Експерт: "Чим більше паніки, тим вищі ціни"

Німецька видобувна компанія Вінтершаль (Wintershall) заявила, що припинить видобуток нафти і евакуює свій персонал з Лівії. На цю компанію припадає шість відсотків лівійського нафтовидобутку. Кілька іноземних компаній, які працюють в лівійському нафтовому секторі, також повідомили про плани евакуювати частину персоналу.

Копирайт изображения Getty
Image caption Торги на нафтовій біржі

На додаток до цього один з племiнних лідерів у Лівії заявив про наміри його прихильників зупинити лівійський нафтовий експорт. Нині спостерігається зростаюча ймовірність того, що експорт лівійської нафти зазнає перебоїв, і це спричинить скачок цін на нафту.

Як це може позначитися на Україні, та які фактори взагалі впливають на нафтові ціни, Бі-Бі-Сі запитала аналітика науково-технічного центру "Психея" Геннадія Рябцева.

Генадій Рябцев: Можна сказати, що в основному зараз є геополітичні чинники, які впливають на ціни на нафту. Тобто, немає того співвідношення між попитом і пропозицією, яке визначало ціни на нафту на початку 80-х років і до кінця 80-х років минулого століття.

Бі-Бі-Сі: Але останні кілька тижнів чи місяців ми бачимо, що зараз лихоманить країни Перської затоки. Скажімо, Бахрейн, Лівію, яка в новинах останні кілька днів, та інші країни, які є нафтодобувачами. То фактично політична нестабільність охопила найбільший нафтовидобувний регіон світу. Це ж, очевидно, є великим фактором?

Генадій Рябцев: Всі ризики, які були останнім часом внесені в ціни на нафту, вже врахували ці негаразди, які відбуваються зараз у Північній Африці та на Близькому Сході. І тому та військова премія, спекулятивна складова, яка зараз існує в лондонських цінах на нафту, вона вже врахована. Я не думаю, що зростання найближчим часом буде таке, яке може перевищити те, що ми спостерігали влітку 2008 року. Тобто, 147 доларів за барель, на мій погляд, не має бути. Хоча деякі побоювання стосовно цього, звичайно, залишаються, якщо негаразди охоплять Іран та Ірак, то тоді можуть бути певні негаразди і з цінами на нафту в Європі.

Бі-Бі-Сі: За деякими повідомленнями, негаразди вже охопили Іран і Ірак. Мається на увазі нова нестабільність, не та, яку ми спостерігали 2008 року. Але якщо говорити про Лівію – країну, яка, очевидно, в заголовках кілька останніх днів, одна німецька компанія вже підтвердила, що припиняє видобування нафти в Лівії, ще кілька західних компаній анонімно сказали журналістам, зокрема, "Financial times", що евакуюють персонал і теж можуть припинити повністю видобуток нафти в тій країні. Чи є в Лівії якийсь український нафтовий інтерес? Чи ця країна достатньо далеко, аби можливе припинення видобутку нафти вплинуло на Україну?

Генадій Рябцев: У першу чергу, у нас нафтовидобувні інтереси є в Єгипті, а не в Лівії. Чесно кажучи, ті проблеми, які були в Єгипті, вже відобразилися на майбутніх чи прийдешніх позиціях "Нафтогазу" в цій країні. Стосовно Лівії, безпосередніх робіт Україна там не веде, хоча зацікавленість в цьому регіоні в Україні завжди була. А що стосується взагалі цін на нафту, то я думаю, що тут, насамперед, діє інформаційний чинник. І чим більше іде панічних повідомлень стосовно можливих проблем у цьому регіоні, то тим вище піднімають спекулянти ціни на біржах.

І якщо далі будуть біржі орієнтуватися, в першу чергу, на чутки і непідтверджені повідомлення, які зараз поширюють навіть провідні світові інформаційні агенції, то тоді ціни на нафту можуть піднятися і вище. Однак ці ціни не відображають реальне співвідношення між попитом і пропозицією, і на Україні вони можуть позначитися лише в тому випадку, коли вони будуть зростати протягом 10-15 і більше днів. Ось тоді український споживач відчує проблеми, пов’язані з подорожчанням.

Бі-Бі-Сі: Ви говорите про те, що новини, повідомлення новин, проблеми країн Близького Сходу і Північної Африки не стільки впливають на ціну нафти, скільки цими проблемами можуть користуватися спекулянти для того, щоб ці ціни підняти. Як ми спостерігали, останніми роками в Україні паніка, інформаційні кампанії і тому подібне можуть впливати на ціни досить серйозно. Українська нафта прив’язана, в принципі, не до близькосхідної, а до російської, але чи новини з Близького Сходу і Північної Африки можуть обхідним чином вплинути на українську нафту?

Генадій Рябцев: Так, опосередковано, звичайно, ціни на російську нафту будуть впливати… Опосередковано, коли піднімуться ціни на російську нафту, тоді піднімуться ціни на нафту для українських МПЗ. І виробленість цієї нафти і нафтопродукти будуть дорожчими, ніж ті, які були раніше. Але оскільки у нас раз на місяць компанії закуповують нафту на ринку, то, звичайно, що до кінця місяця не слід очікувати підняття цін всередині України на нафтопродукти.