Еколог передрікає "ядерний декаданс"

Представники Всесвітньої метеорологічної організації запевняють, що напрям вітру виключає перенесення радіаційних викидів з японських АЕС у інші країни.

Копирайт изображения AFP
Image caption Українські екологи вважають, що зараз є замало даних, або оцінити наслідки подій на японській АЕС, але те, що наслідки будуть важкими і глобальними, можна стверджувати вже зараз

Українські екологи кажуть, що радіоактивна хмара із Японії навряд чи досягне України, проте радять подивитися на ширші наслідки подій на АЕС у Фукусімі.

Дмитро Хмара, експерт з енергетичних питань Національного екологічного центру, каже, що радіаційний вплив на Україну через події, що відбуваються на відстані у 8 тисяч кілометрів на японській АЕС, звісно, не буде таким, як після аварії на Чорнобильській АЕС, проте ситуація і надалі залишається неясною і вкрай небезпечною:

"З тих повідомлень, які є на сьогодні, важко сказати, що вона якось суттєво вплине на ситуацію в порівнянні з Чорнобилем. Але ще невідомо, чи це все в Японії закінчиться. Оскільки казали ще в неділю, що вже ситуація під контролем, все буде добре. Потім у понеділок такі самі лунали заяви, і вчора ми отримали зразу інциденти на двох нових блоках і також проблеми зі сховищем відпрацьованого ядерного палива", - каже Дмитро Хмара.

Він твердить, що при оцінці наслідків подій на японській АЕС, треба враховувати не тільки радіаційний вплив, а дивитися дещо ширше на цю проблему.

"Японські та іноземні ЗМІ говорять, що ті радіоактивні хмари, які рухаються, вони рухаються або на саму Японію, або в напрямку Сполучених Штатів через Тихий океан. І в принципі, до нас вони дійдуть нескоро. Якщо взагалі дійдуть. І нам особливо з цього питання не варто переживати. Є інше питання – як взагалі ситуація в Японії в більш широкому плані на Україну. І ми бачимо вже очевидний вплив цих подій на ситуацію в Європі, де Швейцарія погодилась переглянути свою ядерну програму, а Німеччина взагалі до неочікуваних від неї дій вдалась – вони зупинили старі реактори, які подовжували експлуатацію. Це є застарілі реактори, і зараз переглядають їх безпеку. Водночас, український, як і російський прем’єр-міністри заявили, що вони не збираються переглядати розвиток атомної енергетики в Україні, і про старі блоки, які подовжили експлуатацію, на відміну від Німеччини, мовчать узагалі", - вважає еколог.

Дмитро Хмара також нагадав, що згідно із планами українського уряду, в Україні буде подовжено експлуатацію 12 з 15 блоків уже в найближчі 10 років. Крім того, заплановано будівництво 22 нових реакторів у найближчі 20 років.

Еколог також вважає, що поки що зарано оцінювати вплив радіоактивних викидів на довкілля, оскільки точно невідомо, які саме речовини і у якій кількості потрапили у повітря та воду, але обережність не завадить:

"Вже лунають заяви, що в найближчі роки не варто їсти суші, але що стосується взагалі оцінки впливу радіації на навколишнє середовище, на флору і фауну в тому регіоні, то ще зарано давати будь-які оцінки, оскільки це все ще не закінчилось. Ще нема конкретних заяв, що блоки зупинені, паливо з них вивантажено. І найголовніше, що сьогодні значно частіше лунають заяви про те, що невідомо, що там відбувається, нема достатньої інформації. І не маючи повної картини, що було викинуто в атмосферу, важко говорити про це. Але вже очевидно, що вже є заяви, що в Токіо з’явився радіоактивний йод і цезій. І там уже паніка навколо цієї проблеми, і вже очевидно, що в найближчі місяці вживати їжу, яка вирощена в Японії, не варто, оскільки вона може містити радіонукліди, які дуже добре засвоюються організмом. Єдине в цій ситуації, що вони швидко розпадаються, за кілька місяців це може пройти, якщо не буде погіршення ситуації,"- вважає Дмитро Хмара.

Він також каже, що наразі, враховуючи досвід Чорнобиля, мешканцям уражених радіацією регіонів у Японії можна порадити найпростіші заходи із захисту:

"Проблема в тому, що якщо в організмі людини є нестача йоду, то якраз оцей от радіоактивний йод засвоюється, і щоб цього запобігти, просто треба, щоб в організмі вистачало цього елементу. І радіоактивний йод потім, скоріш за все, може викликати рак щитовидної залози. Але не варто піддаватись паніці і самому приймати велику кількість йоду чи там десь щось мазати, як це рекомендують. Що стосується якихось конкретних ліків від цього, вони мають залежати від того, що дійсно сталось з людиною. Оскільки радіоактивну пилюку, яка потрапила в легені, звичайними ліками не виведеш, і потрібна обов’язкова консультація із лікарем".

Загалом, події останнього тижня у Японії, на думку Дмитра Хмари із Національного екологічного центру, покладуть початок епохи, який можна назвати "ядерним декадансом" за аналогією із "ядерним ренесансом," що відбувався впродовж останніх років, коли багато хто вважав, що кращі технології дозволять досягти повної безпеки атомної енергії.