Коротич: Горбачов урятував від кровопролить

Михайло Горбачов у 1991-му Копирайт изображения AFP
Image caption Михайло Горбачов у 1991-му підписує заяву про відставку

2 березня останній радянський лідер Михайло Горбачов святкував 80-річний ювілей. На Заході його вважають знаковою постаттю, що змінила перебіг сучасної історії, звільнивши Європу від спадщини холодної війни.

На прохання Бі-Бі-Сі оцінку постаті Горбачова в інтерв'ю дав письменник і публіцист Віталій Коротич. У розмові з Богданом Цюпиним він представився наступим чином:

Віталій Коротич: Український письменник, лауреат Шевченківської премії, який багато років жив і працював у Києві. А потім, коли Горбачов прийшов до влади, то вподобав його і зробив редактором в Москві найбільшого радянського тижневика "Огонёк". У 1988 в Нью-Йорку в ООН мені вручали мідну дошку "International Editor of the Year". Це був єдиний випадок, коли з Радянського Cоюзу хтось дістав таке звання.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Віталій Коротич: Горбачов випадав із радянської геронтократії

Бі-Бі-Сі: Чи ви вважаєте Михайла Горбачова своїм другом, чи ви його прихильник?

Віталій Коротич: Я його прихильник, а вважати своїм приятелем главу держави нікому не варто. Але я з ним працював, спілкувався, і після його відходу від влади - також.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Бі-Бі-Сі: Які у вас враження від особистих зустрічей з паном Горбачовим? Чи він така сама людина у приватному житті, як і у телевізорі або на офіційних зустрічах?

Віталій Коротич: Він людина, яка випадала із загального ряду, він був один із керівників геронтократського політбюро, виглядав тому трохи дивно, не таким, як вони. Він намагався бути нормальною людиною, хоча це було абсолютно неможливо у його стані та роботі. Займаючи свою посаду, він намагався внести людяні категорії у нашу роботу, і ця людяність весь час стояла йому на заваді. Він багато разів намагався мене рятувати у складних ситуаціях, хоча це було йому нелегко… Проте він знав, що робить, і робив це вдало.

Я можу розповісти одну подробицю, яка мене дуже вразила. Я якось виступав у тодішньому Ленінграді разом із модним радянським поетом Євтушенком, ми з ним були на вершині слави. І мені надіслали запитання, як я ставлюся до того, що у Радянській армії заборонено мати мій журнал у військових частинах. Я відповів щось такого плану: час іде, і скоро тих ідіотів виженуть з посад (не називаючи прізвищ). Наступного дня Горбачов мене викликав до себе - кричав на мене, тупав ногами, що він тільки не робив… Але коли я виходив із кабінету, секретар з ідеології Горбачова - Яковлєв - мені тихенько розказав, що у цей день мало бути політбюро, на якому міністр оборони збирався зняти мене з посади. А Горбачов сказав, що краще він особисто зі мною поговорить, мовляв, поки знімати мене не треба.

Ми часто забуваємо, що всі глави держав - і пан Камерон, і Обама, не мають часу на інформацію, вони не можуть дивитися телевізор і читати газети, як решта людства. Висновки про те, що діється навколо, вони повинні робити із коротких дайджестів. Так от, ті люди, які складають такі формаційні звіти, мають величезну владу. Горбачов знаходився у полоні таких людей досить довго, таким чином формувалося ставлення до його оточення. Тому часом його реакції були непередбачувані, це ставалося через цілий натовп людей навколо нього, вони були категорично проти реформ.

Бі-Бі-Сі: На вашу думку, Горбачов дійсно був генієм-реформатором, двигуном змін, чи він просто опинився на посаді у той час, коли змін не можна було уникнути?

Віталій Коротич: Так, імперія валилася. Але є ще в індійців така притча про те, що найгірше бути людиною, яка осідлала тигра. Бо не можна їхати нікуди - адже тигром не покеруєш, і не можна злізти - бо тигр тебе з'їсть. Горбачов саме у такому становищі опинився, він уже почав процес змін. У нього були ідеї: трішки почистити, трішки підкрутити - і все влаштується. Він не мав уявлення, що виявляться такі провали, і стане ясно - вся система загинула. Що він зробив? Перш за все, він дав більше свободи пресі, людям, дозволив вільні вибори, що було взагалі великою революцією. Горбачов зробив кроки, які ніхто не робив і не міг робити до нього. Він робив ці кроки, часто не дуже уявляючи наслідки.

