Белград та Приштина беруться за переговори

Косово і далі під охороною міжнародних миротворців Копирайт изображения UNIAN
Image caption Косово і далі під охороною міжнародних миротворців

У Брюсселі у вівторок проходять так звані "технічні переговори" між представниками офіційного Белграда та Приштини. Це перша офіційна зустріч представників двох урядів від часу проголошення незалежності Косова три роки тому.

Початок діалогу між урядами Сербії та Косова проводиться за посередництва офісу Верховного представника Європейського Союзу із зовнішньої політики і політики безпеки Кетрін Ештон, а точніше її соратника Роберта Купера. Підтримку сербсько-албанським переговорам також надають Сполучені Штати Америки.

Із Брюсселя повідомляють, що першими темами переговорів будуть - верховенство права, свобода пересування і регіональна співпраця. Євросоюз, як посередник у діалозі, зобов’язався бути нейтральним стосовно статусу Косова, оскільки 5 із 27 членів ЄС не визнали незалежність Косова.

Оглядачі вважають, що перша зустріч між представниками офіційного Белграда та Приштини буде радше символічним кроком - початком діалогу між двома сторонами, які мають діаметрально протилежні позиції щодо статусу Косова, а не змістовними, конструктивними переговорами про налагодження добросусідських відносин, чого від Сербії та Косова у перспективі в Брюсселі очікують, але не скоро.

Косово проголосило незалежність в односторонньому порядку 17 лютого 2008 р., в той час як Сербія вважає Косово невід’ємною частиною своєї території. У липні минулого року Міжнародний Суд ООН у Гаазі ухвалив рішення про законність одностороннього відокремлення Косова від Сербії.

Покращення побуту людей

Копирайт изображения Getty
Image caption Едита Тахірі: виключається можливість нових переговорів про статус Косова

Обидві сторони, Белград і Приштина, згодні у тому, що на початку діалогу не варто відкривати тему про статус Косово, зате потрібно зосередитися на побутових питаннях, важливих для звичайних громадян Косово.

Представник уряду Сербії на переговорах у Брюсселі – Борко Стефанович із сербського міністерства закордонних справ перед зустріччю заявив, що теми переговорів будуть зосереджені "на покращенні життя людей, маючи на увазі телекомунікації, книги народжених, земельні книги (кадастр), авіатранспорт".

Тим часом, парламент Косова у понеділок не схвалив резолюцію стосовно позиції Приштини на переговорах через те, що найчисельніша Демократична партія Косова підтримує лише переговори між Белградом та Приштиною про "технічні питання", в той час як партія радикальних націоналістів "Ветевендосє" (Самовизнання) виступає проти будь якого діалогу зі Сербією.

Парламент Косова знову розглядатиме резолюцію на наступній сесії у четвер. На переговорах у Брюсселі Косово представляє заступник прем’єр-міністра Едита Тахірі.

Пані Тахірі в інтерв’ю перед зустріччю у Брюсселі ще раз наголосила:"Виключається можливість нових переговорів про статус Косова. Ця тема для нас є вичерпаною".

Серби Косова поділені

Копирайт изображения Getty
Image caption Серби Косова розділилися у поглядах щодо Приштини

Етнічні серби Косова стають дедалі глибше політично поділені. Чимало сербів, які мешкають на півдні провінції, себто географічно віддалені від Сербії та в оточені етнічних албанців, погоджуються, щоб їхні інтереси представляла Приштина, отож вони активніше беруть участь у виборах і мають одного міністра в новому уряді Косова.

Серби, які мешкають на півночі Косова, чиї райони прямо межують із Сербією, бойкотують косовські вибори. Вони не мають своїх політичних представників в уряді Косово і вимагають, щоб їхні інтереси на переговорах у Брюсселі представляв уряд Сербії.

Хоча початок цього діалогу найбільше повинен сприяти власне етнічним сербам, себто сербській національній меншині на півдні і півночі Косова, Приштина і Белград погоджуються, що цей діалог не буде політичним, але на рівні експертів.

Серед актуальних питань, які турбують мешканців Косова, зокрема, сербів, - свобода пересування, повернення до їхніх домівок, знайдення зниклих без вісти, видача документів та реєстрація автомобілів.

Ось що для мас-медіа сказав мешканець Косовської Митровіци, етнічний серб: "Я очікую від переговорів, щоб Белград та Приштина вирішили, які номерні знаки мешканцям Косова дозволено використовувати на автах. Сербія ввела нові номерні знаки, які не визнає Косова, і тому я змушений їх постійно замінювати, або взагалі знімати з машини".

Спільний інтерес - вступ до ЄС

Представники Сербії вважають, що на переговорах у Брюсселі треба знову розглянути статус Косова. Белград також говорить і про необхідність підняття теми зниклих без вісти ще від початку конфлікту 1998 року і повернення тимчасово розселених, які знаходяться у Сербії. Але, згідно з повідомленнями, ці питання надто складні і будуть обговорюватися на пізніших етапах.

Тим часом оглядачі вважають, що новий уряд Косова, сформований наприкінці лютого лідером Демократичної партії Косова Хашимом Тачі, постав перед політичними викликом, який може вплинути на перебіг діалогу із Сербією, як, наприклад, серйозні обвинувачення на адресу пана Тачі в причетності до торгівлі людськими органами та заяви про порушення на минулорічних парламентських виборах.

Сербія так само проходить важкий шлях долання наслідків економічної кризи, боротьби з безробіттям та недавню кризу уряду. Однак цього року країна сподівається отримати статус кандидата на вступ до ЄС. Діалог із Приштиною у цьому контексті може бути важливим поступом, оскільки добросусідські відносини Сербії і Косова і регіональна стабільність є чи не найважливішою умовою на шляху їхньої інтеграції до ЄС.

Новини на цю ж тему