"Україна відходить від демократії"

Редактор празького видання Transitions Online Джеремі Друкер розмірковує над результатами першого року президентства Віктора Януковича і доходить невтішних висновків.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Друкер: Україна не досягла відчутних реформ і суттєво відкотилася від демократичних стандартів

Україна не досягла відчутних реформ і суттєво відкотилася від демократичних стандартів. Президент послідовно збільшував свої повноваження, і країна побачила арешти та ув’язнення опозиції, цензуру ЗМІ та утиски громадських організацій, які виявилися "недружніми" для нової влади.

Українська фундація "Демократичні ініціативи" опитала 51 українського експерта, і всі вони поділяють критичні оцінки західних колег щодо згортання демократії в Україні, пише автор статті. При цьому цитується професор Ратгерського університету Олександр Мотиль:"Гіпер-централізована природа режиму означає, що Янукович має непропорційно великий вплив і усі в системі залежать від нього. Хоча я певен, що Янукович є твердим політиком, я маю сумніви, що він розуміє, як мають виглядати модерні суспільства, і це важливо, бо врешті він усе вирішує".

Автор твердить, що реформи Віктора Януковича за перший рік мали на меті посилити його владу і послабити опозицію, а не покращити економіку та життя народу. Не відбулося реформ найважливіших для економіки: корупції, зарегульованої дозвільної системи, високих податків та корупції владних органів. Так, новий податковий кодекс посилив повноваження податкової поліції і збільшив бюрократичні вимоги до дрібних і середніх підприємців, а відтак лише посилив передумови для корупції. Навпаки, податкові пільги торкнулися лише великого бізнесу.

Інтеграція з Євросоюзом також залишається проблематичною. Верховна Рада ухвалила поправки до закону, який дозволяє уряду уникати тендерів у державних закупівлях. Ця давня практика вела до корупції у минулому, і ЄС у відповідь заморозив багатомільйонну допомогу Україні. Київ також розпочав розмови про долучення до Єдиного економічного простору з Росією, що напевне заблокує переговори про зону вільної торгівлі з ЄС.

Все це, на думку автора, призводить до незадоволення серед виборців новою владою. Люди бачать зростання цін і не вірять, що Партія регіонів реформує країну. Незадоволення новою керівною елітою зростає, оскільки люди вважають, що ПРУ лише розкрадає решту державних ресурсів. При цьому паралелі з Росією та її "керованою демократією" є обмежені, оскільки в Україні немає природних ресурсів, які забезпечили б зростання рівня життя населення і репресивний потенціал українських сил безпеки є набагато менший від всесильного ФСБ Росії.

У статті цитується думка Мотиля про те, що "глибоко непопулярний режим, з невеликими матеріальним і примусовим ресурсом є засадничо нестабільним та неспроможним на принципові зміни. Народні протести відбуватимуться за прикладом виступів підприємців у листопаді, і Янукович не зможе їх зупинити".

Новини на цю ж тему