Кучма без адвоката та очної ставки

Леонід Кучма Копирайт изображения AFP
Image caption Очну ставку Леоніда Кучми з Миколою Мельниченком вчергове відклали

Колишній президент України Леонід Кучма у середу вчергове давав свідчення у Генпрокуратурі у справі про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе. Тим часом прокуратура відсторонила Ігоря Фоміна від захисту пана Кучми, мотивуючи це тим, що він у 2003 році був адвокатом генерала Пукача, якого звинувачують у вбивстві Георгія Гонгадзе.

За повідомленнями інформагенцій, у справі Пукача почав фігурувати і нині покійний керівник апарату міністерства внутрішніх справ Едуард Фере. Експерти кажуть про таку можливість, посилаючись на тісні взаємини покійних Юрія Кравченка і Едуарда Фере.

Леонід Кучма після четвертого візиту до Генпрокуратури сказав, що це відомство має право викликати у справі, порушеній проти нього, будь-яких осіб, в тому числі і екс-голову СБУ Леоніда Деркача, і екс-главу президентської адміністрації Віктора Медведчука, і екс-Секретаря РНБО Євгена Марчука.

Водночас пан Кучма висловив здивування відстороненням Ігоря Фоміна від захисту його інтересів. "Я не можу погодитися, що мені не дають право на той захист, який я хочу. Побачимо, якщо будуть, дійсно, підстави відсторонення адвоката, я змушений буду взяти перерву і не йти на очні ставки", - сказав він.

Прокуратура каже, що відсторонила пана Фоміна, оскільки він у 2003 році захищав генерала Пукача у справі про вбивство Гонгадзе. Хоча сам Фомін твердить, що надавав юридичну допомогу пану Пукачу, але у зовсім іншій справі.

ПР: політичних цілей у справі Кучми немає

Політики по-різному оцінюють можливий фінал розгляду справи проти Кучми.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Політологи ж очікують, чи будуть залучені до розслідування справи Леоніда Кучми, якого Генеральна прокуратура звинувачує у причетності до смерті журналіста Георгія Гонгадзе, інші українські високопосадовці - колишні та нинішні.

Інтерв'ю з експертом: У справи проти Кучми - політичні мотиви

Кажуть і про виправдання екс-президента, і про необхідність довести справу до логічного кінця.

Член фракції Партії регіонів Вадим Колесніченко твердить, що Кучма може бути виправданий за відсутністю проти нього доказів. Кажучи, що автентичність плівок Мельниченка, ні пристрій, на якому вони записувалися, не встановлено.

Водночас інший член фракції Партії регіонів Валерій Коновалюк сказав Бі-Бі-Сі, що завершити справу вигідно українському правосуддю.

Разом з тим пан Коновалюк відкидає закиди опозиції, що влада сама ініціювала цей процес і переслідує політичні цілі.

"Навколо цього багато пліток і спекуляцій. Ми чули багато заяв і від потерпілої сторони, і адвокатів, коли вони звинувачували чільників держави у причетності до вбивства. Тому вони першими мали б радіти, що йде розслідування цієї справи", - сказав пан Коновалюк.

Усе залежить від президента?

Тим часом колишній перший заступник голови СБУ Олександр Скибинецький в інтерв’ю Бі-Бі-Сі висловив переконання, що саме президент стоїть над цим процесом і від нього, мовляв, залежить, куди повернеться справа.

"Ця справа може закінчитися тим, що суд не визнає плівки Мельниченка речовим доказом. І тоді вся система обвинувачень відпаде. Але суд зробить так, яка буде дана команда. Якщо ж плівки будуть визнані автентичними, то тоді можуть з’явитися інші звинувачення – не лише щодо Гонгадзе. Думаю, президент стоїть над цим процесом, і він вирішує, як буде йти справа", - каже Олександр Скибинецький.

Лідер БЮТ Юлія Тимошенко переконана, що кримінальне переслідування Леоніда Кучми може бути використане, як засіб тиску на його зятя, мільярдера Віктора Пінчука, припускаючи, що Віктор Янукович починає тиснути на "своїх" для того, щоб "приховати політичні репресії".

Перший заступник голови комітету ВР з питань правосуддя Юрій Кармазін сказав Бі-Бі-Сі, що саме суд має встановити рівень причетності Леоніда Кучми до вбивства Гонгадзе.

Водночас, за повідомленнями інформагенцій, у кримінальній справі проти Олексія Пукача, який звинувачується у вбивстві Гонгадзе, почав фігурувати нині покійний керівник апарату МВС Едуард Фере.

Екс-заступник голови СБУ Олександр Скибинецький твердить, що Фере був постійним виконавцем наказів Юрія Кравченка і не виключає, що подібні рішення були ухвалені.

"Знаючи Юрія Кравченка і Едуарда Фере особисто, то можу сказати, що коли Кравченко і віддавав команди, то він їх давав через Фере, бо це був його найближчим виконавцем. Фере був дуже близький до Кравченка і першим виконавцем його наказів", - додав він.

Очна ставка Леоніда Кучми і Миколи Мельниченка у середу у генпрокуратурі не відбулася. Про малоймовірність цього заявляв і екс-президент.

Новини на цю ж тему