Перші українці з Лівії повернуться в четвер

У ніч на четвер до Києва прибуде літак Іл-76, відправлений до Лівії українським міністерством оборони для евакуації громадян України, які там працюють. Згідно з повідомленнями, на його борту 138 пасажирів, з яких 100 - українці. Решта - громадяни Польщі, Росії, Азербайджану та інші

Копирайт изображения REUTERS
Image caption Так виглядав у середу аеропорт у Тріполі - навіть якщо українці і хочуть повернутися на Батьківщину, зробити це зараз буде досить важко

Раніше очікувалося, що український літак, розрахований на 225 пасажирів, має повернутися до Києва із Лівії вже в середу ввечері.

Офіційної інформації щодо причин затримки літака не подається, проте українські ЗМІ із посиланням на родичів українців, що перебувають у Лівії, повідомляють, що тепер вони навіть якщо і згодні повернутися до України, просто не можуть дістатися аеропортів через напади на іноземців та мародерство. У кожному разі, український літак зможе забрати лише тих, хто нині перебуває у Тріполі чи на контрольованій урядовими військами території країни.

Водночас уряд організував у аеропорті Бориспіль оперативну групу із психологів, а також автобуси, які мають доставити людей до залізничного та автовокзалу у Києві, а також до аеропорту Жуляни.

Тим часом у середу українці залишали Лівію російськими літаками, два із яких вже приземлилися у Москві. Російське міністерство закордонних справ заявляє про завершення евакуації із Лівії майже всіх громадян Росії.

Український міністр закордонних справ Костянтин Грищенко каже, що й українські громадяни будуть евакуйовані, а після цього Київ запропонує надати допомогу в евакуації громадянам інших країн.

Наразі, за інформацією міністра, у Лівії перебувають близько 2,5 тисяч українців. Через те, що більшість із них є лікарями, їхня евакуація може бути ускладненою:

"Обидві сторони конфлікту не зацікавлені у тому, аби лікарі залишили країну".

Міністр закордонних справ також заявив, що Київ розглядає і можливість евакуації українців кораблями із порту у Бенгазі.

В інтерв'ю Бі-Бі-Сі українська медсестра, яка працює в лівійському місті Джаба, розповіла про те, що разом із нею працюють ще п'ятеро українців - лікарів і медсестер. Галина Мятних лише місяць, як приїхала на роботу у місто Джаба. До того понад 20 років працювала лаборантом у Вишгородській районній лікарні Київської області.

Вона каже, що в їхньому місті спокійно, а тому про евакуацію до України вона і її колеги не думають.