Бі-Бі-Сі: Чи він зрештою прийшов до згоди із самим собою і з тим, що сталося? Як ви думаєте, чи шкодує він з того приводу, що сталося?

Віталій Коротич: Він не шкодує, але розуміння, що саме сталося, прийшло до нього, коли вже все завершилося. Єдине, що у ньому було абсолютно чітке, - він не хотів крові. Кров лилася, але він розумів, що могло литися ще набагато більше…Горбачов розумів, що рятувати СРСР майже неможливо, він хотів перетворити його на якусь конфедерацію, на спілку більш вільних республік. У результаті він вийняв із системи її каркас, основу - страх. Коли його було вийнято - система впала. Горбачов у даному разі не був тим революціонером, який чітко знає, що робить. Тобто, він не був людиною такого масштабу, як Черчілль, Де Голль, або якщо уявити Сталіна чи Гітлера зі знаком плюс. Він був людиною такого масштабу, як, скажімо, Олександр ІІ або Микола ІІ - милий реформатор, який не уявляв усієї складності проблеми.

Коли все почалося, була спроба перевороту, то Горбачов прилетів з Криму. Це загальновідомі кадри, де він такий похнюплений виходить з літачка. Я у нього спитав: а якби ви вийшли прямо і сказали - всі по місцях, і на два дні ввели у Москві комендантську годину, то ви б лишилась при владі. А він мені відповів: ти що, знаєш, яка кров би пролилася! Я вважаю, що він врятував від багатьох кровопролить. От скажімо, Єльцин, який прийшов після нього, розвів небачену корупцію, розстріляв парламент, почав війну у Чечні - він був людиною абсолютно іншого порядку. Про Горбачова можна багато чого казати, але ніхто ніколи не казав, що він краде або оточив себе крадіями.

Бі-Бі-Сі: Чи розумієте ви тих багатьох людей, які кажуть, що їх життя погіршилось у результаті того, що відбулось при керівництві Горбачова?

Віталій Коротич: Ми ніколи не жили у демократичному суспільстві. Врешті, якщо у Британії щось починає змінюватися на гірше, не всі починають кричати, що це все влаштувала Тетчер, Камерон чи ще хтось - люди багато в чому озираються на себе. А ми не мали досвіду самостійного політичного мислення, тому люди деякі не люблять Горбачова… Сьогодні є такі, які славлять Сталіна - мовляв, при ньому був порядок.

Розуміння того, що зробив Горбачов, прийде пізніше. Тому що і падіння Берлінської стіни, і кінець "холодної війни" - це все було пов'язано із Горбачовим. Я думаю, що господарчі кризи були неминучі у Радянському Союзі, але Україна здобула незалежність безкровно. Я певен, що якби при владі був хто-небудь інший - навіть Єльцин, який дивився на кров абсолютно легше, то тоді багато процесів пішло б інакше. Горбачов зробив те, що міг. Він був людиною не того масштабу, якого потребував той момент, але, принаймні, він витягнув нас із багатьох воєн і катастроф, і у нас, слава Богу, все пішло не за арабським сценарієм, який зараз відбувається.

Бі-Бі-Сі: Як ви думаєте, чи зрозумів Горбачов Україну і тих українців, які були раді розвалу Радянського Союзу та Комуністичної партії? Він часто говорить, що у нього бабуся українка, то хто він такий - російський діяч чи радянський, чи розуміє він Україну?

Віталій Коротич: Він - радянський діяч, а всі вони - безнаціональні. Йдеться про те, що він справді із Кубані, де був дуже потужний український прошарок, але національної української свідомості, ясна річ, у ньому не було. Але в ньому також не було російської шовіністичної свідомості. В ньому було міцно вживлено чимало комуністичних ідей, які він потроху долав. Він не раз говорив зі мною про Україну, не розуміючи процесів, які тут відбувалися. Його так інформували про це. Одного разу він спитав: а чому це у вас там, у Спілці письменників Гончар із Загребельним чубляться? Він чув про ці речі, але водночас до останку вважав, що взагалі національність - це справа десята. Мовляв, якось воно влаштується - зробимо конфедерацію, а там все воно вирішиться. І тільки зараз я в нього брав інтерв'ю, коли він уже був на вільній пенсії, він абсолютно інакше про це думає, все розуміє. Треба віддати належне його мужності, він навіть протягом останнього тижня досить суворо говорив про теперішню російську владу. Побачимо, принаймні Горбачов не лишив за собою чорного сліду, я думаю, що повага до нього ще більше поглибиться з часом.

Новини на цю ж тему