Криза у Португалії - в центрі саміту ЄС

Лідери Європейського Союзу обговорюють економіку об’єднання на зустрічі у Брюсселі. У центрі уваги – доля Португалії після того, як напередодні прем’єр-міністр тієї країни подав у відставку.

Копирайт изображения AP
Image caption Політична криза у Португалії змінила порядок денний саміту ЄС.

Оглядачі не виключають, що саме події в Португалії можуть спричинити нову кризу у єврозоні.

Португальський прем’єр-міністр Жозе Сократеш подав у відставку у середу після того, як парламент відхилив запропоновані ним заходи економії. За його словами, опозиційні сили "забрали в уряду підстави для урядування".

Пан Сократеш також попередив, що політична криза матиме "дуже серйозні наслідки". Подробиці тут.

Попри відставку пан Сократеш все ж поїхав до Брюсселя, але як виконувач обов’язків голови уряду. Ймовірно, що у Португалії оголосять дострокові вибори, але остаточне рішення ухвалить президент тієї країни.

Кореспондент Бі-Бі-Сі каже, що для Португалії стає дедалі важче уникнути шляху Греції та Ірландії, які минулого року були змушені просити термінові позики у Європейського Союзу та Міжнародного валютного фонду.

Як розповідає наш кореспондент, від самого початку на нинішньому саміті планували схвалити пакет заходів, покликаних стабілізувати ситуацію у зоні євро, але події в Португалії змінили порядок денний.

Тамтешній уряд намагався узяти ситуацію під контроль, щоби обійтися без сторонньої фінансової допомоги. У середу парламент проголосував проти нового пакету заходів, який передбачав збільшення податків та скорочення витрат.

За словами нашого кореспондента це означає, що Португалії буде ще важче вистояти без того, щоби наслідувати приклад Ірландії та Греції.

Відсотки по державному боргу Португалії зросли після оголошення прем’єр-міністром своєї відставки. Це свідчить, що інвестори побоюються можливого дефолту.

Малоймовірно, що на саміті домовляться про заходи з порятунку Португалії, але шанси, що вони знадобляться, – зросли.

Водночас Лісабон доводить, що ситуація у Португалії відрізняється від тієї, що була у Греції та Ірландії.

Португалія доводить, що має менший державний борг та дефіцит державного бюджету, а також - кращу ситуацію на ринку нерухомості та у банківській системі.

Очікують також, що за підсумками саміту європейський фінансовий стабілізаційний фонд збільшать з 250 мільярдів євро до 440 млрд.

Ще до переговорів низка європейських лідерів прокоментували порядок денний зустрічі.

Зокрема, данський прем’єр-міністр Марк Рутте назвав "поганими новинами" інформацію про відставку португальського прем’єра і сказав, що перш ніж надавати країні фінансову допомогу, треба, щоби вона сама докладала зусилля для подолання кризи: "Якщо ви хочете допомогу, тоді спершу ви маєте показати, що ви вирішуєте свої проблеми, що ви берете борг під контроль, що ваші державні фінанси в порядку…".