ЄБРР: Криза завершилася, але потрібні реформи

Європейський Банк реконструкції та розвитку, який є найбільшим інвестором у посткомуністичних країнах Центральної та Східної Європи, повідомив, що його прибутки зросли, і за минулий рік становили 1,4 млрд. євро, що може свідчити про видужання економік країн регіону.

Копирайт изображения AFP
Image caption Віце-президент ЄБРР каже, що криза в Центральній та Східній Європі в цілому завершилася

Віце-президент ЄБРР Манфред Шеперс сказав в інтерв’ю Українській службі Бі-Бі-Сі, що Центральна і Східна Європа в цілому вийшла з кризи порівняно добре, зокрема, Україна завдяки зростанню в металургії. Водночас він застеріг, що "не треба тішити себе ілюзіями, що все гаразд", і наголосив на потребі реформ.

Манфред Шеперс: Регіон в цілому вийшов з кризи порівняно добре - частково це пояснюється видужанням глобальної економіки, що у свою чегу пояснюється видужанням видобувних галузей - в Україні економіка видужала через покращення ситуації в металургійній галузі.

Також була підтримка з боку Міжнародного Валютного Фонду та Європейського Банку реконструкції та розвитку фінансовій галузі - вони підтримали банки в регіоні. Була підтримка валют країн регіону. На тлі цього не варто забувати й про потенціал регіону до зростання, доступ країн до ринку Європейського Союзу зі своїм експортом - все це вплинуло на те, що посткомуністичні країни подолали кризу вправно.

Бі-Бі-Сі: Тобто, криза вже завершилась у центрально-східній Європі та в нових незалежних державах колишнього СРСР? Але ж багато хто говорить про вразливість економік цього регіону.

Манфред Шеперс: Так. Один з моментів, який має місце в регіоні, це те, що криза мала вплив на зміни, які ми б хотіли бачити в цьому регіоні у плані більшої реформи в певних галузях, більше активних реформ. Насправді, під час кризи реформи в регіоні дещо уповільнились. До того ж, політичний клімат у деяких країнах регіону ускладнився під час кризи, а відтак, і реформи стали повільнішими. Тобто, реформи уповільнились, але економічне видужання також відбулося. Проте не варто тішити себе фальшивими ілюзіями, що все в регіоні гаразд. Криза завершилась, але потрібно пришвидшити реформи.

Бі-Бі-Сі: А що ви думаєте про українські реформи, які декларує українська влада, яка відзначає рік?

Манфред Шеперс: Я думаю, що ключовою є політична стабільність. І це те, що ми бачили протягом останнього року в Україні. Але потрібно бачити й реформи, проведення яких потрібно в усіх галузях економіки. Гадаю, потенціал таких галузей як агропромислова, чи важка індустрія, чи фінансовий сектор, чи легка промисловість є надзвичайно великим, але нам би хотілося бачити продовження реформ. Нас хвилює те, що швидкість українських реформ часом не є зависокою, хоча уряд має для цього усі важелі.

Бі-Бі-Сі: ЄБРР все більше переорієнтовується на надання кредитів приватному секторові у країнах з перехідними економіками. Чому це так важливо для банку?

Манфред Шеперс: Ключовим завданням банку є підтримка ринкової економіки, а це означає, що приватний сектор відіграє ключову роль у цьому. Тому більшість наших інвестицій є саме в приватний сектор - як в цінні папери, так і в кредитування приватних компаній. За минулий рік в таких країнах, як Україна, через труднощі в економіці ми надавали підтримку інфраструктурним проектам та проектам у транспортній галузі, але нам потрібно продовжувати надавати підтримку приватному сектору в Україні.

Бі-Бі-Сі: Коли говорять про потенціал України, то багато кажуть саме про потенціал, а вже потім про те, чи вдається його реалізувати чи ні. Як вам бачиться ця проблема?

Манфред Шеперс: На мою скромну думку, потенціал України - феноменальний. Географічне положення, потенціал аграрного сектору чи важкої промисловості... Україна має також висококваліфіковану робочу силу і розташована поруч із Західною Європою. Вона має широкий вихід до Чорного моря. Себто, є багато причин, чому Україна стане надзвичайно важливою економічною потугою регіону. Але щоб досягти цього, Україна має взятися за системі реформи в усіх галузях. Також часом треба, аби було меншим втручання уряду в економіку - себто, лібералізація повинна бути активнішою.

Новини на цю ж тему