МАГАТЕ: ситуація у Японії - "дуже серйозна"

Вертоліт Копирайт изображения AFP
Image caption Один вертоліт може перевозити 7 тонн води, але пілотам заважає сильний вітер

Міжнародне агентство з ядерної енергетики (МАГАТЕ) твердить, що ситуація на АЕС у Японії залишається "дуже серйозною", але суттєво не погіршилася. Проте представник МАГАТЕ Грем Ендрю заявив, що ситуація "відносно стабільна у порівнянні з попереднім днем".

У четвер влада за допомогою вертольотів та водометів намагалася залити водою паливні стрижні на АЕС у Фукушімі і запобігти перегріванню реакторів і масштабному витоку радіації. Інженери намагалися відновити електропостачання до насосів на АЕС.

Японці також попросили США, аби літаки-дрони зібрали більше інформації, щоб з'ясувати наскільки успішним є спроби охолодити реактори.

ФОТО: Японія бореться з наслідками цунамі

Копирайт изображения Other
Image caption Пара з перегрітого реактора виходить у атмосферу

Майже 30 тисяч людей евакуйовано з прилеглих до АЕС районів. Речник Міжнародного Червоного Хреста Патрік Фюллер повідомив, що постачання біженців покращилося:

"Продукти почали надходити до центрів евакуації. Уряд проробив феноменальну роботу за останній тиждень. Розчищено дороги, людей годують і вони мають воду. Ключове завдання надіслати пальне, щоб можна було довозити продукти у місцеві крамниці. Адже на місцевих ринках майже нічого немає".

Паливні стрижні "без води"

Копирайт изображения AFP
Image caption Сніг - нова проблема для рятувальників

За останніми даними, підтверджено загибель майже 5200 людей внаслідок землетрусу і цунамі. Влада каже, що загиблих може бути близько 15 тисяч.

Зимова погода погіршує умови, в яких живуть біженці, хоча повідомляють, що вони почали отримувати нові вантажі з постачанням.

Приблизно 450 тисяч людей в Японії живуть у тимчасових притулках, багато сплять на підлозі в школах.

Проте губернатор префектури Фукушіма, де розташована пошкоджена АЕС, поскаржився, що в центрах для відселених із зони довкола АЕС бракує засадничого постачання, включно з гарячою їжею.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Японські військові вертольоти почали скидати тонни води на 3-й і 4-й реактори у Фукушімі у четвер вранці за місцевим часом.

Після початку кризи у Фукушімі увага з 1-го реактора перекинулася на 3-й, потім на 2-й, згодом знову на 3-й і тепер на 4-й.

Стурбованість викликає не сам реактор, а басейн, де зберігаються паливні стрижні, які витягли з реактора, коли його закрили на ремонт до того, як стався землетрус.

Згідно з повідомленнями, рівень води там низький, а американські фахівці, які консультують японців, тепер кажуть, що вода висохла.

Без води, паливні стрижні й далі нагріватимуться, що може спричинити виток радіації. Американські фахівці кажуть, що рівень радіації там надто високий, аби фахівці могли перевірити, що відбувається.

Компанія-оператор АЕС застерегла, що між паливними стрижнями у порожньому басейні може початися ядерна реакція. Це не призведе до вибуху, але спричинить додатковий виток радіоактивних матеріалів.

Вертольоти з водою зробили чотири заходи, а потім залишили простір над АЕС через стурбованість загрозою радіації для пілотів.

Кореспондент Бі-Бі-Сі в Токіо каже, що вертольоти можуть перевозити великий обсяг води, але через сильний вітер невідомо, як влучно її вдається виливати.

Речник японського уряду сказав, що фахівці зараз перевіряють наскільки успішними виявилися зусилля.

Офіційні особи сподіваються, що у четвер на АЕС буде відновлено електропостачання, необхідне для того, аби працювали системи охолодження та запасні генератори.

США стурбовані

Президент США Обама говорив з японським прем’єром Наото Каном у четвер на тлі стурбованості США з приводу ядерної кризи в Японії.

США надсилають літаки, аби допомогти вивезти з Японії американців.

У середу голова Комісії США, яка регулює ядерну енергетику, Ґреґ Яцко, сказав під час слухання у Вашингтоні про серйозні проблеми з охолодженням реакторів: "Ми вважаємо, що довкола реактора висока радіація."

Він сказав, що працівникам "буде дуже важко наблизитися до реакторів."

Китай закликав Токіо оперативно надати точну інформацію про ситуацію на АЕС у Фукушімі. Пекін також повідомив, що не схвалюватиме рішення про побудову нових АЕС допоки не будуть переглянуті стандарти безпеки у зв'язку з подіями в Японії.

Британія і Франція закликала своїх громадян, які перебувають в Токіо, залишити столицю.

У четвер до України має прибути літак з громадянами України, які побажали залишити Японію.

Аспірантка з України Ірина Дубинка, яка навчається в Японії в докторантурі, каже, що на сайті посольства України інформації про евакуацію українців немає. Вона каже, що в Токіо атмосфера спокійна, і що "іноземці панікують трошки більше, а японці зберігають спокій".

За повідомленнями, в Токіо, яке обслуговувала АЕС у Фукушімі, відмикають електроенергію і перебої з електропостачанням можуть тривати кілька місяців.

Копирайт изображения BBC World Service

Новини на цю ж тему