І.Мазур: "9 березня змінило наше життя"

9 березня минає 10 років відтоді, як відбулися події, що вважаються кульмінацією громадянської акції "Україна без Кучми". У той день біля адміністрації президента сталися сутички між міліцією та демонстрантами, які з осени 2000-го року вимагали відставки президента Кучми.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption 9 березня 2001 року акція "Україна без Кучми" переросла в сутички з міліцією

В результаті силового протистояння 18 членів УНА-УНСО потрапили за ґрати та відсиділи по 2-3 роки.

Парламентська Асамблея Ради Європи у вересні 2003 визнала їх політв’язнями. Однак Україна досі не реабілітувала їх.

Один із учасників громадянських протестів Ігор Мазур сказав у програмі "Ранок з Бі-Бі-Сі", що він з побратимами відзначить 10-ту річницю найдраматичнішого моменту акції "Україна без Кучми".

І. Мазур: 9 березня до пам’ятника Шевченка з’їдуться унсовці, учасники тих подій, щоб згадати “унсовський березень”. Для кожного з нас це одна з найважливіших подій нашого життя. Можливо, вона тяжка для кожного з нас, але наше життя вона дуже кардинально змінила. Тому будемо відзначати.

Бі-Бі-Сі: А як саме?

І. Мазур: Троє моїх товаришів вже не з нами. Вони вже померли. Я думаю, що побиття і 3 роки за ґратами вплинули на це. А наша справа зараз- в суді у Страсбурзі, і ми намагаємося все ж таки добитися нашої реабілітації спочатку Європейським судом, а потім будемо ще раз ставити питання перед Верховним судом України, щоб все, що тоді сталося з нами, було визнано політичними репресіями.

Бі-Бі-Сі: Але якщо Парламентська асамблея Європи визнала вас і ваших соратників політв’язнями, то чого ви добиваєтесь від Європейського суду у Страсбурзі?

І. Мазур: Все ж таки головне слово - це слово "суд". Він має сторону звинувачення, сторону захисту, він приймає остаточне рішення. Парламентська асамблея – це все ж таки політична структура. Тому після рішення Страсбурзького суду у нас буде можливість по законодавству вимагати від українського Верховного суду ще раз розглянути нашу справу.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Ігор Мазур каже, що 9 березня 2001 року змінило його життя

І якщо буде рішення, яким нас реабілітують, то це буде наукою для будь-якої влади - чи для донецької, чи для помаранчевої, - що не треба боротися зі своєю політичною опозицією, не треба кидати людей за ґрати за їх громадянську позицію.

Бі-Бі-Сі: Чому за минулої влади, яку називають помаранчевою, вам не допомогли реабілітуватися? Адже, наскільки відомо, ви отримали від президента Ющенка орден "За мужність"?

І. Мазур: Так, я і мої товариші були нагороджені. Розумієте, коли люди при владі, то вони у першу чергу думають, як займатися бізнесом. Відбувається політична боротьба. Ви пам’ятаєте боротьбу між Юлією Тимошенко і Віктором Ющенком за те, щоб бути єдиною владою в державі. А для донецьких ми взагалі вороги, тому що ми боролися з тією системою кучмізму, яку вони зараз представляють. На жаль, я скажу ще раз, що коли люди при владі, то вони забувають про тих рядових бійців, які боролися за справедливість, за громадянське суспільство, коли були в опозиції ті "великі" діячі нашої політики.

Бі-Бі-Сі: Як ви вважаєте, як події 10-річної давнини вплинули на країну? Чи вони щось змінили, чи на щось інше надихнули, чи спрямували?

І. Мазур: Громадянське українське суспільство будується етапами. 2000-2001 рік, коли загинув Гонгадзе - наш добрий товариш - і відбулися ці акції протесту – це був перший етап. 2004 рік – навіть і для донецького суспільства це також був певний етап формування громадянського суспільства. Не говорячи вже про Майдан помаранчевий. Це другий етап. Зараз Україна напередодні третього етапу, вже завершального. Хотілося, щоб ми йшли не за сценарієм Росії, не за сценарієм Єгипту, Лівії. А щоб ішли європейським шляхом, і щоб у нас нарешті з’явився середній клас і з’явилося суспільство, яке буде слідкувати за владою, якого б кольору вона не була.

Новини на цю ж тему