Експерт: Україні вигідний режим Каддафі

Українські військові літаки готові вирушити до Лівії. Повідомляється, що транспортні літаки вже підготовлені для виконання гуманітарної місії з евакуації громадян України з Лівії. Крім того, Україна приготувала десантний корабель "Констянтин Ольшанський".

Копирайт изображения Getty
Image caption Диктатор - менше зло та запорука цілісності Лівії?

Напередодні президент Віктор Янукович заявив, що Україна готова надати гуманітарну допомогу цивільному населенню Лівії й евакуювати звідти не лише українців, а й іноземців, які цього потребують.

Бі-Бі-Сі запитала директора аналітичної групи „Da Vinci” Анатолія Бароніна, на чиєму боці - режиму Каддафі чи повстанців - мала би стояти Україна, якщо брати до уваги лише прагматичний аспект тієї справи.

Анатолій Баронін: Сьогодні можемо говорити, що не тільки Україні, але і самій Лівії вигідно зберегти режим Каддафі. Тому що, по-перше, ми маємо більш ніж переконливі дані про те, що подальша ескалація конфлікту і повалення режиму Каддафі, швидше за все, призведе до громадянської війни на території республіки. В результаті може бути розділення країни на три історичні частини, які буквально у 1969 році були склеєні саме завдяки позиції Муаммара Каддафі.

Бі-Бі-Сі: Тобто, виходить, що не має значення, наскільки кривавий диктатор при владі: якщо це вигідно, наприклад, для стабільного продажу зерна з України у Лівію, то нехай цей диктатор залишається. Головне, щоб країна була платоспроможною, виходить так?

Анатолій Баронін: Ви дещо перебільшуєте. Але відверто кажучи, на території всіх постколоніальних держав, які здобули незалежність у 60-70-х роках внаслідок національно-визвольної боротьби, саме авторитарні режими були гарантом того, що території цих країн не перейшли у стан громадянської війни.

Бі-Бі-Сі: Але люди там гинули від рук власних диктаторів. Якщо повернутися до законності розвитку подій у Лівії, то на вашу думку, Україна офіційно підтримує теперішні дії як законні?

Анатолій Баронін: На мій погляд, позиція України – це підтримка резолюції Ради безпеки ООН. Втім, я не впевнений у позиції українського керівництва щодо тих дій, які сьогодні реалізують Франція, Велика Британія та США, які завдають ракетних ударів.

Бі-Бі-Сі: Україна заявляє про прагнення інтегруватися в Європу, то чи мала б Україна бути в таборі країн з Францією, Великою Британією, США?

Анатолій Баронін: На мою думку, все залежить від економічних інтересів України, і має формуватися з точки зору узгоджених позицій України щодо її участі на економічних теренах цього регіону, із ключовими гравцями, які беруть участь у силовому розв’язанні ситуації, – США, Велика Британія та Франція.

Бі-Бі-Сі: Отже, лише економічні чинники, а де ж так звані спільні цінності, чи в Україні немає розуміння спільності цінностей, про які говорять в НАТО і в Європі?

Анатолій Баронін: Я переконаний, що сьогодні щодо Лівії зовсім не йде мова про цінності. Якщо ми беремо історію Лівії після 1945 року, то бачимо, що всі гравці, які беруть участь у силовому розв’язанні ситуації сьогодні, контролювали Лівію і у післявоєнні часи. Також я переконаний, що всі ці країни дуже зацікавлені у поверненні свого впливу на територію Північної Африки та Близького Сходу.

Бі-Бі-Сі: Але за цією логікою, Франції чи Британії набагато легше було б підтримати Муаммара Каддафі – він знає, як застосовувати силу, можна було б трохи допомогти, адже повстанці вже були на межі. Чому вони ж вони вчинили інакше?

Анатолій Баронін: На мій погляд, позиція Заходу щодо підтримки повстанців у Лівії була продиктована дещо помилковим сприйняттям внутрішньої політики Лівії, зокрема щодо оцінки тих сил, які стоять за повстанськими угрупованнями. Я думаю, ми не можемо ставити знак рівності між процесами, що проходили, скажімо, в Єгипті та Тунісі, із процесами, що відбуваються у Лівії.

З Анатолієм Бароніним розмовляв Богдан Цюпин.