Опозиція в Білорусі: тортури за ґратами

Алесь Міхалевіч після звільнення Копирайт изображения AP
Image caption Алесь Міхалевіч після звільнення розповів про катування в тюрмі КГБ

Білоруська опозиція потерпає від жорстких репресій. Після виборів президента 19 грудня, на яких Аляксандр Лукашенка знову затвердив себе як незмінний голова білоруської держави, опозиція потрапила у трагічну смугу утиску та репресій.

35-річний Алесь Міхалевіч - один і 42-х білоруських політв'язнів, політиків та активістів, проти яких було порушено кримінальні справи за участь у демонстрації протесту в центрі Мінська у день виборів президента 19 грудня минулого року.

"Концтабір у центрі Мінська"

Пана Міхалевіча нещодавно було випущено під підписку про невиїзд. Це стало можливим лише тоді, коли він під тиском погодився підписати угоду про співробітництво з КДБ. Вже на свободі пан Міхалевіч відразу заявив, що розриває цю угоду, підписану ним під загрозою тортур у слідчому ізоляторі КДБ, який він гучно назвав "концтабором у центрі Мінська":

"На сьогоднішній день слідчий ізолятор КДБ Республіки Білорусь перетворився на концентраційний табір. Те, що там відбувається, цілком підпадає під міжнародну конвенцію з питань тортур".

Тортурами пан Міхалевич назвав фізичні і моральні знущання з ув'язнених: так звані "розтяжки" і викручування рук, тримання в'язнів голими на холоді, образи, погрози, моральний тиск... Все це колишній кандидат у президенти Білорусі випробував на власній шкірі. Заяви про тортури пан Міхалевіч надіслав Генеральному прокуророві Білорусі та в комітет з тортур Об'єднаних Націй. КДБ Білорусі офіційно спростував заяви пана Міхалевіча та назвав їх "наклепом".

Дружина іншого політв'язня, Аляксандра Атрощанкава, Дар'я Корсак під час судового процесу змогла коротко поговорити зі своїм чоловіком, який перебував у залі за ґратами. Вона повідомила, що за його словами, в ізоляторі КДБ з Атрощанкава також знущалися.

Доля опозиції в Білорусі

Копирайт изображения AP
Image caption Аляксандр Лукашенка підтверджує репутацію останнього диктатора у Європі

Пан Атрощанкав під час виборчої кампанії був прес-секретарем опозиційного кандидата в президенти Андрея Саннікава. Алеся Атрощанкава минулого тижня засудили до чотирьох років ув'язнення в колонії посиленого режиму режиму за участь у "масових заворушеннях".

Суд над ним та ще двома активістами був швидким і тривав лише два дні. Прокурор та суддя вирішили, що пан Атрощанкав "як мінімум один раз" стукнув у дерев'яні щити, якими 19 грудня було заблоковано вхід у Будинок уряду в Мінську. Хоча на відео чи у показаннях свідків цього зафіксовано не було.

Батько Атрощенкова Сяргєй жорсткий вирок сину вважає політичним замовленням влади. Він переконаний, що його сина повинні були звільнити в залі суду, тому що ніякого складу кримінального злочину в його діях доведено не було:

"Сам процес відбувався нормально, а ось вирок не відповідає перебігу процесу. Це політичний процес - і вирок політичний. Не було представлено жодного доказу того, що було озвучено в обвинувачувальному висновку. Мій син - не злочинець, він брав участь в офіційній передвиборчій кампанії як прес-секретар кандидата Саннікова".

Без суду і слідства

Всього чекає на суд у Білорусі близько сорока активістів опозиції, серед них п'ятеро колишніх кандидатів у президенти. Більшість із них перебувають у слідчому ізоляторі КДБ. До них місяцями не допускають адвокатів, обмежують листування з родинами, передачі. Кількох адвокатів, які заявили про порушення прав їхніх клієнтів, міністерство юстиції Білорусі та колегія адвокатів відразу позбавили ліцензій.

Обшуки у квартирах, конфіскація комп'ютерів та допити в КДБ взагалі вже не вважаються "подіями" у білоруському опозиційному середовищі - це рутина повсякденного життя сучасної Білорусі.

Десятки активістів опозиції та просто нелояльних президентові Лукашенку громадян Білорусі під загрозою кримінального переслідування змушені були емігрувати та попросити притулку за кордоном. Емігрував навіть цілий Білоруський вільний театр, самодіяльний колектив, відомий своїми гострими політичними виставами.

Новини на цю ж тему