СБУ критикують за викраденого палестинця

Українські правоохоронці заявляють, що вони не причетні до викрадення палестинського інженера з потягу Харків-Київ і його перевезення до Ізраїлю.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Палестинець спершу зник, а потім виявився у ізраїльській в'язниці

Міністерство закордонних справ твердить, що воно запросило ізраїльського посла дати роз’яснення.

Тим часом чимало експертів переконані, що держава, звідки можуть викрадати іноземних громадян, немає ефективної влади і спецслужби.

В СБУ "розбираються"

Більше місяця по тому, як заступник директора єдиної у Секторі Газа електростанції, палестинець Дирар Абу Сісі зник з України і опинився в ізраїльській в’язниці, Київ не дає відповіді на запитання, як це сталося.

Речниця СБУ Марина Остапенко сказала Бі-Бі-СІ, що питання вивчають:

"Поки ми не даємо інформації. І не коментуємо. Ми розбираємося".

Напередодні перший заступник голови СБУ Володимир Рокитський сказав, що Служба безпеки виключає кримінальний слід в історії зникнення палестинця. Стверджуючи, що СБУ не має даних, як Абу Сісі перетнув кордон України. Чільник СБУ також каже, що жодна зарубіжна спецслужба не зверталася до України по допомогу у проведенні будь-якої операції.

Дирар Абу Сісі, який одружився з українкою Веронікою, зник з поїзда Харків-Київ 18 лютого нинішнього року, а вже наступного дня опинився в Ізраїлі, як повідомляють правозахисні організації.

Ізраїльські власті мало коментують ситуацію, підтверджуючи, що Абу Сісі перебуває у в’язниці.

Палестинські інженери звернулися до ООН із проханням втрутитися у справу, аби звільнити палестинця з в’язниці.

Посол даватиме роз'яснення

Копирайт изображения AP
Image caption Вероніка Абу Сісі у викраденні свого чоловіка звинувачує Ізраїльські спецслужби

Тим часом директор департаменту інформаційної політики МЗС України Олег Волошин сказав Бі-Бі-Сі, що відомство запросило ізраїльського посла дати роз’яснення:

"Ми запросили керівника ізраїльського дипломатичного представництва. Але деталі розмови ми не повідомляємо, зазвичай. Ситуація не дуже торкається МЗС. Це скоріше питання до українських спецслужб".

За повідомленнями Палестинського центру прав людини, адвокат палестинця сказав, що до його підопічного у поїзді Харків-Київ увійшло три чоловіки, двоє з них у військовій формі. Вони силоміць змусили його вийти з поїзда на станції біля Полтави. Далі його відвезли до Києва у авто, а потім транспортували до Ізраїлю.

Україна – вільна для шпигунів?

Політичний аналітик Євген Жеребецький сказав Бі-Бі-Сі, що коли в суверенній державі можуть викрадати іноземців, це свідчить про те, що тут немає справжньої влади і спецслужб:

"Якщо на території суверенної держави з її величезним апаратом спецслужб, армії, міліції, прикордонними військами може викрадатися особа, яка, до речі, набуває громадянства України, це свідчить, що тут немає справжньої влади і спецслужб. Дивує не тільки те, що це діється за нинішньої влади, а й те, що чимало політиків, які позиціонують себе, як опозиція, і виступають за інтереси народу, нині мовчать".

На думку аналітика, українське МЗС мало б зробити серйозну заяву. Євген Жеребецький також нагадує, що минулого року співробітники СБУ затримали кількох офіцерів ФСБ Росії, звинувативши їх у шпигунстві. Деякі експерти припускають, що Україна стала державою, де шпигуни можуть розгулювати з повними сумками апаратури, секретними інструкціями, вільно обмінюватися даними, викрадати людей.

Новини на цю ж тему