У Лівії не вщухають запеклі сутички

Служби безпеки у Тріполі застосували сльозогінний газ Копирайт изображения AP
Image caption Служби безпеки у Тріполі застосували сльозогінний газ

Служби безпеки у лівійській столиці Тріполі застосували сльозогінний газ проти демонстрантів, які вийшли на вулиці після п'ятничної молитви.

Демонстрації відбуваються, незважаючи на серйозну військову присутність на вулицях Тріполі.

Очевидці розповідають, що демонстранти спалили офіційний лівійський прапор, який асоціюють із режимом Муаммара Каддафі.

Кореспондент Бі-Бі-Сі у Тріполі каже, що ці протести є вирішальним випробуванням, чи зможе лівійська влада утримати контроль над столицею.

Надходять повідомлення про сутички і в інших регіонах країни, як на сході, так і на заході.

Найзапекліші сутички точаться у місті Завія - 50 кілометрів на захід від столиці.

Як повідомляють, кілька людей загинули у той час, як війська полковника Каддафі намагаються відібрати контроль над містом в опозиції. Державні медіа повідомляють, що їм це вже вдалось зробити, але очевидці твердять, що наразі ще рано про це говорити.

Протистояння у Лівії між урядом Каддафі та опозицією почалося у лютому після масових демонстрацій протесту проти понад сорокарічного правління полковника.

За непідтвердженими повідомленнями віддана Каддафіна поліція здійснювала арешти вночі і закривала мечеті та Інтернет-кафе.

Урядові прибічники організували два контрольні пункти на головних дорогах у центр Тріполі і перевіряють авта.

Уряд заборонив іноземним журналістам виходити з готелю у центрі Тріполі з метою висвітлення можливих протестів.

Офіційно це пояснюється намірами захистити журналістів від загрози, яку можуть нести "елементи аль-Кайди".

Копирайт изображения AP
Image caption Повстанці відкидають можливість переговорів з Каддафі

Як повідомив телеканал Аль-Арабія, літаки Каддафі бомбували також місто Брега на узбережжі, де розміщене друга за величиною нафтова інфраструктура країни, яка опинилася в руках повстанців.

Лідери опозиції у Бенгазі - другому найбільшому місті країни, яке в руках повстанців, заявили, що переговори з режимом Каддафі проводити вже запізно. Вони вимагають відставки та еміграції полковника.

Національна рада Лівії на чолі з колишнім міністром юстиції Мустафою Абдель-Джалілом закликала до міжнародного втручання у протистояння в країні.

Оборона опозиції і міжнародна реакція

Загони повстанців з числа озброєних цивільних і повсталих військ організували оборону міста Брега і мають на озброєнні стрілецьку зброю та гранатомети.

Копирайт изображения AP
Image caption Повстанці озброєні стрілецькою зброєю та гранатометами

Вони очікують нову атаку війська Каддафі до яких долучилися кілька сотень найманці з числа туарегів Малі. Оборону від урядових військ утримують повстанці у містах Завія та Місрата.

Лідери антиурядових сил, які контролюють схід Лівії, відкинули можливість переговорів з полковником Каддафі, заявивши, що для лівійського лідера є тільки один вихід - піти з посади. Раніше з'явилася інформація, що Муаммар Каддафі наказав спецслужбам налагодити контакти з повстанцями.

Події в Лівії наживо англійською

Свої послуги посередника у врегулюванні конфлікту в Лівії запропонував президент Венесуели Уго Чавес.

Ця ідея також викликала прохолодну реакцію. Речник Національної опозиційної ради, створеної в місті Бенгазі, сказав, що вже занадто пізно для посередництва, оскільки пролилося багато крові.

Президент США Барак Обама висловив занепокоєння тим, що криза в Лівії може перетворитися у криваву безвихідну ситуацію, коли полковник Каддафі перебуватиме у комфортних умовах у Тріполі, тоді як решта країни потерпає від голоду.

Пан Обама також сказав, що у такій ситуації США та їхні союзники повинні опікуватися тим, як допомогти тим людям харчами.

Повторюючи свій заклик до Муаммара Каддафі піти, президент США попередив прихильників лівійського лідера про те, що вони відповідальні за насильство стосовно цивільних.

"Наше повідомлення лишається дуже чітким. Насильство треба припинити. Муаммар Каддафі втратив легітимність, і він має піти. Ті, хто застосовує насильство стосовно лівійського народу, відповідатимуть за це. А прагнення лівійського народу до свободи, демократії та гідності має бути задоволене", - сказав президент США.

Лівія не випускає біженців?

Копирайт изображения Reuters
Image caption Кореспонденти кажуть, що потік біженців зменшився

Британський міністр у справах міжнародного розвитку, який перебуває на кордоні Тунісу з Лівією, каже, що супутникові знімки свідчать, що тисячі людей, які намагаються залишити Лівію, можливо утримують на відстані від кордону.

Міністр Ендрю Мітчелл перебував у таборі для біженців в Тунісі, де перебуває 18 тисяч людей, які втекли з Лівії.

Кореспондент Бі-Бі-Сі на кордоні каже про різке зменшення потоку біженців через кордон і міжнародні допомогові агентства не впевнені, чи продовжувати надавати допомогу, чи згортати операції.

Новини на цю ж тему