Експерт: справа Кучми б'є по Литвину

Леонід Кучма Копирайт изображения AFP
Image caption Леонід Кучма перед допитом у прокуратурі. День другий

Екс-президент України Леонід Кучма підтвердив, що Генпрокуратура вже висунула проти нього обвинувачення у зв’язку із вбивством журналіста Георгія Гонгадзе.

Водночас пан Кучма не повідомив подробиць, яку статтю йому інкримінують. Напередодні заступник генпрокурора Ренат Кузьмін заявив, що справа проти Леоніда Кучми порушена за статтею про перевищення службових повноважень та зловживання владою, що призвело до вбивства журналіста. Експерти нагадують, що за цією статтею вже витік термін давності.

Ваша думка тут:

Директор Центру політичних досліджень Пента Володимир Фесенко сказав Бі-Бі-Сі, що головне вістря звинувачень нині спрямоване не проти Кучми, а проти спікера Володимира Литвина.

Першим запитанням Олеся Коношевича до аналітика було – яка ж доля очікує самого екс-президента?

Володимир Фесенко: "Прямих доказів причетності Кучми немає, але головне, що немає прямих свідків… Тих, хто організував вбивство Гонгадзе: я маю на увазі екс-міністра Юрія Кравченка, або ж генерала Фере".

Бі-Бі-Сі: Якщо взяти, приміром, порушені справи проти колишнього ізраїльського керівника Моше Кацава, або екс-президента Франції Ширака, нині проти Кучми – чи можна говорити про справедливість правосуддя до колишніх чільників різних країн?

Володимир Фесенко: "Той факт, що, дійсно, практично одночасно були порушені справи і проти Кацава в Ізраїлі, і Ширака у Франції, і тут у нас – свідчить, що ми у міжнародному тренді. Мені здається, що ці обставини були взяті до уваги."

Бі-Бі-Сі: Нині в Україні вістря звинувачень спрямовано здебільшого не проти Кучми, а проти спікера Володимира Литвина. Чому такі акценти?

Володимир Фесенко: "Литвин – проміжний ланцюжок між Кучмою і безпосередніми виконавцями вбивства, якщо не брати до уваги Кравченка. Є, начебто, свідчення Пукача. З Кучмою Пукач не контактував. Але він був на нарадах, чи зустрічах, де були Кравченко і Литвин. І тому ризиків більше у Литвина."

Image caption Литвин: починається чергова кампанія цькування Литвина

Юридичний результат судового процесу буде, але яка форма чи формула – важко спрогнозувати. Чи за реабілітаційними обставинами, чи не реабілітаційними.

Цю частину сценарію будуть дописувати ближче до фіналу. Але є питання – чому саме зараз було відкрито цю справу? Думаю, що для генпрокуратури це найкращий спосіб продемонструвати, що в країні немає вибіркового правосуддя.

На відміну від Литвина, Кучма не є діючим політиком, він – людина лояльна до президента, не опозиціонер. Тобто мета показати, що немає вибірковості.

"Цікаве і питання, коли було оприлюднено інформацію про порушення справи проти Кучми. Це було несподіванкою не лише для екс-президента, а й створило негативне інформаційне тло напередодні візиту Юлії Тимошенко до Брюсселя", - вважає Володимир Фесенко.

Сам голова Верховної Ради України Володимир Литвин наголосив у четвер, що починається чергова кампанія його цькування.

Відповідаючи на запитання журналістів у Чернігові щодо причини, через які екс-президента Леоніда Кучму почали викликати до прокуратури, Володимир Литвин сказав: "У мене версій з цього приводу немає жодних".

"Я бачу, що починається чергова кампанія цькування Литвина", - наголосив голова ВР.

При цьому він не уточнив, в чому це проявляється і хто чинить такі дії.

Новини на цю ж тему