Янукович: Кучмі "ніхто не позаздрить"

Очну ставку екс-президента Кучми та його екс-охоронця Мельниченка втретє відтерміновано. Цього разу через те, що у Леоніда Кучми - ще один новий адвокат.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption На очну ставку зі своїм колишній охоронцем Леонід Кучма прийшов у супроводі нового охоронця

Раніше Леонід Кучма просто відмовлявся від зустрічі зі своїм колишнім охоронцем Миколою Мельниченком, або ж посилався на погане самопочуття.

Тепер офіційна причина перенесення зустрічі на середу - потреба у тому, аби новий адвокат пана Кучми, Ігор Фомін, ознайомився зі справою свого клієнта.

"Очної ставки не було з простої причини: у мене новий адвокат, зі справою моєю він абсолютно незнайомий, і ми попросили перерву до післязавтра", - заявив екс-президeнт після чергового візиту до Генеральної прокуратури.

Водночас пан Кучма визнав, що не має великого бажання зустрічатися із колишнім охоронцем, записи якого лягли в основу звинувачень щодо причетності колишнього президента України до вбивства журналіста Георгія Гонгадзе.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Карну справу проти Леоніда Кучми порушили під час президентства Віктора Януковича, якого свого часу пан Кучма хотів бачити своїм наступником.

Ігор Фомін уже захищає Юрія Луценка, який свого часу очолював рух "Україна без Кучми", а також екс-міністра економіки Богдана Данилишина, який отримав політичний притулок у Чехії і якого в Україні звинувачують у зловживанні службовим становищем, та екс-заступника міністра юстиції Євгена Корнійчука, якого звинувачують у перевищенні службових повноважень.

Іншим адвокатом Леоніда Кучми є американець Алан Дершовіц. Як пише Financial Times, він також є радником юридичної команди, яка захищає засновника Wikileaks Джуліана Ассанджа.

Кримінальну справу проти Леоніда Кучми, який обіймав посаду президента України впродовж двох термінів від 1994 до 2004 років, було порушено Генеральною прокуратурою минулого тижня. Екс-президента звинувачують у "перевищенні повноважень," і виданні розпорядження керівництву МВС, яке призвело до загибелі журналіста у вересні 2000 року.

Зникнення журналіста, його вбивство та розслідування цього вбивства, під час якого широкого розголосу набули так звані "плівки Мельниченка," на яких, буцімто, були записані розмови у кабінеті президента Кучми, призвели до масових акцій протесту - спочатку в рамках руху "Україна без Кучми," а згодом - і до подій під час президентських виборів 2004 року, що дістали назву "помаранчева революція."

Утім, навіть якщо причетність екс-президента до смерті журналіста буде доведено у суді, його не буде покарано, адже термін давності для покарання за відповідною статтею вже витік.

Водночас Валентина Теличенко, адвокат вдови загиблого журналіста Мирослави Гонгадзе, каже, що вважає намагання слідчих Генпрокуратури влаштувати очну ставку між екс-президентом та його охоронцем "спектаклем." Пані Теличенко вважає, що це відбувається із метою відволікти увагу суспільства від основного процесу.

"Це зрозумілий крок для обговорення у ЗМІ. Очна ставка, на мою думку, - такий самий спектакль, як і відтворення на місці подій кілька років тому", - твердить пані Теличенко.

Нинішній президент України Віктор Янукович, якого під час виборів 2004 року пан Кучма називав своїм наступником, заявив, що по-людськи співчуває екс-президентові, проте вважає за необхідне, аби справа про загибель Георгія Гонгадзе була доведена до суду:

"Безумовно, Леоніду Даниловичу дуже неприємно. Йому, як кажуть, ніхто не позаздрить. Але треба закінчувати (цю справу) врешті-решт колись. Досить спати із снодійними таблетками, треба колись жити - дати відповідь на це питання і закрити його. А відповідь може дати тільки суд", - заявив президент Віктор Янукович.