Поживанов може стати політичним біженцем

Михайло Поживанов, який в уряді Юлії Тимошенко був заступником міністра економіки та головою Держрезерву, не виключає, що проситиме політичний притулок в Австрії. Та заява екс-урядовця пролунала попри його попередні запевнення в тому, що статус резидента в демократичній європейській країні достатньо захищає від можливих необґрунтованих претензій з боку чинної української влади.

Копирайт изображения UKRINFORM
Image caption Михайло Поживанов, який отримав дозвіл на проживання в Австрії, не виключає, що проситиме там політичний притулок.
Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Як сказав пан Поживанов в ексклюзивному телефонному інтерв'ю Бі-Бі-Сі, прохання про політичний притулок може з'явитися у разі, як команда президента Віктора Януковича оголосить його у міжнародний розшук, тобто звернеться по допомогу до Інтерполу. Слідство в Україні інкримінує колишньому голові Держрезерву розкрадання 35 мільйонів гривень державних коштів.

М. Поживанов: Я зараз находжусь у Відні, у Австрійській республіці. Працюю тут за контрактом. Коли ми з вами домовились про інтерв'ю, то я відпросився з роботи і пішов додому для того, щоб з вами поспілкуватись.

Бі-Бі-Сі: Що зараз з вами відбувається? Ви втекли з України?

М. Поживанов: Ні, я влітку подав документи на роботу в Австрії, бо роботи в Україні я в той час не знайшов. Отримав відповідну пропозицію від великої інвестиційної компанії у Відні, котра займається інвестиційними проектами у Швеції, Німеччині, Польщі, Словаччині, Чехії.

Бі-Бі-Сі: То виходить, що, власне, у вас жодних проблем немає, і ви можете у будь-який момент в Україну приїхати, і вас не можна зараховувати до тих посадовців колишніх, у кого проблеми? В якій ви ситуації?

М. Поживанов: Враховуючи те, що я почув 31 січня із засобів масової інформації, то нібито у мене також є проблеми. В Україні спочатку прес-служба Генпрокуратури, а потім прес-служба Служби безпеки України заявили, що проти мене порушена кримінальна справа, в котрій я нібито вже є обвинуваченим, і мені висуваються певні звинувачення. На жаль, я сьогодні вам конкретно нічого про ці звинувачення не зможу сказати, бо я звернувся до мого середнього сина, котрий перебуває в Україні, і він уклав контракт з адвокатом Михайлом Квашею.

Той минулого тижня звертався спочатку до Генпрокуратури, де він отримав відповідь, що прокуратура жодної кримінальної справи проти мене не порушувала, і, наскільки їм відомо, кримінальна справа є в Службі безпеки. Після цього адвокат звернувся до Служби безпеки України. Там є слідчий Головного слідчого управління Юр, котрий, отримавши запит від адвоката, сказав, що він мусить порадиться з керівництвом Служби безпеки з приводу того, чи допускати мого адвоката чи ні до ознайомлення зі справою.

Бі-Бі-Сі: Чи хочете ви самі приїхати в Україну і з'сувати ситуацію, поставити все на свої місця і очистити своє ім'я?

М. Поживанов: Знаєте, сьогодні я маю контракти. Якщо я тут все кину, то я можу втратити роботу, з одного боку. З іншого боку, те, що сьогодні відбувається в Україні, де нема жодного правосуддя, і це ми спостерігаємо там, де почалось політичне переслідування всієї колишньої влади, то щиро скажу, що у мене жодного бажання повертатися сьогодні до країни немає. Тим паче, що існують інші способи спілкуватись навіть з тими ж самими слідчими, - вони можуть спокійно приїхати у відрядження, і ми можемо тут поспілкуватися, і я дам абсолютно всі пояснення.

Бі-Бі-Сі: Як ви думаєте, чому у вас виникли проблеми? Адже ви, можна сказати, донецький. Зараз при владі до певної міри ваша політична група, ваші соратники.

М. Поживанов: Ви знаєте, ще у свій час дехто з дуже великих людей, хто сьогодні перебуває при владі, мені закидали, що я зраджував нібито Донеччину, що я постійно був в опозиції до так званої донецької групи, і, можливо, ще з тих часів це йде, бо навіть ще в парламенті другого скликання я входив у парламентську групу спочатку "Єдність", а потім "Реформи", котру в той час очолював якраз Сергій Соболєв. Разом ми були з Віктором Пинзеником, і був я членом партії "Реформи і порядок" ще в ті часи.

Бі-Бі-Сі: Якщо зараз говорити про політичний курс і економічний курс теперішньої влади і уряду президента, ви би…

М. Поживанов: …я його ніколи не підтримував. І до цієї влади я був, можливо, невеликим винятком ще в ті часи, але я був в опозиції до цієї влади і я так і лишився в опозиції.

Бі-Бі-Сі: З чим саме конкретно ви не згодні в курсі влади?

М. Поживанов: Ну, по-перше, те, що відбувається… Скажімо, абсолютно нема правової держави. Я, припустімо, захотів, я дав вказівку – Конституційний суд приймає абсолютно неконституційне рішення. У Верховній Раді більшість абсолютно ігнорує права будь-якого депутата, права опозиції. Сьогодні абсолютно в країні відсутня правова система. У країні сьогодні правоохоронні органи виступають за принципом "чего изволите?" Те, що відбувається сьогодні із згортанням прав людини, свободи слова, - ці всі речі, звичайно, викликають занепокоєння. І, за великим рахунком, те, що відбувається у тому числі із економічною політикою, починаючи з прийняття Податкового кодексу, - це також причини того, що за даними міжнародної правозахисної організації "Freedom House", ми вже скотилися до рівня частково вільної країни.

Бі-Бі-Сі: То ви будете просити політичного притулку в країні, в якій ви зараз перебуваєте, в Австрії?

М. Поживанов: Ви знаєте, я думав над цим питанням, але поки що жодних кроків не робив. Але якщо буде… Бо мені казали, що на цьому тижні нібито мене буде оголошено у міжнародний розшук, це з тієї інформації, що я знаю, - і якщо це відбудеться, то обов'язково буду звертатися за політичним притулком.

Бі-Бі-Сі: Можна натрапити на інформацію про вас, що ви – людина досить заможна, ви говорили про свої інвестиції наразі. Є така думка, що в Україні були певні часи, а саме 90-і роки, коли робити бізнес і не порушувати закон було неможливо. Тобто, чесно заробити великі гроші в Україні було неможливо. Що ви на це скажете?

М. Поживанов: Можливо, так, але я, можливо, розкрию вам секрет, що свої гроші наприкінці 80-х – початку 90-х я заробляв не в Україні. Перший капітал мій був зароблений за межами України, і я вже цей капітал заводив в Україну на початку 90-х років і починав вже нормальний бізнес в Україні.

З Михайлом Поживановим розмовляв Богдан Цюпин.