Українцям обіцяють китайську гречку по 14 гривень

Уряд Азарова просить Верховну Раду вже цього тижня скасувати імпортне мито на гречку, яку ввозитимуть в Україну з Китаю.

Image caption Уряд каже, що не мине й місяця, як гречка знову буде на полицях магазинів

Про це сказав лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов під час Погоджувальної ради лідерів фракцій і голів парламентських комітетів.

"У березні ця проблема буде вирішена урядом, і не потрібно тут жодного ажіотажу".

Якщо парламент скасує митні збори, то ціна на гречку становитиме 14 грн. за кілограм, - прогнозує Єфремов. Перед тим, як зникнути з продажу, гречка подекуди коштувала до 30 гривень.

Тим часом спікер парламенту Володимир Литвин сказав, що рішення про включення чи невключення того питання до порядку денного роботи Верховної Ради винесуть на голосування у вівторок 1 березня.

Восени мито не знизили

Питання про встановлення нульової ставки імпортного мита на деякі найменування продуктів парламент розглядав 2 листопада 2010 року, але ту зміну до Закону "Про Митний тариф України" підтримали лише 183 депутатів при 226 необхідних.

Своє прохання до парламенту уряд аргументував тоді необхідністю забезпечення продовольчої безпеки України та недопущення стрімкого підвищення цін на окремі види зернових культур і соціально значущі продовольчі товари.

Якби Верховна Рада підтримала тоді ініціативу уряду, то від осені 2010-го і до 1 червня 2011-го року діяв би безмитний порядок ввезення в Україну гречки, а окрім того, й молока та вершків у порошку, гранулах чи інших твердих видах, а також масла вершкового, картоплі та жита.

Гречка почала дорожчати в Україні ще наприкінці минулого року, а у січні 2011-го стрімко зросла в ціні. По тому, як уряд взявся регулювати ціни, гречка зникла з магазинів. А ажіотаж перекинувся на борошно.

Уряд каже, що гречка буде

Перший віце-прем´єр-міністр України Андрій Клюєв запевняє, що в березні Україна буде забезпечена гречкою та борошном.

28 лютого на засіданні погоджувальної ради в парламенті Клюєв повідомив, що вже підписано контракт на 20 тис. тонн гречки. За його словами, якщо Верховна Рада прийме два законопроекти, що стосуються цього питання, то "ця гречка буде по 14 грн.". Клюєв сказав, що 20-22 березня "перша партія вже буде в Україні". Що ж стосується борошна, то, з цим товаром, за словами Клюєва, проблем не буде.

"400 тис. тонн зерна віддали на борошномельні підприємства. У нас ще є близько 1 млн. тонн зерна в Аграрному фонді і в Державному резерві". За словами А. Клюєва, з борошном також проблем не буде.

Азарова критикують за непрофесійність

Тим часом в Україні все частіше причиною ажіотажу навколо гречки та борошна називають некомпетентність уряду.

Голова Ради Національного банку України Петро Порошенко заявив напередодні, що гречка та борошно зникли з ринку через "злочинні і непрофесійні дії уряду" і зокрема, внаслідок "абсолютно непрофесійного адміністративного втручання в ринкові механізми визначення ціни".

"Що змінилося за ці два тижні? Чи з'явилася гречка в усій торгівельній системі? Погана новина. Гречка не з'явилася. Пропало борошно", - сказав Порошенко в одному з телевізійних шоу.