ООН застерігає Тріполі від насильства

Протести у Лівії
Image caption Майже відразу після промови полковника Каддафі у Тріполі стало чути постріли

Рада безпеки ООН засудила використання сили проти мирних мешканців у Лівії і закликала притягнути до відповідальності винних у вбивствах.

Заступник лівійського посла в ООН Ібрагім Даббаші заявив, що полковник Каддафі розпочав геноцид проти власного народу:

"Я хочу подякувати Раді безпеки ООН за заяву, яка була ухвалена сьогодні. Вона не була достатньо сильною, але це важливе повідомлення для режиму в Лівії - припинити кровопролиття. Я отримав інформацію, що після заяви полковника Каддафі розпочався напад на людей у західній частині Лівії. Йому вдалося домовитися з колегами в армії, вони зібрали підрозділи і тепер військові нападають на неозброєних людей в усіх містах на заході країни. Мені здається, що заява Каддафі стала кодом, який його колеги зрозуміли, як знак для початку геноциду проти лівійського народу".

Міністр внутрішніх справ Лівії оголосив про свою відставку і закликав збройні сили приєднатися до повстання проти полковника Каддафі.

Раніше відмовилися від своїх посад чільні лівійські дипломати, зокрема, посли Лівії у Сполучених Штатах, Австралії і в Арабській Лізі. Вони назвали Муаммара Каддафі тираном, який несе відповідальність за масове вбивство своїх співгромадян.

Міжнародна реакція

Арабська Ліга засудила, як сказано, злочини проти мітингувальників у Лівії і заявила, що не допустить Лівію до своїх зібрань.

Перу припиняє свої дипломатичні відносини з Лівією через використання сили проти мирних мітингувальників. Перу стала першою країною, яка пішла на такі кроки після початку антиурядових протестів у Лівії. Міністр закордонних справ Перу сподівається, що так само вчинять і інші країни Латинської Америки.

Однак традиційні союзники Лівії у регіоні - Венесуела і Куба - закликали, як вони висловилися, імперіалістичні держави припинити втручатися у внутрішні справи Лівії. Колишній лідер Куби Фідель Кастро звинуватив Сполучені Штати у готовності вторгнення в Лівії.

Каддафі буде боротися "до останньої краплі крові"

Лівійський лідер Муамар Каддафі виголосив на державному телебаченні промову, у якій сказав, що помре як мученик, але не залишить Лівію і буде боротися до останньої краплі крові.

Копирайт изображения AFP
Image caption Полковник Каддафі заявив, що помре, але не піде з посади

Промовляючи біля стін того, що він назвав своєю резиденцією в Тріполі, полковник Каддафі закликав своїх прихильників вийти на вулиці і задушити антиурядові протести.

Він сказав, що той, хто виступатиме проти єдності країни, буде страчений, і нагадав, як китайські власті розбили студентські протести на площі Тяньаньмень. Організаторів нинішніх протестів він назвав тарганами і зрадниками, і погрозив їм стратою.

Майже відразу після промови полковника Каддафі кореспондент Бі-Бі-Сі розповів, що чув постріли у Тріполі, можливо, в повітря. Крім того, у небі були феєрверки, а автомобілі почали їздити з великою швидкістю і сигналити, хоча раніше впродож дня на вулицях Тріполі було тихо. Оглядачі також кажуть про черги за хлібом і бензином.

Евакуація

Україна планує розпочати евакуацію своїх громадян з Лівії вже сьогодні.

У Міністерстві закордонних справ повідомили, що двадцять третього лютого до Тріполі прилетить перший літак. Однак у зовнішньо-політичному відомстві зазначають, що ситуацію ускладнює запровадження комендантської години в Тріполі.

Сполучені Штати повідомили, що надіслали до Лівії паром і повідомили своїм громадянам, що ті, хто хоче залишити країну, має зголоситися до порту у Тріполі.

Китай відправив до Лівії чартерний літак, а також кораблі, щоб евакуювати більше тридцяти тисяч китайців, які мешкають у Лівії.

Британія повідомила, що вислала до лівійського узбережжя військовий корабель для можливої евакуації британців.

Франція надсилає до Тріполі три літаки, Туреччина - два пороми і військовий корабель, Італія вже вислала літак до східного міста Бенгазі.

Сусідній Єгипет посилив заходи безпеки вздовж кордону з Лівією, тоді як тисячі біженців намагаються втекти від насильства.