Іноземців евакуюють із Лівії

У Лівії не вщухають протести проти режиму полковника Каддафі Копирайт изображения AP
Image caption У Лівії не вщухають протести проти режиму полковника Каддафі

Дипломатичні намагання покласти край кризі у Лівії набирають обертів після майже тижня антиурядових протестів та сутичок між силами безпеки та демонстрантами.

Рада Безпеки ООН у вівторок проводить надзвичайне закрите засідання. Ліга Арабських держав у Каїрі обговорює ситуацію у Лівії.

Напередодні лівійський лідер Муаммар Каддафі вперше з'явився на державному телебаченні після початку демонстрацій у країні.

Він сказав, що хотів продемонструвати світові, що він залишається у Тріполі.

Очікувалося, що він виголосить звернення до народу, однак полковник Каддафі повідомив просто із автомобіля, прикриваючись парасолькою від дощу, що перебуває у Тріполі і не втікав до Венесуели. Раніше медіа повідомляли, що пан Каддафі не з'являється на людях, і припускали, що він покинув країну.

Комісар ООН із захисту прав людини Наві Піллай застерегла, що напади на антиурядових демонстрантів під час протестів, фактично, сягнули масштабів злочину проти людства.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Полковник Каддафі твердить, що він в Тріполі і тікати нікуди не збирається

Вона закликала негайно припинити застосування автоматів, снайперів та військових літаків.

Евакуація

Тим часом кілька країн запроваджують заходи для евакуації своїх громадян, які перебувають у Лівії.

Туреччина надіслала 2 пороми та військовий корабель, а Італія відрядила літак до східного міста Бенгазі.

Франція надсилає 3 літаки до Тріполі, щоб евакуювати своїх громадян.

Сусідній Єгипет збільшив кількість військових на кордоні з Лівією у той час, як тисячі біженців намагаються утекти з країни.

Копирайт изображения BBC World Service

Єгипетська армія неподалік кордону встановила тимчасові намети, де надається медична допомога усім потерпілим.

Лівійські дипломати виступають проти Каддафі

Лівійські дипломати в Організації Об'єднаних Націй, які стали на бік демонстрантів, закликали міжнародну спільноту втрутитись у події в Тріполі, аби зупинити насильство, яке уряд використовує проти демонстрантів.

Заступник голови лівійської місії в ООН Ібрагім Дабаші назвав дії лівійського уряду геноцидом і закликав захистити народ Лівії. Пан Дабаші також заявив, що це вже останні дні правління Муаммара Каддафі, а потім він має постати перед судом.

Водночас, чільний лівійський дипломат, посол Лівії у США Алі Ауджалі назвав застосування сили проти мирних демонстрацій неприпустимими:

"Я уважно спостерігаю за тим, що відбувається в Лівії. Коли я бачу, як кожен день убивають людей, і що проти них використовуються кулемети, вони ж невинні. Вони просто хочуть висловити свої права, а те, як з ними обходяться - я вважаю неприпустимим. Я працював на дипломатичній службі протягом сорока років, але я не хочу закінчити свою кар'єру тим, що представлятиму уряд, який убиває свій власний народ таким страшним чином".

Стрибок цін на нафту

Протести в Лівії викликали стрибок цін на нафту.

За барель сирої нафти марки Брент давали 104,25 доларів США. Це найвища ціна із часу початку фінансової кризи, що вразила світ 2008 року.

Лівія - головний постачальник нафти і газу на європейські ринки. Акції італійської нафтової компанії ENI, яка активно працює у Лівії, упали на 4,4%.

Європейські енергетичні компанії, що працюють у Лівії, почали евакуацію деяких своїх працівників.