Україна отримала кириличний домен ".укр"

Міжнародна корпорація імен та адрес в інтернеті ICANN ухвалила рішення про виділення Україні національного домену ".укр". У Державному агентстві з питань науки, інновацій та інформації наголошують: це подія світового масштабу в інтернет-спільноті.

Image caption Перехід на національний домен вимагає певної технічної підготовки, кажуть експерти.

Український мережевий інформаційний центр, який керує головним українським доменом латиницею ".ua", цими днями отримав підтвердження про бронювання для України нелатинського доменного імені першого рівня.

Міжнародна некомерційна інтернет-організація ICANN, заснована американським урядом 1998 року, яка керує доменними іменами, присвоїла Україні доменну зону ".укр". Таким чином країна пройшла другий етап реєстрації, затвердивши поєднання букв для доменної зони.

Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Росія стала першою країною, яка отримала національний домен ".рф"

На останньому, третьому етапі, який, як твердять у мережеву інформаційному центрі, триватиме близько шести місяців, буде створена технічна база для обслуговування.

Директор центру Юрій Гончарук каже, що правила видачі імен наразі ще нерозроблені.

Однак, за його словами, на першому етапі реєстрацію імен можливо відкриють лише для власників торгівельних марок та державних організацій, щоб унеможливити кіберсквоттинг - тобто реєстрація доменних імен, співзвучних з назвами відомих компаній чи організації, аби потім їх перепродати або розмістити рекламу.

Кому потрібен ".укр"

Експерти наголошують, що запровадження зони ".укр" допоможе тим користувачам, які не володіють іноземними, у першу чергу англійською, мовами.

Минулого року Росія стала першою країною, яка отримала національний домен ".рф". На разі на цьому домені вже зареєстровані 770 тисяч адрес.

6 травня минулого року вперше в історії інтернету з'явились доменні імена, написані повністю не латиницею.

Експерти відзначали, що ICANN у 2009-му пішла на такі зміни, переважно заради країн арабського світу та Китаю, мови яких є віддаленими від латиниці.

Першими країнами, де доменні імена можна вводити арабською, справа на ліво, стали Єгипет, Саудівська Аравія та Об'єднані Арабські Емірати.

Для багатьох країн власний домен рідною мовою - це питання престижу.

Україна - одна із перших подала заявку на реєстрацію. Серед 25 країн, які подали заявки, 17 уже запустили доменні зони.

Інтернет-спеціаліст Максон Пуговський розповів в інтерв'ю Бі-Бі-Сі, що означатиме для українського Інтернет-простору поява домену ".укр"

Максон Пуговський: Раніше ми всі реєстрували домени, які закінчуються на ".com.ua" або ".kiev.ua" і так далі. Тепер будь-хто зможе зареєструвати домен кирилицею – "моя компанія.укр". Теоретично це може бути цікаво для українських компаній, бо кирилиця нам ближче за латиницю і людям, які не знають англійську мову, так буде легше запам’ятати.

Бі-Бі-Сі: А що буде з "www" та "http" на початку адреси?

Максон Пуговський: Справа в тому, що "http" – це протокол передачі, право передачі інформації в Інтернеті. І зараз ці букви потрібно набрати, коли ви шукаєте якийсь сайт, бо ваш браузер вже настроєний на те, аби відкривати інформацію за цим протоколом, за цим стандартом. Коли ви набираєте щось у браузері, вам не треба набирати http, тому їх можна ігнорувати. Три "w" – це теж, можна сказати, анахронізм. Не потрібно для сучасних сайтів набирати "www".

Бі-Бі-Сі: Чи можна сказати, що усі зараз в Україні почнуть відкривати нові адреси, і незабаром з’явиться, наприклад, "Верховна Рада.укр" або "Уряд.укр" чи "Президент.укр"?

Максон Пуговський: Важко сказати, наскільки стане популярнім домен, але в першу чергу нові домени приваблюють тих, хто не збирається їх використовувати для своїх сайтів, а хто хоче їх просто застовпити, зареєструвати якомога більше, щоб потім перепродавати тим, кому вони можуть знадобитися для справжніх сайтів.

Це може бути важливо для компанії, в якій піклуються про свою репутацію у новій доменній зоні і яка приваблює цільову аудиторію, на всяк випадок зареєструвати домен з власним іменем, щоб просто захистити свій бренд, своє ім’я. Бо будь-хто може зареєструвати це ім’я і там розміщувати, наприклад, інформацію, що буде клієнтам дякувати, або якісь компрометуючі дані про цю компанію розміщувати.

Чи захочуть пересічні українці створювати проект або сайт під таким іменем - це зараз важко сказати.

Бі-Бі-Сі: Комп’ютери стають серйозним інструментом наприклад для викладання в школах, чи можна зараз сказати, що в Україні можливо мати персональний комп’ютер, який можна увімкнути і працювати повністю в україномовному середовищі?

Максон Пуговський: Так, можна працювати, можна поставити операційну систему, наприклад, Windows українською мовою поставити чи офісний пакет Office українською мовою і обирати ті програми, які є українською мовою. Є дуже багато програм, які одразу постачаються багатьма мовами.

Бі-Бі-Сі: А тепер ще можна буде і адресу заносити повністю українською мовою, так?

Максон Пуговський: Справа в тому, що мають створювати сайти під цими адресами українською мовою, бо ці сайти, які вже існують, вони не будуть перереєстровуватися під новими адресами, бо їх вже добре знають під їхніми старими адресами. Домен – це бренд для сайту, це його добре ім’я, яким будь-який сайт дорожить.

З Максоном Пуговським розмовляла Євгенія Клочко.