Тисячі людей на похоронах у Бахрейні

Бахрейн Копирайт изображения AP
Image caption Похорон чотирьох загиблих демонстрантів

Десятки тисяч людей у Бахрейні взяли участь у похованні демонстрантів, які загинули, коли сили безпеки у четвер розігнали протести на головній площі столиці Манами. Читати подробиці

Люди розмахували транспарантами і вигукували антиурядові гасла.

Військові і поліція трималися на відстані від найбільшої антиурядової демонстрації, відколи протести почалися минулого тижня.

Жалобні церемонії відбулися в бідній шиїтській дільниці міста.

Щонайменше чотири людини загинули, і сотні було поранено під час операції поліції у четвер.

Кореспондент Бі-Бі-Сі каже, що на вулицях Бахрейну знову зростає напруження, і посилюються заклики до повалення сунітської династії, яка править країною понад двісті років.

Раніше Сполучені Штати, чий 5-й флот розташований у Бахрейні, закликали Бахрейн до стриманості стосовно демонстрантів. Вашингтон також закликає до реформ у Бахрейні.

Копирайт изображения AP
Image caption У Манамі на вулицях - танки

Військові заборонили публічні зібрання, але деякі активісти кажуть, що повернуться на вулиці після п’ятничної молитви.

Також у цей день запланована проурядова демонстрація.

Міністр закордонних справ Бахрейну сказав, що силові заходи проти демонстрантів були необхідні, аби врятувати країну, що стоїть "на межі прірви".

Водночас держсекретар США Гіларі Клінтон висловила "глибоке занепокоєння" таким розвитком подій.

Бахрейн – переважно шиїтська країна, якою з 18-го сторіччя править сунітська королівська монархія.

Протести в Бахрейні розпочалися після хвилі демонстрацій у кількох арабських країнах, які спричинили відставку президентів Тунісу та Єгипту. Тим часом у четвер повідомляють про нові сутички між поліцією та демонстрантами в столиці Ємену.

Шейх-емір-король

У телеефірі у вівторок король Бахрейну Шейх Хамад бін Іса Аль Халіфа висловив жаль з приводу загибелі учасників протестів і сказав, що продовжуватиме реформи, початі 2002 року, коли емірат став конституційною монархією.

Після здобуття незалежності від Британії 1971 року напруження між сунітською елітою та менш заможними шиїтами часто виливалося у протести. Шиїти нарікають на утиски і репресії.

Конфлікт дещо затих 1999 року, коли Шейх Хамад став еміром. Він звільнив політичних в’язнів, дозволив повернутися тим, хто був у вигнанні, і скасував закон, який дозволяв уряду затримувати осіб без суду до трьох років.

Він також почав обережні реформи. 2001 року виборці схвалили Національну хартію, яка мала перетворити Бахрейн на конституційну монархію. Наступного року Шейх Хамад проголосив себе королем і наказав створити Національну Асамблею.

Опозиція бойкотувала вибори 2002 року через те, що верхня палата парламенту - Шура - отримала стільки повноважень, скільки й нижня палата - Рада представників, яка обирається.

Населення Бахрейну становить приблизно один мільйон, з яких майже половина – трудові мігранти, які не мають права голосу. Близько 300 тисяч мешканців Бахрейну можуть голосувати на виборах .

Вимоги демонстрантів у Бахрейні

  • Звільнення політичних в’язнів
  • Створення робочих місць і побудова житла
  • Створення більш репрезентативного парламенту з ширшими повноваженнями
  • Нова Конституція, написана народом
  • Новий уряд, без прем’єра Шейха Халіфа Біна Салмана Аль Халіфа, який 40 років на посаді

Новини на цю ж тему