Підлітком бути небезпечно - вчені

  • Ніл Бавдлер
  • Бі-Бі-Сі, оглядач з питань науки

Згідно з висновками нового глобального дослідження, передчасна смерть тепер більш імовірна в підлітковому і ранньому дорослому віці, ніж у дитинстві.

Підпис до фото,

Рівень смертності серед підлітків і молоді - вищі, ніж серед дітей

Дослідження, оприлюднене в медичному виданні Lancet, розглядає статистику передчасної смертності в 50 країнах світу - заможних, середнього достатку і бідних - упродовж минулих 50 років.

Головні висновки дослідження полягають у тому, що хоча загальні рівні смертності впали, смертність серед підлітків і молоді вища, ніж серед малих дітей. Серед причин такого явища називають насильство, самогубство і дорожньо-транспортні пригоди.

Хворих менше

За минулі півстоліття смертність серед молоді впала в цілому світі. Рівні смертності дітей віком від одного до дев'яти років впали від 80% до 93% завдяки профілактиці і кращому лікуванню інфекційних захворювань.

Серед підлітків і молоді смертність падала не так швидко. У категорії молодих чоловіків віком 15-24 роки рівень смертності впав від 41% до 48%, що також пояснюють поступом у розвитку медицини.

Але в цілому світі найбільшою причиною смертності молодих чоловіків є "травми" різноманітного походження: від насильства до самогубств і загибелі в ДТП. Ті самі причини є головними "вбивцями" молодих жінок у заможних країнах і країнах Східної Європи.

Смертність унаслідок насильства зростає і для хлопців, і для дівчат.

Тому хоча загальні рівні смертності впали, серед підлітків і молоді смертність вища, ніж серед дітей. Хлопці віком 15-24 роки мають удвічі-тричі більше шансів передчасно померти, ніж хлопчики до четвертого року життя.

Керівник групи дослідників, Рассел Вайнер з провідного британського університету, Університетського коледжу Лондона, каже, що висновки дослідження відображають сумні реалії сучасності:

"Сучасне життя набагато небезпечніше для підлітків і молоді. Маємо зростання дорожніх пригод, більше насильства, більше самогубств. Колись підлітковий вік буов часом найкращого здоров'я. Тепер це не так".

Міська молодь Така картина не є повною. Бо це дослідження не бере до уваги найбідніших країн Африки, де неможливо було зібрати дані.

Трапляються також відмінності за регіонами. Наприкінці 1990-х у посткомуністичних країнах був пік зростання рівнів самогубств, тоді як у заможних країнах рівні самогубств почали тоді падати. Однак, за словами доктора Вайнера, в країнах, які розвиваються, тепер позначилися тенденції, вперше помічені в багатих країнах, коли внутрішня міграція населення до міст супроводжується перевагами і ризиками в житті міської молоді.

"Схоже на те, що економічний розвиток, переїзд до міст, збільшення урбанізації і соціальна мобільність насправді досить шкідливі для нашої молоді, коли мова про смертність", - каже Рассел Вайнер.

Співавтор дослідження, Майкл Резнік з університету штату Міннесота, сказав Бі-Бі-Сі, що уряди повинні зосередити увагу на "неблагополучних мікрокрайонах", крайньому зубожінні й осередках інфекційних захворювань та соціальних умовах, які визначають поведінку молодих людей, зокрема, на "безнадії, яка є результатом цілковитого браку перспектив і можливостей".