Півтисячі українців залишаються в Лівії

Міністерство закордонних справ України готується до нової фази евакуації українців з Лівії.Дипломати закликають людей якомога шидше зголоситися на неї і нарікають, що лише невелика частина громадян України готова покинути охоплену конфліктом Лівію.

Image caption МЗС України вважає ситауцію в Лівії небезпечною для українських громадян

Натомість, в Інтернеті з‘являються повідомлення українців із Лівії, які кажуть, що просто не мають можливості евакуюватися.

Попри інформацію про безупинні бої та обстріли міст у Лівії, за даними міністерства закордонних справ України, останнім часом лише близько двадцяти українців захотіли звідти виїхати.

Всього, кажуть в МЗС, там перебувають майже півтисячі громадян України. Нині у міністерстві вирішують, як вивезти тих, хто просить про евакуацію: суходолом до сусіднього Тунісу, літаком, якщо будуть здійснювати евакуаційні рейси, або ж кораблем "Костянтин Ольшанський".

"Ми наполегливо рекомендуємо громадянам України, враховуючи ті ризики і ту небезпеку, яка складається в країні з огляду на, фактично, військові дії, прийняти рішення залишити територію Лівії, незважаючи на свої особисті якісь плани, фінансові проблеми, оскільки на кону стоїть безпека і життя", - каже речник українського МЗС Олександр Дікусаров.

Водночас український Інтернет вирує повідомленнями українців, які не можуть зв'язатися зі своїми близькими у Лівії. Переважно це мешканці сходу країни. Ірина Шуруба працює в лікарні міста Єфрен, що за сто кілометрів від Тріполі. Каже, що вже третій день не може зв'язатися з колегами із Бенгазі, але сама їхати з Лівії не планує.

"У нас у місті ситуація спокійна. У нас у лікарні всі лікарі - українці, тільки два з Єгипту. Якщо ми поїдемо, лікарню треба закривати. Нас дуже просять лишитися. Нашій безпеці зараз нічого не загрожує. Місцеві дуже добре до нас ставляться, нам усе пропонують - хліб, харчі, воду. Але тільки, заради Бога, лишіться і допоможіть, якщо і ви нас зрадите, то тоді надії в них ні на кого немає".

Один із дописувачів форуму українських лікарів у Лівії пише, що сам нещодавно повернувся звідти. Він піддає критиці організовану Україною евакуацію. Автор під ніком "Док" каже, що виїхати з Лівії хочуть чимало людей, але не мають змоги дістатися ані аеропортів, ані узбереж, звідки вирушає евакуаційний транспорт. Речник МЗС Олександр Дікусаров сказав Бі-Бі-Сі, що до посольства таких скарг не надходило

"Їм потрібно зв'язатися з нашим посольством, хоча б дати про себе знати, де вони знаходяться, які в них є проблеми, і ми вже будемо їх вирішувати по мірі їх надходження".

Пан Дікусаров каже, що дипломати підтримують зв'язок із більше, ніж половиною українців у Лівії - це близько трьохсот людей. Це переважно ті, хто живе на заході Лівії, як-от український медик Руслан Магдебура з міста Сабрата. Він каже, що не бачить причин для евакуації:

"Я нормально працюю, я хочу працювати. Чому я повинен їхати? Тут все далеко від військових баз, тут стабільна абсолютно ситуація. Ніхто нас ніколи не ображав, не ставився упереджено".

Зв‘язатися телефоном з українцями, які перебувають на сході Лівії, практично неможливо, так само, як і перевірити більшість Інтернет-повідомлень. Відсутність телефонного зв'язку з тим регіоном Бі-Бі-Сі підтвердили і у посольстві України в Лівії, сказавши, що найчастіше до амбасади дзвонять налякані родичі з України.