Фукусіма: японці врахували уроки Чорнобиля

"Не виходьте на вулицю. Закрийте вікна. Не вмикайте вентилятори. Розвішуйте мокру білизну всередині", - вчорашній заклик головного секретаря уряду Японії Юкіо Едано майже дослівно повторює те, що українці чули в квітні 1986 після аварії на Чорнобильській АЕС.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Чорнобиль приваблює відвідувачів, але радіація ще довго буде висока

Схожого у двох катастрофах стає дедалі більше.

Ядерна катастрофа в Японії за класифікацією французьких експертів вже підвищена до рівня "6" - лише на одну позицію від глобальної катастрофи масштабу Чорнобиля.

Сьогодні Японський імператор Акіхіто назвав ситуацію "непередбачуваною".

Знайома біда

Протягом останніх днів кілька десятків держав, у тому числі і Україна, запропонували Японії своїх спеціалістів для допомоги у подоланні наслідків аварії на станції Фукусіма. Втім, Україна, яка пережила Чорнобиль і чиї фахівці брали участь у ключових розробках ядерної промисловості радянської доби, нині нічого не може запропонувати Японії окрім ентузіазму та робочих рук.

"Є літак, є група людей. Ми можемо допомогти з робочою силою. З точки зору знань їм можуть зарадити хіба що американці", - говорить Сергій Парашин, заступник секретаря ради національної безпеки і оборони (РНБО) України, котрий у 90-ті роки працював директором Чорнобильської АЕС.

Найбільша атомна катастрофа в історії людства навчила японців усім базовим заходам безпеки. Більше того, вони засвоїли їх набагато краще, ніж безпосередні жертви Чорнобиля. Через чверть століття після аварії Україна досі не завершила роботи з ізоляції осередку забруднення на ЧАЕС.

Президент Віктор Янукович під час візиту в Японію в січні цього року просив імператора Акіхіто допомогти українцям добудовувати саркофаг над реактором, що вибухнув чверть століття тому.

Уроки Чорнобиля

За словами професора Центру радіаційної медицини Академії медичних наук України Іллі Ліхтарєва, під час ліквідації наслідків аварії на станції Фукусіма використовувались заходи профілактики радіаційного ураження населення, розроблені ще в СРСР. Наприклад, регулярна видача населенню пігулок, що містять йод і сприяють виведенню з організму радіації, - ще радянський винахід.

"Потрібно забезпечувати такими пігулками всіх мешканців тридцатикілометрової зони. Але, на жаль, уроки Чорнобиля використані всіма іншими державами, окрім України. У нас йодових пігулок, котрі необхідні для профілактики, просто нема...", - говорить Ліхтарєв.

Українські експерти з ядерної енергетики поки що відмовляються порівнювати ці катастрофи хоча б тому, що рівень радіації в районі Фукусіми у сотні разів нижчий, ніж під час чорнобильської аварії.

Щоправда, в декотрих аспектах ці аварії вже страшенно схожі: і перша, і друга сталися неподалік столиць, і перша, і друга (як, зрештою, і всі інші ядерні аварії) відбувались на фоні замовчування і різноманітних фальсифікацій. Тож один з уроків Чорнобиля залишається не засвоєним - це урок брехні.

У 2002 році керівник японської компанії-власника реакторів на станції Фукусіма змушений був піти у відставку після того, як уряд звинуватив його у приховуванні даних про технічні негаразди та фальсифікації інформації стосовно засобів охолодження реакторів.

Приховування правди - теж брехня

Як і під час "холодної війни", ядерна енергетика залишається однією з найзатаємниченіших індустрій. Втім, в одному аспекті уряди ядерних держав зробили величезний крок уперед - глобальний доступ до інформації зробив неможливим замовчування наслідків таких катастроф.

Копирайт изображения AFP
Image caption В середу українські "ліквідатори" висловлювали солідарність з Японією і протестували проти планованих скорочень виплат

Тоді, в Україні 1986 року, тільки на третій день після аварії інформація про необхідні заходи безпеки почала розповсюджуватись серед державних службовців, які змушені були підписувати документи про нерозголошення реальної ситуації. Якщо весь світ дізнався про Чорнобиль лише після того, як радіаційна хмара досягла території Швеції, а звичайні українці довідалися про необхідні заходи безпеки лише з повідомлень іноземних радіостанцій, то нині японці вже отримують інформацію від власного уряду.

"В районі Фукусіми проводять евакуацію населення незрівнянно ефективніше. Їхні критерії безпеки для населення в десятки, сотні раз вищі", - говорить Ілля Ліхтарєв.

Жертвами непрозорості у висвітленні Чорнобильської ядерної катастрофи стали сотні тисяч жертв непомітного ворога - радіації. Але завдяки цьому досвіду світ виніс ще один, суто науковий, урок. "Саме після Чорнобиля вчені відкрили феномен, пов'язаний з "малими дозами" радіації", - говорить токсиколог і колишній заступник міністра охорони здоров'я України Микола Проданчук. - "Це стало надбанням усієї світової науки, і тепер цим досвідом буде користуватись усе людство".

Новини на цю ж тему