Укртелеком продано! Чи виграла Україна?

Логотип компанії Укртелеком Копирайт изображения UKRTELECOM
Image caption Укртелеком "продають вже друге десятиліття

Один із лідерів опозиції, колишній прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко сказала, що державну телекомунікаційну компанію "Укртелеком" було продано нинішнім урядом за низькою ціною, що суперечить інтересам держави.

Пані Тимошенко твердить, що, за її підрахунками, від цього продажу Україна втратила як мінімум 3-4 млрд. доларів.

Власником майже 93 відсотків акцій Укртелекому стала компанія ЕСУ, дочірня компанія австрійського інвестиційного консорціуму EPIC. У п'ятницю ЕСУ і Фонд держмайна України підписали договір купівлі-продажу на суму 10 мільярдів 575 мільйонів гривень - понад мільярд доларів.

Як повідомив журналістам голова ФДМ Олександр Рябченко, протягом 60 днів покупець має перерахувати на рахунки Фонду дев'ять з половиною мільярдів гривень, які залишилися. Один мільярд гривень ЕСУ перерахувала як завдаток за участь в конкурсі.

Уповноважений представник ЕСУ Вольфганг Херитш, який підписав від імені компанії договір, відмовився від коментарів пресі.

Компанія ЕСУ стала єдиним претендентом на купівлю майже 93 відсотків акцій Укртелекому, що стало причиною застосування Фондом держмайна процедури оцінки вартості пакету акцій компанії. Експертна оцінка на 75 мільйонів гривень перевищила встановлену ФДМ стартову ціну приватиційного конкурсу, проведення якого було призначено на 28 грудня минулого року.

Колишній голова Фонду держмайна, перший заступник голови спеціальної контрольної комісії парламенту з питань приватизації Олександр Бондар вважає, що реальним власником Укртелекому стане людина, наближена до президета.

Укртелеком - одне із стратегічних українських підприємств - дехто з провладних політиків називав "надією" бюджету 2011-го року. Тим часом оглядачі кажуть, що привабливість компанії потьмяніла, а ринок зв'язку України називають ризикованим.

По тому, як наприкінці минулого року з’ясувалося, що бажання взяти участь у конкурсі з його приватизації виявила лише одна компанія, за оцінку українського монополіста стаціонарного зв'язку взялася незалежна консалтингова компанія.

"Найблакитніша" фішка

Перші спроби приватизації Укртелекому розпочалися ще десятиліття тому, і якийсь час це підприємство, що і надалі залишається монополістом із надання послуг стаціонарного телефонного зв’язку в Україні, вважалося чи не "найблакитнішою" фішкою української приватизації, на яку розраховував чи не кожен український уряд, бо продаж цього державного підприємства мав принести мільярди – навіть не гривень, доларів – до бюджету країни.

Від початку про бажання позмагатися за контроль над Укртелекомом говорили потужні компанії зі світовим ім'ям, такі, як Дойчетелеком чи Франстелеком.

Проте з розвитком мобільної телефонії та інтернету з одного боку та хронічною невизначеністю української влади щодо термінів та розміру пакету акцій, що його хоче продати держава, з іншого боку, охочих купити Укртелеком ставало дедалі менше.

Конкурс без конкурентів

Утім, коли минулого року Фонд державного майна оголосив про початок чергового конкурсу, його голова говорив принаймні про 6 компаній, які виявили інтерес, серед яких, за словами Олександра Рябченка, були і західні, і російські, і українські компанії.

Проте наприкінці 2010-го року з’ясувалося, що єдиним претендентом на купівлю Укртелекому є компанія ЕСУ, яка запропонувала лише на 10 гривень більше за ту суму, у яку Укртелеком оцінили у ФДМУ.

Купівля на продаж?

Оглядачі одразу ж припустили, що єдиний претендент діє в інтересах третьої сторони, яка згодом і стане кінцевим власником Укртелекому.

Експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Ільдар Газізулін сказав напередодні, що у самій практиці купівлі для перепродажу немає нічого поганого, якби не припущення, що у даному разі сама схема покликана зменшити вартість компанії, яка могла б бути дещо іншою у разі проведення конкурсу із багатьма учасниками:

"Насправді, компанія EРІС, наскільки мені відомо, і не приховує планів перепродати Укртелеком після того, як вони проведуть реструктуризацію, покращать фінансові показники компанії. Це дійсно не є стратегічний інвестор, який планує професійно займатися зв’язком. В цьому, в принципі, нічого страшного немає, коли є посередники, якісь інвестиційні компанії. Але особливості продажу саме цієї компанії, Укртелекому, цього разу були такими, що потенційних стратегічних інвесторів, тобто телекомунікаційні компанії, було якось відсунуто від конкуренції. Тобто в самому факті перепродажу немає нічого поганого, але погано, якщо від самого початку була можливість того, щоб держава отримала максимальну ціну, але, схоже на те, що цієї максимальної ціни вона так і не отримала".

Водночас експерт нагадує, що за роки невдалої приватизації привабливість Укртелекому дуже потьмяніла, а сам ринок зв’язку в Україні є досить ризикованим.

А тому наявність лише одного претендента на одне із останніх стратегічних українських підприємств, які все ще належать державі, не можна пояснювати лише якоюсь "змовою".

Новини на цю ж тему