Справа проти Кучми є - кажуть у ГПУ

Наявність кримінальної справи проти екс-президента Леоніда Кучми підтвердив заступник генерального прокурора Ренат Кузьмін.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Екс-президент Леонід Кучма завжди відкидав будь-яку причетність до зникнення Гонгадзе

У вівторок на прес-конференції в Києві він, зокрема, сказав: "Підтверджую. Дійсно, стосовно Леоніда Даниловича Кучми порушено кримінальну справу. Він підозрюється у перевищенні влади і зокрема, у наданні незаконних розпоряджень посадовцям міністерства внутрішніх справ, які в результаті призвели до вбивства журналіста. Розслідування цієї справи ведеться інтенсивно, і я сподіваюсь, що найближчим часом воно буде завершене".

За словами Кузьміна, під час розслідування справи за фактом убивства журналіста Гонгадзе пророблялися організатори, співучасники та ймовірні замовники.

"Саме в результаті цієї роботи зібрано достатньо даних, що свідчать про причетність Леоніда Даниловича Кучми до вчинення злочинів щодо журналістів Подольського та Гонгадзе".

Раніше українські ЗМІ повідомляли, що журналіста Олексія Подольського тодішній міліцейський високопосадовець Олексій Пукач також вивіз до лісу й душив паском. Однак залишив його живим.

Прокурор Кузьмін також сказав, що Кучмі обмежено виїзд за межі України, хоча у Державній прикордонній службі не коментують повідомлення ЗМІ, що Генпрокуратура начебто розпорядилася не випускати Кучму за кордон.

Екс-прем‘єр Юлія Тимошенко, коментуючи порушення карної справи проти Кучми, запевнила, що вона "нічим не закінчиться", оскільки, на її думку, чинного президента Віктора Януковича "тіло Кучми не цікавить".

"Це така народна гра у "справедливого" Януковича, яка ніколи нічим не закінчиться. Блеф і показуха",- написала Тимошенко у своєму блозі на Твіттері.

Спочатку були чутки

Інформація про те, що генеральна прокуратура порушила кримінальну справу проти колишнього президента Леоніда Кучми у зв'язку із розслідуванням справи про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе, з'явилася в Україні в понеділок, 21 березня.

Однак того дня речник генпрокуратури Юрій Бойченко заявив, що він не володіє такою інформацією.

Журналісти звернули увагу на те, що керівник прес-служби не заперечив інформацію про порушення кримінальної справи, а сказав, що "на цей момент такої інформації у прес-службі генеральної прокуратури немає".

Рівняння "з багатьма невідомими"

Першим це повідомлення поширило агентство УНН, причому подало деякі подробиці: ніби справу порушено через підозри в організації убивства, що прикордонній службі видано розпорядження про заборону на виїзд екс-президента за межі України, і нарешті, що рішення про порушення цієї справи ухвалив перший заступник генерального прокурора Ренат Кузьмін.

Агентство УНН з'явилося кілька років тому, раніше воно називалося "Інтермедіа консалтинг". Агентство посилається на джерела, близькі до генеральної прокуратури України.

У той же час, джерело Бі-Бі-Сі повідомило, що інформація про можливість порушення кримінальної справи проти Леоніда Кучми вперше з'явилася кілька місяців тому, невдовзі після того, як у генеральній прокуратурі відбулися кадрові зміни - генеральним прокурором став Віктор Пшонка, а його першим заступником - Ренат Кузьмін.

Водночас Ренат Кузьмін в телефонній розмові з УНІАН на запитання, чи справді генпрокуратура порушила кримінальну справу стосовно екс-президента, відповів: "Ви ж знаєте телефон прес-служби, з цими питаннями звертайтесь до неї".

Екс-президент стане прецедентом?

Адвокат родини Гонгадзе, Валентина Теличенко нещодавно в інтерв'ю газеті "Дзеркало тижня" заявляла, що після того, як арештований за підозрою у вбивстві журналіста генерал Олексій Пукач назвав замовником убивства Юрія Кравченка, немає "легальних можливостей уникнути порушення кримінальних справ і проти інших осіб", серед яких адвокат назвала Леоніда Кучму, Володимира Литвина та колишнього заступника міністра внутрішніх справ Миколу Джигу.

Однак згодом у ході слідства із справи було вилучено формулювання про замовність убивства Георгія Гонгадзе. Читати подробиці. Тому незрозуміло, за якою статтею могла бути порушена ймовірна справа проти екс-президента Кучми.

Окрім генеральної прокуратури, своє розслідування справи Гонгадзе ще у 2001 році проводило американське агентство Kroll. Згідно із його висновками, "ані обставини зникнення Георгія Гонгадзе, ані записи не дозволяють стверджувати про причетність президента до цієї справи". Послуги агентства Kroll оплачував зять президента Кучми Віктор Пінчук.

Новини на цю ж тему