Міжнародні авіалінії України продано

Держава продала свій 62-відсотковий пакет акцій МАУ співзасновникам тієї компанії.

Image caption Відтепер МАУ - приватна авіакомпанія

У Фонді держмайна наголошують, що, згідно із законодавством, право на першочерговий викуп державного пакету акцій мали саме співзасновники компанії, хоча сума, отримана від них, є меншою, аніж могли б запропонували інші інвестори на відкритому конкурсі. Водночас експерти вважають, що те, що, можливо, “недоотримала” держава від продажу МАУ, буде надолужено завдяки тому, що на українському авіаринку не буде створено монополіста.

Раніше пропонували удвічі більше

За понад 62% акцій Міжнародних авіаліній України – провідної української авіакомпанії – його нові-старі власники сплатили 287 мільйонів 229 тисяч гривень. При цьому річний обіг компанії складає близько 280 мільйонів доларів, і вона є лідером на українському ринку авіаперевезень, маючи ексклюзивні права на обслуговування низки європейських маршрутів. Щоправда, минулий рік став першим за 10 років, коли компанія отримала збитки. Свої пакети у МАУ пропорційно збільшили три компанії, що і раніше були акціонерами МАУ. Їх пов’язують із колишнім співвласником Аеросвіту, другого за розмірами українського авіаперевізника, Аароном Майбергом, який пішов із компанії по тому, як контроль над нею перебрала група Приват на чолі із Ігорем Коломойським.

Раніше інші учасники українського ринку – Дніпроавіа та Windrose, яких ЗМІ також пов’язують із фінансово-промисловою групою Приват, попри те, що Антимонопольний комітет не зміг встановити такого зв’язку, - висловлювали бажання взяти участь у приватизації МАУ, і навіть називали суми, які вони згодні сплатити за державний пакет акцій компанії. Ці суми удвічі перевищували нинішню суму продажу.

Законний пріоритет

Речниця Фонду держмайна Ніна Яворська каже, що фонд у даному випадку був обмежений вимогами закону, які у випадку із закритим акціонерним товариством, яким і є МАУ, зобов’язують державу спочатку запропонувати свій пакет іншим засновникам компанії: “Справа у тому, що Міжнародні авіалінії України - це є закрите акціонерне товариство, а за новим законодавством, це є приватне акціонерне товариство. А у закритих товариствах є така норма, що у разі, як хтось із співзасновників продає свої акції, цей співзасновник повинен спочатку запропонувати ці акції іншим співзасновникам. І тільки тоді, коли вони не погоджуються їх купувати, тільки тоді акції виставляються на відкритий конкурс, у якому взяти участь може вже кожен, хто захоче і хто відповідає умовам конкурсу. Тому ми не могли мати учасником продажу всі ті компанії, які заявляли про своє бажання щось заплатити, бо вони не є співзасновниками МАУ”.

У ФДМ також сподіваються, що попередні заяви інших претендентів на державний пакет акцій МАУ про судове оскарження його продажу не реалізуються, і що МАУ, як і кілька інших українських підприємств, не “зависне” у безкінечному процесі судових справ без надії на розвиток.

Інвестиційні умови

Поки що у Дніпроавіа не коментують ані приватизації МАУ, ані своїх подальших кроків. Не коментували свій перехід з-під контролю держави до приватних власників і у МАУ. Проте раніше перспективи приватизації у МАУ пов’язували із розвитком компанії.

Власне, інвестиції у розвиток – розширення кількості середньомагістральних маршрутів та оновлення парку літаків – нові-старі власники МАУ мають здійснити і згідно із умовами приватизації - каже речниця ФДМ Ніна Яворська: “При підготовці договору купівлі-продажу фонд висунув умови щодо фінансування розвитку мереж і маршрутів. У соціальній сфері – це збереження робочих місць і дотримання колективного договору. Тобто, державний пакет акцій не просто так проданий, а з певними інвестиційними та соціальними умовами".

Старший економіст Центру соціально-економічних досліджень CASE Володимир Дубровський каже, що ФДМ дійсно не міг продавати МАУ на відкритому конкурсі, не дотримавши перед тим процедуру права на першочерговий викуп акцій співзасновниками: “Якщо МАУ мало статут закритого акціонерного товариства, то не запропонувати державної частки спочатку членам цього товариства, було б протизаконно. Інша справа, що свого часу Фонд держмайна як мажоритарний акціонер міг цьому завадити. Але це суперечило б самій ідеї закритого акціонерного товариства”.

Антимонопольне щеплення

Водночас, каже експерт, хоча на відкритому конкурсі держава могла б отримати більше грошей за акції МАУ від компаній, що входять до групи Приват, її домінування на українському ринку авіаперевезень перетворилося б у монополію, наслідки якої могли б бути не на користь споживачів:

“З одного боку, ми знаємо, що існують країни, у яких авіаційна галузь монополізована, але, якщо казати про Україну, то Приват і не приховував, що хоче стати таким от монополістом, стати головним національним перевізником. Це не зашкодило б нашим споживачам, якщо б на нашому ринку при цьому вільно конкурували б інші компанії. Але, як на мене, то в Україні безпечніше мати кілька великих гравців, тому що один гравець, якщо він надто потужний, завжди може під себе виписати законодавство так, аби монополізувати ринок по-справжньому і надовго.”

Пан Дубровський каже, що кошти, які держава, можливо, недоотримала до бюджету через продаж державного пакету акцій МАУ всередині самої компанії, може бути компенсовано тим, що українському ринку авіаперевезень вдалося уникнути монополізації, принаймні, на даному етапі.

Новини на цю ж тему