Супер-комп’ютер IBM гратиме у телевікторині

Супер-комп’ютер компанії IBM виступить проти двох живих суперників в американській телевізійній вікторині Jeopardy.

Копирайт изображения Getty
Image caption Вікторина Jeopardy існує з 1964 року

Кібер-машина на ім’я Ватсон гратиме проти двох найвідоміших переможців конкурсу.

Перемога не лише визначить, хто отримає мільйон доларів, але й стане вироком стану сучасних досягнень в технології штучного інтелекту.

В ІВМ твердять, що Ватсон знаменує нову епоху розумних комп’ютерів, які здатні вчитися і розуміти, що від них вимагають люди.

Американська телевікторина є особливим випробуванням для Ватсона, оскільки запитання часто базуються на приказках, афоризмах і грі слів, які добре вдаються людям, але дуже важко - машинам.

Директор новітніх технологій ІВМ Род Сміт твердить: "Ватсон буде давати відповіді на запитання на основі знань, закладених у його "мозку", так само як це роблять люди. При цьому для відповіді він матиме три секунди, як і решта учасників".

Вікторина Jeopardy існує у США з 1964 року, коли учасники вперше змагалися в ерудиції із різних царин: від географії до політики та історії та індустрії розваг.

На відміну від традиційних вікторин із запитаннями американська версія пропонує відповіді, до яких слід підібрати запитання. Кожна відповідь асоціюється із сумою грошей. Її учасникові нараховують за правильне формулювання запитання. Перемагає той, хто на закінчення гри заробить найбільше грошей.

Як працює Ватсон

Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Суперники супер-комп'ютера ІВМ

Технологія супер-комп’ютера ІВМ ґрунтується на аналізі запитання для вибору із масиву бази даних найкращої відповіді.

База даних Ватсона складає близько 15 терабайтів інформації, що є еквівалентом усього друкованого матеріалу Бібліотеки Конгресу США. Це близько мільйона книжок, чи 200 мільйонів сторінок тексту.

Супер-комп’ютер споживає енергії, як невеликий університет з усіма студентами і викладачами.

Суперниками Ватсона будуть Кен Дженінгс, який перемагав у вікторині 74 рази поспіль, і Бред Раттер, який виграв загалом понад 3 мільйони доларів.

Кен Дженінгс поділився переживаннями про конкурс із часописом Seattle Times: "Я дуже нервую, оскільки комп’ютер неможливо нічим залякати, тоді як людині притаманні хвилювання. У Ватсона ж немає власного еґо чи свідомості".