Влада визнає право Шкляра не брати премію

Василь Шкляр
Image caption Письменник Василь Шкляр - автор "Чорного ворона"

У міністерстві освіти під проводом Дмитра Табачника, чию діяльність Василь Шкляр назвав українофобською, визнають право письменника на такий вчинок.

Відмова Василя Шляра прийняти присуджену йому Шевченківську премію через Дмитра Табачника – це його право, - сказав в ефірі 5 телеканалу заступник міністра освіти Євген Сулима:

"Людина прийняла рішення, і це її рішення. Кожен має право на свої судження. Якщо запропонований письменник вирішив, що йому не потрібні премія і визнання людей, які йому надали таку можливість називатися лауреатом, що йому щось заважає, то це його право, і не більше", - заявив він.

Напередодні письменник Василь Шкляр, якому Комітет Національної премії присудив нагороду, відмовився від неї, і в своєму листі до президента Януковича аргументував таку відмову перебуванням на посаді міністра освіти і науки, молоді та спорту Дмитро Табачник.

В підписаному президентом Януковичем указі про присудження премії імені Тараса Шевченка немає згадки про присудження цієї авторитетної нагороди в галузі літератури. Читати подробиці

У президентському указі вказана лише категорія літературознавство, в якій цьогорічну премію отримують львівські літературознавці Роман Горак і Микола-Ярослав Гнатів, нагороджені за багатотомне біографічне видання "Іван Франко".

"Я не можу прийняти премію, поки при владі є українофоб Дмитро Табачник," – сказав Василь Шкляр, автор роману "Залишенець. Чорний Ворон", за який і присудили премію.

Цьогорічну Шевченківську премію в галузі музичного та театрального мистецтва отримала постановка опери Белліні "Норма" Національного театру опери і балету України (диригент-постановник Микола Дядюра, режисер-постановник Анатолій Солов’яненко, вокалісти Сергій Магера та Оксана Крамарєва), а також співачка Лідія Забіляста - за вокальні партії в оперних виставах та концертні програми.

Розмір Шевченківської премії, яка є найвищою відзнакою в галузі культури та мистецтва України і яку було засновано за Радянського Союзу 1961 року, становить 250 тисяч гривень.

Премію традиційно вручають 9 березня - в день народження Тараса Шевченка, якому цього року виповнилося б 197 років. Наступного тижня також виповнюється 150 років з дня смерті відомого українського поета.

Суперечливий міністр

Тим часом голова Комітету Верховної Ради з питань культури і духовності, депутат від БЮТ Володимир Яворівський заявив в ефірі одного з провладних телеканалів, що відставки Табачника повинні вимагати всі лауреати Шевченківської премії.

"Я звертаюся до всіх лауреатів Шевченківської премії – підписатися під зверненням Василя Шкляра та вимагати відставки Дмитра Табачника," – сказав Володимир Яворівський.

Сам міністр, промовляючи у п’ятницю на сесії Верховної Ради, закликав представників опозиції не влаштовувати "полювання на політичні" погляди. Цей коментар стосувався не ситуації навколо Шкляра, а більш ширших звинувачень на адресу міністра, зокрема, його слів про відсутність жодних підстав для існування української держави, хоча пан Табачник закликав припинити спекуляції.

Водночас голова Спілки кінематографістів Сергій Тримбач в інтерв’ю ЗМІ нагадує, що ще одна премія, тепер вже імені Олександра Довженка за документальний фільм "Освідчення в любові", не була підкріплена указом президента за 2010 рік.

Документи були передані до Адміністрації глави держави, але відповідний Указ Віктора Януковича досі не з’явився.

За словами Сергія Тримбача, стрічка подає історію України впродовж чотирьох десятиліть. У фокусі – долі українських жінок.

Новини на цю ж тему