Київ перед вибором: Лукашенка чи Баррозу?

У міністерстві закордонних справ України поки не коментують суперечливу ситуацію навколо візитів до України президента Білорусі Аляксандра Лукашенки і голови Єврокомісії Жозе-Мануеля Баррозу.

Копирайт изображения AFP
Image caption Він або я: намагання дружити одночасно з демократичним Брюселем і автократичним Мінськом ставлять Київ у незручне становище

Обидва мають узяти участь у міжнародній конференції, присвяченій 25-річчю катастрофи на Чорнобильській АЕС, однак, як кажуть в оточенні пана Баррозу, він попередив українську владу, що не приїде до Києва, якщо там буде білоруський президент.

Експерти припускають, що аби уникнути протистояння, ці візити можуть бути розведені у часі.

За повідомленнями представників Єврокомісії, пан Баррозу готовий узяти участь у міжнародній конференції, але за умови, що на ній не буде Аляксандра Лукашенки.

Після грудневих подій у Мінську минулого року, коли була фактично придушена білоруська опозиція, ЄС запровадив низку санкцій проти білоруських чільників.

Лукашенка збирається на форум

Зі свого боку, представники Білорусі нагадують, що Мінськ є одним зі співорганізаторів цього форуму - разом з урядами України, Росії, а також Єврокомісії і Ради Європи.

Коментуючи заяву голови адміністрації президента України Сергія Льовочкіна про те, що Білорусь на конференції представлятиме прем’єр-міністр, посол Білорусі в Києві Валентин Величко сказав, що Мінськ має офіційне запрошення української сторони на ім’я саме Аляксандра Лукашенки, і він має намір особисто взяти участь у чорнобильських заходах.

Незручна ситуація

Між тим політичний аналітик Інституту євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач в інтерв'ю Бі-Бі-Сі сказав, що Україна опинилася в дуже незручній ситуації:

"Україна перебуває на розтяжці. З одного боку, необхідне стратегічне партнерство з Білоруссю – енергетичний і продовольчий моменти. А з іншого – політична складова – взаємини між ЄС і Білоруссю. Водночас, Україна могла б зіграти важливу роль, сфокусувавши увагу на Чорнобильській катастрофі, спорудженні саркофагу".

Політичний аналітик Володимир Горбач вважає, що взаємини Києва і Мінська можуть стати перешкодою на шляху інтеграції України до ЄС.

Адже Україна, за логікою своєї співпраці з Євросоюзом, мала б іти в руслі санкцій проти Білорусі.

Експерти нагадують, що Київ уже нинішнього року хотів би підписати з ЄС Угоду про політичну асоціацію.

Водночас аналітики переконані, що відсутність найвищого чільника Білорусі у чорнобильській конференції може зробити її неповноцінною, оскільки Білорусь не в меншій мірі, ніж Україна, постраждала від Чорнобиля.

Разом із тим вони нагадують, що пан Лукашенка сам винен у тому, як його сприймають в Європі, стверджуючи, що Україна стала заручником взаємин у трикутнику Київ-Мінськ-Брюссель.

Новини на цю ж тему