Сталін у Запоріжжі був незаконний, каже мер

Пам'ятник Сталіну на території Запорізького обкому Компартії встановлено незаконно, оскільки спочатку він не був внесений в архітектурний проект. У разі появи біля будинку КПУ нового пам'ятника Сталіну його знесуть, запевнив міський голова Запоріжжя Олександр Сін.

Image caption Таким був пам‘ятник Сталіну, який міська влада визнала незаконним.

"Пам'ятник Сталіну в Запоріжжі був встановлений не у відповідності до затвердженого проекту. У проекті Запорізького обкому Компартії України немає пам'ятника: проект його не передбачає. В даний час ми не підписали акт введення в експлуатацію цього об'єкту - обкому КПУ - і не підпишемо до того часу, доки він не буде приведений у відповідність. Тому вживемо всіх заходів для знесення пам'ятника Сталіну, якщо комуністи його знову встановлять", - сказав Сін інформаційній агенцї Інтерфакс-Україна.

Мер Запоріжжя зауважив, що пам'ятник Сталіну не може бути узгоджено в рамках існуючого архітектурного проекту обкому КПУ. Доводи комуністів про те, що пам'ятник Сталіну - мала архітектурна форма Олександр Сін назвав лукавством.

"Пам'ятник yстановлений на елементі будівлі, тому він не є малою архітектурною формою в жодному випадку. Він підлягає погодженню відповідно до діючої документації, а його в узгодженнях не було. Це не ваза з квітами, це елемент на фасаді будівлі. Тому це все лукавство. Я думаю, якби б спочатку все робилося відповідно до законодавства, то цієї ситуації в Запоріжжі б не було", - підкреслив мер міста.

У травні 2010 року на території Запорізького обкому Компартії України було відкрито силуміновий бюст Йосипа Сталіна, який, за твердженнями КПУ, був оформлений як кіоск ("мала архітектурна форма"). 28 грудня 2010 невідомі відрізали пам'ятнику голову, а в новорічну ніч підірвали.

За звинуваченнями у скоєнні наруги пам'ятником Сталіну була затримана низка активістів націоналістичних організацій. Кілька з них і досі перебувають у Запорізькому СІЗО. Згідно з заявами організації "Тризуб", одного з її активістів Пилипа Тарана там катують. Прокуратура відкидає ті звинувачення.