Ставка Гітлера перетвориться на музей

Ставка Гітлера "Вервольф" під Вінницею може перетворитися на туристичний об’єкт. Голова обласної держадміністрації Микола Джига планує до Дня перемоги, 9 травня 2011 року, відкрити ставку для туристів.

Копирайт изображения Ukrinform
Image caption Руїни ставки "Вервольф" поблизу Вінниці

Про те, що плани облдержадміністрації ближчим часом втілюватимуться, свідчить і підписання угоди між Вінницьким обласним краєзнавчим музеєм та комунальним підприємством "Вінниця облагроліс" про передачу території ставки музеєві в оренду на 49 років.

Директор Вінницького обласного краєзнавчого музею Катерина Висоцька повідомила Бі-Бі-Сі, що ближчим часом обласна рада має виділити додаткові кошти на благоустрій та подальше утримання об’єкта. Він матиме назву "Історико-меморіальний комплекс пам’яті жертв фашизму".

Для експозиції комплексу колекціонери мають надати музею макет ставки розміром приблизно 2 на 2 метри. На ньому зображені всі наземні споруди, які були на ставці до її руйнування.

Від ставки Гітлера на сьогодні мало що залишилось, але історики планують встановити вказівники біля тих місць, де були штабний бункер, басейн Гітлера та інші об’єкти. Про занедбаність цих споруд каже хоча б той факт, що тривалий час у колишньому басейні силосували корми для худоби.

Заступник начальника управління культури і туризму Вінницької облдержадміністрації Сергій Гарбулінський розповів Бі-Бі-Сі, що під час створення історичного комплексу ніяких робіт на території "Вервольфу" не проводитиметься.

Копирайт изображения ukrinform
Image caption Експонат виставкового комплексу, присвяченого Другій світовій війні, у Вінниці

"Щось будувати там, тим паче десь заглиблюватись в землю – звичайно, цього робити не можна з багатьох причин. В тому числі і через заперечення військових. Тому мова йде про приведення до естетичного вигляду всього того, що залишилося від часу Великої Вітчизняної війни. А вже із допомогою відео та фотоматеріалів туристи зможуть ознайомитися із подіями того часу, із значимістю цього об’єкту, з тими планами, які виношувались по знищенню народів, по знищенню держав", - розповів Сергій Гарбулінський.

До Історико-меморіального комплексу пам’яті жертв фашизму увійде також братська могила тих військових та полонених, які будували "Вервольф". На розбудову "Вервольфу" задіювали жителів з усіх навколишніх сіл. Копати траншеї й рубати ліс зганяли навіть дітей. За різними оцінками, тут загинуло понад 10 тисяч людей.

Колишня ставка Гітлера "Вервольф" (нім. Werwolf - "вовкулака") розташована за вісім кілометрів від Вінниці біля села Коло-Михайлівка. Вона призначалася для управління військовими діями на Східному фронті, а деякі дослідники припускають, що і для подальших бойових дій у напрямі Ірану та Індії.

Будівництво велося з осені 1941 року, діяти ставка почала з квітня 1942. А у березні 1944 року, залишаючи Україну, німці висадили ставку у повітря.

"Вервольф", фактично, був зменшеною копією головної ставки Гітлера "Вольфшанце" у Східній Прусії. Тут була електростанція, аеродром, водопостачання. Наземна частина - 81 дерев'яний будинок, підземна - три залізобетонні бункери, зокрема головний бункер Гітлера з товщиною стін 2,5 метра.

Катерина Висоцька повідомила, що після того, як намір облаштувати ставку набув розголосу, допомогу пропонують і інші музеї, а також місцеві жителі.

Ініціатори перетворення ставки Гітлера на туристичний об’єкт кажуть, що ставлять за мету також зняти напругу та розмови про те, що "Вервольф" - місце зборів неофашистів та святкування дня народження Адольфа Гітлера.

В облдержадміністрації також сподіваються, що обласний бюджет зможе отримувати прибутки від туристів.