки у минулому католики, готуючись до сповіді, викладали свої думки на папері, то нині природно використовувати для цього цифрові пристрої".

Римо-католицька церква вже давно опановує новітні технології. З 2007-го на відео порталі YouTube доступний власний канал Ватикану. Там можна послухати Папу Римського, зокрема і одну з нещодавніх промов, де він закликає молодих католиків скористатися перевагами цифрових технологій.

Втім, українська православна церква також намагається йти в ногу з часом і прихильно ставиться до останніх комунікаційних новинок, але зазначає, що вони є лише інструментом в руках людини.

Отець Євстратій Зоря з Української православної церкви Київського патріархату розповідає, що церквa вже давно і широко представлена в Інтернеті: і власними сайтами, і в популярних соціальних мережах.

При цьому, додає він, навіть на сайті окремих парафій УПЦ КП є можливість віртуально поставити запитання священикам і отримати відповідь.

"Велика кількість є сторінок в соціальних мережах і священнослужителів, і мирян. Є в соціальних мережах і групи. Такі групи є і у Facebook, і в мережі "В контакте", і в мережі "Однокласники", у "живому журналі", - сказав отець Євстратій.

Отець Георгій Коваленко з Української православної церкви Московського патріархату також каже, що православна церква не поступається католицькій в освоюванні нових медіа, але застерігає щодо небезпек, які створює анонімність в Інтернеті. Православна церква вже кілька років критикує цю особливість інтернет-спілкування, апелюючи до того, що людина не повинна роздвоюватися і бути однією в реальному житті, а в Інтернеті – іншою.

"Церква вважає, що для християнина треба і в Інтернеті бути під своїм ім’ям, тому що нам немає чого приховувати. Тому церква і закликає своїх вірних і в Інтернеті, і в соціальних мережах, і в коментуванні чогось використовували власне ім’я і називати себе", - сказав отець Георгій.

Відмова від анонімності, кажуть священики, зробить людей більш відповідальними, а жодних інших засобів чи інструментів контролю мережі Інтернет не існує і не повинно бути, кажуть українські православні отці. Хоча в Білорусі кілька років тому тамтешня православна церква позитивно відгукувалася про китайський досвід контролю Інтернету.