Українську школу в Донецьку не закриють

Батьки однієї з донецьких шкіл з українською мовою викладання вибороли рішення про те, що навчальний заклад не закриватимуть.

Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Протести батьків дали свій результат - школу не закривають.

Місяць тому райвідділ освіти повідомив, що в школі №136 не набиратимуть перші та десяті класи. Дітям із цієї школи пропонували навчатися в сусідній - з російською мовою викладання, і з гіршими умовами. Батьки учнів обурилися таким рішенням і вийшли на акцію протесту. Вони також написали численні звернення до керівників міста, області і країни. І ось днями на зустрічі із педагогами та батьками голова Будьонівської районної ради Донецька Віктор Карцев повідомив, що навчальний заклад не закриватимуть і він працюватиме у звичному режимі.

Мати двох дітей Оксана Нечепуренко розповідає, що громадськість перемогла та відстояла українську школу, яку збиралися закривати:

"Для мене сьогоднішній день – другий день народження школи. Після сказаного головою райради про те, що школа працює у попередньому режимі. Сподіваюся, ми будемо тут випускниками в 11-му класі. Ми щасливі, у нас – перемога".

Школа № 136 - поки що єдиний приклад, коли в Донецькій області вдалося відстояти навчальний заклад, який цього року потрапив під так звану "оптимізацію". Перспектива закриття нависла ще над низкою шкіл. Раніше керівництво області заявляло, що до кінця року будуть закриті 26 навчальних закладів. Це пояснюють низькою наповнюваністю: наприклад, є сільські райони, де школи завантажені на 30%.

Але справжня причина, за словами міського голови Олександра Лук‘янченка, нестача коштів у бюджеті на фінансування освіти. На колегії обласної державної адміністрації він покритикував Міністерство фінансів, яке цього року на освіту виділило на 70 мільйонів гривень менше:

"Сьогодні Донецьку потрібно відкрити 48 груп дошкільнят. А фінансування немає. Його зменшили на 70 мільйонів гривень у порівнянні з минулим роком. Зросла вартість комунальних послуг і середня зарплата, а ніхто цього не рахує. Кажуть, що обійдетеся і знайдете. Ось така відповідь. Я не буду закривати нічого, але необхідно вирішити питання фінансової основи, це делеговані повноваження держави. Давайте разом якось боротися за це. Чому наші діти повинні менше отримувати на одну дитину від держави, ніж діти в інших регіонах?"

Якщо мережу навчальних закладів не скоротять, то вже у вересні-жовтні почнуться затримки із виплатою зарплати вчителям. Керівники міст і районів Донеччини не хочуть вступати у конфлікт із Кабінетом міністрів, який сформував урізаний бюджет, тому агітують за закриття шкіл. Але заощаджені гроші підуть не на покращення навчального процесу, а на зарплату педагогам та на оплату комунальних послуг.