Янукович: "Нафтогазу" потрібен інвестор

Image caption НАК "Нафтогаз України" потрапив в особливу скруту

Україна може почати продаж акцій Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" на міжнародних біржах з метою фінансової стабілізації цієї компанії-боржника.

Про це заявив президент Янукович під час засідання керуючої ради Комітету з економічних реформ сьогодні у Києві.

Говорячи про реалізацію енергетичної стратегії розвитку України, Віктор Янукович наголосив, що реальне покращення стану справ у "Нафтогазі України" можливе лише за участі інвестора:

"Якщо для цього необхідно поступитися часткою компанії – продати на міжнародних біржах певну частку акцій – на це треба йти. Але не можна тільки вести балачки без вжиття кроків для оздоровлення компанії. Необхідно залучити ефективного інвестора".

За словами пана Януковича, для отримання цього результату необхідно залучити кошти на зовнішніх та внутрішніх ринках, а потім на базі "Нафтогазу" створити прозору та ефективну вертикально інтегровану компанію.

Про те, що "Нафтогаз" збирається здійснити первинне розміщення акцій, щоб їх можна було вільно продавати і купувати на біржі, голова правління компанії Євген Бакулін сказав на енергетичній конференції в Києві на початку березня. Він не повідомив інших деталей, окрім того, що "Нафтогаз" планує ІРО (initial public offering, тобто "первісна публічна пропозиція") у 2012-2013 роках.

Компанія неодноразово перебувала на межі банкрутства, головним чином через мільярдні борги, що їй не сплачують комунальні підприємства. Українська влада багато років субсидує дешевий газ для населення та інших споживачів вливаннями з державного бюджету.

Вирішити фінансові проблеми "Нафтогазу" Україні неодноразово пропонувала Москва: для цього росіяни пропонують об'єднати його з компанією "Газпром".

НАК "Нафтогаз України" потрапив в особливу скруту після рішення Стокгольмського арбітражного суду, який зобов'язав віддати компанії "РосУкрЕнерго" 12 млрд. кубів природного газу.

Опозиція проти продажу "Нафтогазу" і ГТС

Проти продажу акцій "Нафтогазу" виступає українська опозиція. Член фракції "БЮТ-Батьківщина", міністр палива та енергетики опозиційного уряду Олександр Гудима заявив, що продаж хоч однієї акції НАК “Нафтогаз України” означатиме продаж української газотранспортної системи:

"Треба Президенту нагадати, що продаж хоч однієї акції "Нафтогазу" означає продаж української ГТС. Продаж пакета акцій, хай і невеликого, означає продаж українських підземних газових сховищ".

Експерт також зазначив, що заява президента Януковича викликала в нього велике здивування:

"Ви знаєте, що днями Микола Азаров сказав, що про приватизацію ГТС не йдеться. Або Президент робить це свідомо, або хтось його дуже підставив".

Також він зазначив, що перший віце-прем`єр-міністр Андрій Клюєв на початку своєї роботи в уряді заявляв про плани внести до Верховної Ради законопроект про зміну статусу ГТС, яким би дозволялася приватизація. Проте такий законопроект так і не підготовлено.

Він підкреслив, що НАК "Нафтогаз України" є стовідсотковим власником ГТС, і сьогодні законодавчо категорично забороняється відчужувати, продавати, надавати в оренду як ГТС, так і підземні сховища газу.

Новини на цю ж тему