"Східне партнерство" ЄС змінює тактику

Копирайт изображения Reuters
Image caption Штефан Фюле

Єврокомісар з розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле сказав, що Єврокомісія планує поглиблювати відносини з країнами Східної Європи, попри заяви про те, що він назвав "демократичним застоєм" в Україні.

Промовляючи на форумі в Братиславі у четвер, пан Фюле назвав непохитною відданість Євросоюзу поглибленню відносин зі східними партнерами.

Єврокомісар також сказав, що Єврокомісія буде й надалі наполягати на політичних реформах в Україні та інших державах.

Промовляючи на Форумі глобальної безпеки в Братиславі, Штефан Фюле сказав: "Ми продовжимо тиск задля політичних реформ в Україні й де б то не було".

Комісар ЄС сказав, що Євросоюз в цілому зацікавлений в розвитку відносин зі своїми східними сусідами: "Рішучість Європейського Союзу поглиблювати відносини з нашими партнерами на Сході непохитна".

В цілому, кажучи про ситуацію в Східній Європі, Штефан Фюле відзначив, що було б неправильним представляти розвиток подій у Східній Європі лише в сірих тонах.

"Картина більш складна і має більше нюансів", - сказав він.

За словами пана Фуле, Україна зробила значні кроки в економічному і політичному розвитку, хоча у Євросоюзу і зберігається занепокоєння щодо кількох важливих сфер.

Крім того, Штефан Фюле відзначив "вражаючі" реформи в Молдові.

У своєму виступі він також зазначив, що реформи мають здійснюватися партнерами Євросоюзу. "І порядок денний реформ, який не відповідає очікуванням людей щодо політичних свобод і демократизації, є неповним", - наголосив він.

Разом з тим, за його словами, деякі події у Східній Європі викликають занепокоєння. Так, ситуація в Білорусі після президентських виборів 19 грудня 2010 року, на думку єврокомісара, стала тестом як для ЄС, так і для країн "Східного партнерства".

Комісар нагадав, що Євросоюз недвозначно засудив жорстокі й неприпустимі репресії проти опозиції та громадянського суспільства в Білорусі.

"Східне партнерство" - ініціатива ЄС з 2009 року і спрямована на посилення співпраці зі східними сусідами ЄС.

До програми "Східне партнерство" спочатку було включено 6 країн-сусідів ЄС: Азербайджан, Вірменія, Білорусь, Грузія, Молдова і Україна, проте після останніх президентських виборів у Білорусі 19 грудня 2010 року і розгону мирної акції протесту в Мінську участь Білорусі у "Східному партнерстві" фактично припинена.

Зміна стратегії чи тактики?

Копирайт изображения Reuters
Image caption Євросоюз занепокоєний подіями у Білорусі

Європейський Союз планує змінити підходи до реалізації Європейської політики сусідства загалом і "Східного партнерства" зокрема.

"Деякі з наших партнерів хочуть проводити болючі економічні й політичні реформи. Вони просять нас більшої підтримки, включаючи фінансову, а також підтримки в чутливих сферах, таких як мобільність або торгівля. Нам не слід було б уникати цих прохань – в обмін на продовження реформ, які зроблять їх демократичнішими і стабільнішими країнами із зростаючою привабливістю економіки", - сказав єврокомісар.

Штефан Фюле відзначив, що цей підхід повинен стосуватися таких сфер як управління, права людини, демократія, співпраця в питаннях безпеки, здатність партнерів впоратися з конкурентним тиском.

"Хто не прогресує в досягненні цих орієнтирів, не повинен очікувати більшого у відповідь з боку ЄС. Ті, хто рухається назад, також повинні чекати реакції з нашого боку", - наголосив комісар.

Єврокомісар Фюле відзначив, що напередодні саміту "Східного партнерства", який відбудеться восени цього року, Євросоюз думає над розширенням пропозицій про співпрацю.

За його словами, Європейський Союз, зокрема, може запропонувати східним партнерам розширити мобільність, відкрити доступ до програм ЄС, поглибити співпрацю в енергетиці і транспорті, сприяти посиленню громадянського суспільства.

Новини на цю ж тему