Імператор Акіхіто: лихо не має прецеденту

Імператор Японії Акіхіто виступив із рідкісним телезверненням до нації, щоби висловити скорботу за тисячами загиблих унаслідок землетрусу і цунамі 11 березня.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Імператор Акіхіто молиться за свій народ

Імператор промовляв до японців невдовзі по тому, як технічний персонал АЕС "Фукусіма-1" був змушений тимчасово покинути станцію через викид великої дози радіації.

Він сказав, що молиться за свій народ. Всі японські телеканали перервали свої програми, щоби передати звернення імператора Акіхіто, який назвав природну катастрофу "безпрецедентною за масштабами".

Біда без прецедентів

Землетрус магнітудою 9 балів і спричинене ним цунамі призвели до загибелі тисяч людей.

Офіційно підтверджено загибель понад 3700 людей, але ще приблизно 8000 вважаються зниклими безвісти, повідомляє японська поліція.

77-річний імператор, якого більшість японців глибоко поважає, закликав громадян бути мужніми: "Від глибини душі сподіваюся, що люди, взявшись за руки, будуть ставитись одне до одного зі співчуттям і подолають ці важкі часи".

Акіхіто успадкував престол після смерті його батька - імператора Хірохіто - 1989 року.

Імператор промовляв до японців у той час, як інженери-ядерники докладають максимальних зусиль, щоби відвернути загрозу ядерної катастрофи на АЕС "Фукусіма-1", що в 220 км від Токіо.

У вівторок у столиці Японії підвищилися рівні радіації, поширивши в місті відчуття страху і викликавши тривогу в цілому світі.

Ядерна загроза

Після зміни напрямку вітру хмару радіації почало зносити в Тихий океан.

У середу ще одна пожежа спалахнула на одному з реакторів АЕС, а з іншого в повітря викинуло стовп диму чи пари. На аварійний об'єкт скидали воду з вертольота.

Повідомляють про серйозні проблеми на чотирьох із шести реакторів АЕС "Фукусіма-1".

Через побоювання, що на АЕС може вибухнути ядерне паливо, багато іноземців, які пережили землетрус і цунамі, покидають Японію.

Французьке агентство з ядерної безпеки повідомляло про часткове плавлення паливних елементів в активній зоні трьох реакторів, унаслідок чого аварії у Японії присвоєно шосту категорію складності - всього на один ступінь менше, ніж найвища категорія, до якої зараховано Чорнобильську катастрофу 1986-го.