Україна на 22 місці за "революційністю"

Революції у порівнянні
Image caption У переліку країн, де можливі революційні настрої, Україна на 22-му місці

The Wall Street Journal опублікував рейтинг країн світу, де можлива революція. На першому місці - Кенія, на останньому - Швеція. Україна посідає у цьому переліку 22 місце.

У часописі йдеться про те, що на тлі хвилі революцій і демонстрацій у Північній Африці інвестори і політики роздумують - хто наступний?

Тому експерти врахували три критерії - соціальна несправедливість, схильність до повстання і відсоток від заробітку, який родина витрачає на харчування.

На їжу витрачають більше, ніж 30% усього прибутку у родинах Єгипту, Лівії, Тунісу, Йорданії і Алжиру. Стурбованість експертів також викликають Пакистан, Індонезія, Індія і Китай.

У Єгипті за межею бідності живе 20% населення. У Лівії той самий показник складає 33%.

Крім того, у рейтингу The Wall Street Journal врахований такий критерій, як кількість людей середнього віку, а також безробітної молоді. Саме ці категорії людей вважаються найактивнішими прибічниками повстань.

Перша пострадянська країна, яка згадується в рейтингу країн, де найімовірніше може бути революція, це - Азербайджан. Він на 10 місці, далі на 15 місці - Узбекистан, Грузія - на 18, і на наступній 19 сходинці - Туркменістан. Україна посідає 22-е місце.

Росія, яку експерти часто називають "країною з керованою демократією", посідає 40 позицію. А Білорусь, де у грудні минулого року було розігнано опозиційний мітинг, на 29 місці.

Остання п'ятірка у рейтингу - Німеччина, Данія, Канада, Австрія і Швеція.

Критерій про соціальну несправедливість базувався на даних Transparency International, індексі розвитку людського потенціалу ООН.

Директор Інституту зовнішньої політики при МЗС України Григорій Перепелиця вважає, що часопис The Wall Street Journal зробив свої оцінки на підставі минулого історичного досвіду України: "В Україні є потенціал готовності людей до протестів, відстоювання своїх цінностей. Він може реалізуватися, але за певних умов - як суб'єктивних, так і об'єктивних. Поки суб'єктивних умов для революційного вибуху в Україні не існує".

Водночас, пан Перепелиця вважає, що нинішня влада може прискорити процес формування революційних настроїв в Україні: "Скоріше за все, ті дії влади, які ми сьогодні бачимо, спрямовані на прискорення такого процесу. Але, з іншого боку, це залежить від наявності зрілої опозиції, якої нині в Україні не має, бо вона дискредитована. Звісно, за цією опозицією, ніхто на революційні протести не піде. Тому зараз питання - коли визріє нова хвиля опозиції, що буде побудована не на прагненні увійти до влади, а на відстоюванні певних цінностей. Я думаю, що наступна революція в Україні буде революцією цінностей".