Адвокат Гонгадзе: доказів проти Кучми не зберуть

Правники та політологи мають сумніви у тому, що порушення карної справи проти екс-президента Леоніда Кучми переконає когось у тому, що за нової влади Україна рухається до верховенства права.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Проблеми у екс-президента Кучми почалися тоді, коли до влади прийшов Віктор Янукович, якого у 2004 році пан Кучма хотів бачити своїм наступником

Валентина Теличенко, яка представляє інтереси вдови журналіста Мирослави Гонгадзе, вважає, що робочою версією слідства у справі проти екс-президента Леоніда Кучми є те, що він наказував лише "полякати" Георгія Гонгадзе, а вбити його зважилися інші фігуранти справи.

В інтерв’ю телеканалу ТVi пані Теличенко заявила, що як адвокат Мирослави Гонгадзе, вона має доступ до постанов про порушення кримінальних справ як проти екс-президента Леоніда Кучми, так і проти екс-генерала міліції Олексія Пукача, якого слідство вважає виконавцем вбивства. Із цих постанов адвокат робить висновок, що "робочою версією слідства на сьогодні є версія, за якою Леонід Кучма давав вказівку вжити тих заходів, які були вжиті щодо журналіста Подольського (був жорстоко побитий у червні 2000 року). А вже тоді, мовляв, тодішній міністр внутрішніх справ Кравченко сам вирішив вбити журналіста, сам дав наказ Пукачу вбивати журналіста (Гонгадзе)".

Водночас Валентина Теличенко вважає, що за 10 років від смерті Георгія Гонгадзе було втрачено багато доказів щодо справжніх замовників вбивства та можливостей їх зібрати, а відтак, довести у суді причетність Леоніда Кучми до смерті журналіста буде, радше за все, неможливо.

"Це не тому, що Кучма невинен, і то тому, що я хочу сказати, що він винен, - я цього не хочу сказати на сьогодні. Але невжиття заходів протягом тривалого проміжку часу - понад 10 років - призвело до того, що сьогодні довести вину замовників буде надзвичайно складно," - заявила пані Теличенко.

Водночас політолог Вадим Карасьов в інтерв'ю Бі-Бі-Сі сказав, що порушення карної справи проти екс-президента Леоніда Кучми не є "виставою" чи "інсценуванням". Пан Карасьов висуває кілька версій щодо цілей, які ставить перед собою влада, порушуючи цю справу:

"Я думаю, якщо б хотіли Кучму виправдовувати, навряд чи би так провокували його зустрічі з Мельниченком і намагалися в будь-який спосіб зробити очну ставку, яку не хоче Кучма. Стало зрозумілим, що версія, яка настоювала на тому, що справу завели для того, щоб потім так же жорстко діяла прокуратура по відношенню і до Юлії Тимошенко, теж стає не головною. А головними, очевидно, сьогодні є декілька версій. Перша версія - це те, що президент Янукович хоче продемонструвати Заходу, що він реально налаштований довести до кінця справу Гонгадзе, на що не зміг наважитися президент Ющенко, якого Захід підтримував свого часу. Що він хоче продемонструвати, що він президент закону. Що в Україні наступає ера верховенства закону, перед яким всі рівні. І колишні президенти, і колишні прем’єр-міністри, а нині лідери опозиції, - це стосується Тимошенко, - і будь-які інші. І друга версія пов’язана з тим, що Кучма є такою своєрідною фігурою, жертвенною фігурою, відношення до якої прокуратури, суду і влади в цілому має призвести до ефекту остраху для всієї української еліти".

Політолог також вважає, що у разі, як карну справу проти Леоніда Кучми буде доведено до суду, для більшості пересічних українців це означатиме не рух у напрямку до верховенства права, а лише до "верховенства влади". Саме через це, за словами Вадима Карасьова, вже можна спостерігати появу певних симпатій до колишнього президента:

"Люди десь інтуїтивно підозрюють, що це є не намагання довести до справедливого кінця справу Гонгадзе і покарати винних, скільки розборки між старими елітами, "прокучмовськими" і новими елітами, які вже прийшли з новим президентом до влади".

Напередодні Леонід Кучма, що був президентом України від 1994 до 2004 року, вчергове відвідав Генеральну прокуратуру, проте знову не зустрівся там зі своїм колишнім охоронцем Миколою Мельниченком. Читати тут:

Аудіозаписи розмов у кабінеті президента Кучми, зроблені і оприлюднені майором Мельниченком, свого часу показали можливість причетності екс-президента до зникнення і смерті журналіста Георгія Гонгадзе, проте, за оцінками оглядачів, попри те, що записи долучені до матеріалів справи, вони навряд чи будуть використані при розгляді цієї справи у суді.

Наступного разу Леонід Кучма має відвідати слідчих у середу. У четвер у прокуратурі хочуть бачити екс-голову СБУ Леоніда Деркача, екс-керівника адміністрації президента Кучми Віктора Медведчука та екс-секретаря РНБО Євгена Марчука.

Новини на цю ж тему